۴ نوع تشک مواج و چه افرادی باید از آن استفاده کنند

زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه
تشک مواج

تشک مواج یکی از بهترین گزینه‌ها برای جلو‌گیری از عارضه زخم بستر است. یکی از جدی‌ترین و شایع ترین عارضه‌ها در افراد مسن و کسانی‌ که مشکل حرکتی دارند می‌باشد، به دلیل عدم تحرک در بدن انسان زخم بستر ایجاد می‌شود البته باید بگوییم کمبود خون و مواد مغذی کافی که در پوست و سایر بدن وجود دارد عامل اصلی ایجاد بیماری زخم بستر می‌باشد.

یکی دیگر از تجهیزات پزشکی پر استفاده تشک‌های مواج است، تشک‌های مواج با در نظر گرفتن این مشکلات یکی از بهترین گزینه‌ها برای جلو‌گیری از زخم بستر در بیمارانی که بر هر دلیل (کهولت سن، عدم توانایی جابه‌جایی بیمار و..) نمی‌توانند تحرک داشته باشند، به شمار می‌رود.

این افراد اگر در تشک‌های عادی در مدت طولانی قرار بگیرند احتمال دچار شدن آن‌ها به بیماری زخم بستر بسیار زیاد می‌باشد، تشک‌های مواج به دلیل اصول طراحی و کاری خود از این موضوع جلوگیری می‌کند به طوری که این موضوع توسط هوای موجود در تشک که توسط پمپ باد می‌باشد و با تکرار