دستگاه فشارسنج؛ انواع و نکات مهم استفاده از آن

زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه
دستگاه فشارسنج

دستگاه فشارسنج خون (یا فشارخون‌سنج) یک وسیله پزشکی است که برای اندازه‌گیری فشار خون در بالاخرهای بدن استفاده می‌شود. این دستگاه به صورت الکترونیکی یا مکانیکی عمل می‌کند و قادر است فشار خون سیستولیک (فشار خون در هنگام ضربان قلب) و فشار خون دیاستولیک (فشار خون در هنگام استراحت قلب) را اندازه‌گیری کند.

فشار خون از جدی ترین مشکلات در این سال‌های اخیر می‌باشد، چرا که فشار خون باعث ایجاد مشکلات و بیماری‌های مختلفی می‌باشد، به گونه‌ای که پیش زمینه‌ی بیماری‌هایی مختلف می‌باشد، حالا می‌گویید باید چه کنیم؟ و چگونه فشار خون خود را اندازه گیری کنیم؟

دستگاه فشارسنج پیشنهاد ما به شما است به طوری که با استفاده از این دستگاه به خوبی می‌توانید از میزان فشار خون خود مطلع شوید، اما در رابطه با دستگاه فشار سنج ناخودآگاه سوالات مختلفی در ذهن شما نقش خواهد بست، به طور مثال: دستگاه فشارسنج چیست، در چه مدل‌هایی وجود دارد و از آن چگونه و در چه شرایطی از آن استفاده می‌شود پس با نیتروطب همراه شوید.

در صورت نیازتان می‌توانید انواع تجهیزات پزشکی مورد نیاز خود همانند دستگاه فشار سنج را از نیتروطب اجاره یا خرید کنید، مشاورین ما در ۲۴ ساعت از شبانه روز در تمام ایام هفته آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می‌باشند.

دستگاه فشارسنج (manometer) چیست؟

دستگاه فشارسنج یا مانومتر خون در اصل یک دستگاه برای اندازه‌گیری فشار خون است و مناسب اندازه‌گیری فشار خون‌های غیر تهاجمی محسوب می‌شود و برای همین موضوع طراحی شده است، دستگاه فشار سنج درون خود شامل یک کاف بوده که دور بازو قرار می‌گیرد و قابل پر شدن از هوا بوده و در واقع جریان خون را محدود می‌کند با توجه به محدود کردن جریان خون توسط دستگاه، فشار حقیقی خون اندازه‌گیری می‌شود.

دستگاه فشارسنج یکی از پرکاربردترین تجهیزات پزشکی می‌باشد و در زمان اندازه گیری فشار خون به شدت موثر واقع شده است به گونه‌ای که بسیار دقیق فشار خون را اندازه‌گیری می‌کند، واحد اندازه‌گیری در دستگاه فشار سنج، میلی‌متر جیوه است، اگر حواستان به فشار خون خود نباشد به عبارتی کار دست خودتان داده‌اید البته این موضوع بیش‌تر برای افرادی با سن بالا خطرناک می‌باشد چرا که فشار خون منشاء و عامل بسیاری از بیماری‌های خطرناک همانند بیماری‌های قلبی و عروقی و انواع سکته‌ها نظیر سکته مغزی محسوب می‌شود.

بهترین روش کنترل کردن، اندازه‌گیری پی‌درپی فشار خون بوده چرا که باعث پیش‌گیری و در صورت نیاز درمان سریع است که باعث جلوگیری به موقع از پیشرفت انواع بیماری‌ها می‌باشد.

نکته: فشار خون طبیعی برای افراد بزرگ‌سال باید بر روی ۸۰ تا ۱۲۰ باشد.البته لازم به ذکر است در برخی از افراد به صورت فیزیولوژیک و طبیعی ممکن است فشارهای خارج از محدوده نیز مشاهده شود.

دستگاه فشارسنج خون

از دستگاه فشارسنج (manometer) در چه مکان‌هایی استفاده می‌شود؟

 1. منازل
 2. بیمارستان‌ها
 3. انواع کلینیک‌ها
 4. آمبولانس‌ها
 5. انواع مطب‌های پزشکی

دستگاه فشارسنج (manometer) چه مزایایی دارد؟

 • پیش‌گیری
 • کنترل از بالا رفتن میزان فشار خون
 • جلو‌گیری از ابتلا شدن افراد به بیماری‌های مختلف خطر‌ساز
 • بررسی و اندازه‌گیری فشار خون

بیشتر بخوانید: فشار خون چیست؟ علائم و دلایل + بهترین روش‌های درمان

دستگاه فشارسنج (manometer) در چه مدل‎هایی وجود دارد و تفاوت‌های آن‌ها در چیست؟

دستگاه‌های فشار سنج در اصل به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 1. دستگاه‌های فشار سنج‌ دستی
 2. دستگاه‌های فشار سنج الکترونیکی(دیجیتالی)

دستگاه‌های‌ فشارسنج‌ دستی

دستگاه‌های فشار سنج دستی به طور کلی در دو نوع نیز وجود دارد که به نوع‌های عقربه‌ای و جیوه‌ای می‌باشند.

دستگاه فشارسنج عقربه‌ای

فشار سنج‌های عقربه‌ای نیازمند دانش بیشتری بوده و کار با آن به سادگی نخواهد بود ولی در مقابل از قیمت پایین‌تری نیز برخوردار می‌باشد در ضمن حمل و نقل آن به راحتی بوده و مشکلی بابت این موضوع نخواهید داشت. در این نوع از فشارسنج‌ها فنری داخل دستگاه بوده که با استفاده از فشار هوا عقربه درون فشارسنج را حرکت می‌دهد، نشان‌گر‌های موجود در فشارسنج عقربه‌ای در اصل نمایش دهنده درجه بر حسب یک میلی‌متر جیوه است.

دستگاه فشارسنج جیوه‌ای

دستگاه فشارسنج جیوه‌ای

فشار سنج‌های جیوه‌ای در واقع یکی از شناخته‌شده و مهم‌ترین فشار سنج‌ها در جهان محسوب می‌شوند، باید بدانید که میزان دقت فشار سنج‌های جیوه‌ای بسیار دقیق می‌باشد، در فشارسنج‌های جیوه‌ای یک ستون که درون آن جیوه وجود دارد و به خوبی مقدار فشار خون را نشان می‌دهد، این ستون جیوه‌ای در اصل تنها چیزی می‌باشد که در این دستگاه حرکت می‌کند.

در زمانی که فشار خون توسط دستگاه فشار سنج جیوه‌ای اندازه گیری می‌شود و توسط ستون جیوه‌ای نمایش داده می‌شود باید به دقت به اعدادی که بر روی دو طرف ستون جیوه‌ای وجود دارد دقت کنید. امروزه استفاده از این نوع فشارسنج‌ها رو به کاهش بوده دلیل آن هم به خاطر وجود مقدار جیوه‌ای است که درون دستگاه می‌باشد چرا که امکان آلود شدن محیط با جیوه وجود دارد، فشارسنج‌های جیوه‌ای از وزن بیشتری نسبت به نوع فشارسنج‌های عقربه‌ای دارند.

بیشتر بخوانید: بیماری قلبی؛ ۷ روش مهم برای تشخیص آن

دستگاه‌های فشارسنج الکترونیکی(دیجیتالی)

فشار سنج‌های دیجیتالی خود به دو مدل دور مچی و دور بازویی وجود دارند و همان طور که از نامشان پیداست دارای یک نمایشگر دیجیتالی می‌باشند و درون آن با توجه به فشار گرفته شده اعداد نمایش داده می‌شود. درون فشار سنج‌‍‌های دیجیتالی کاف خودبه‌خود پر از هوا می‌شود و سپس خالی شده، در مدل‌های مچی و بازویی هر دو به خوبی میزان فشار خون شما را اندازه‌گیری کرده و نمایش می‌دهند.

فشار سنج‌های دیجیتالی پرتابل بوده و به آسانی قابل حمل می‌باشند و با باتری انرژی آن‌ها تامین می‌شود، در صورتی که می‌خواهید کاف دستگاه بزرگ نباشد پیشنهاد ما به شما فشار سنج‌های مچی می‌باشد چرا که نسبت به مدل‌های بازویی از کاف کوچک‌تری برخوردار می‌باشد.

نکته: شما به راحتی می‌توانید فشارخون خود را به تنهایی با دستگاه‌های فشار سنج دیجیتالی بگیرید ولی در فشارسنج‌های دستی باید شخص دیگری فراید اندازه گیری فشار خون را انجام بدهد.

در صورت نیاز می‌توانید دستگاه فشار سنج مورد نیازتان را از نیتروطب اجاره کنید، در نیتروطب مشاورین ما آماده خدمت رسانی های مختلف در رابطه با انواع تجهیزات پزشکی و در خصوص انواع بیماری‌های مختلف برای شما عزیزان می‌باشند.

چه نکاتی را باید در رابطه با دستگاه فشارسنج (manometer) در نظر بگیریم؟

دقت کنید که نباید به دستگاه فشار سنج ضربه‌ای وارد شود و از خیس شدن آن‌ها در هر نوعی باید خود داری کنید چرا که باعث آسیب به دستگاه و یا آلود شدن محیط با جیوه درون فشارسنج‌ها می‌شود.

در صورت آلود شدن محیط با جیوه به سرعت محیط را ترک کنید تا اثر آن از بین برود، در مورد فشارسنج‌های جیوه‌ای باید مراقب باشید چرا که بعد از گذشت زمان جیوه به اکسید تبدیل شده و تغییر رنگ داده و به رنگ مشکی تبدیل می‌شود در این زمان باید با احتیاط با سرنگ جیوه اکسید شده را خارج کنید بهتر است در هنگام انجام این کار دست‌کش به‌دست داشته باشید تا از برخورد احتمالی جیوه با پوست خود جلو‌گیری کنید، انجام این کار باعث افزایش عمل‌کرد دستگاه می‌شود.

بیشتر بخوانید: آنژین صدری یا درد قفسه سینه؛ معرفی کامل + ۴ روش درمان

کدام از اشخاص می‌توانند فشار خون را اندازه‌گیری کنند؟

در صورتی که از دستگاه فشارسنج با نوع دیجیتالی استفاده می‌کنید اعداد به صورت آنالوگ بوده و به سادگی هرکسی می‌تواند این کار را انجام بدهد، همان طور که در همین مقاله از نیتروطب اشاره داشتیم حتی خودتان به سادگی امکان اندازه گیری فشار خون خود را با فشارسنج دیجیتالی خواهید داشت.

در فشار سنج‌های جیوه‌ای و عقربه‌ای نیاز است روند اندازه‌گیری توسط پزشک یا پرستار انجام شود یا حداقل توسط کسی که دانش این کار را داشته باشد اما با این حال پیشنهاد ما برای شما استفاده از فشار سنج‌های دیجیتالی می‌باشد چرا که بدون آموزش قبلی به راحتی امکان اندازه گیری فشار خون فراهم می‌شود و مزیت‌های این نوع دستگاه‌ها بسیار فراوان بوده به طوری که به آسانی قابل حمل است و می‌توانید در هر مکانی به سادگی از میزان فشار خون خود مطلع شوید.

اجاره تجهیزات پزشکی در قزوین

اجاره تجهیزات پزشکی در قزوین

در صورت نیازتان می‌توانید دستگاه‌ها و تجهیزات مورد نیازتان را از نیتروطب اجاره یا خرید کنید، کارشناسان و همکاران ما آماده مشاوره و خدمت رسانی در خصوص اجاره تجهیزات پزشکی در قزوین به شما عزیزان در ۲۴ ساعت شبانه روز در تمام ایام هفته می‌باشند. با آرزوی سلامتی و تندرستی برای شما عزیزان، نیتروطب.

با آرزوی سلامتی برای شما عزیزان، نیتروطب همراه شما در هر قدم از سلامتی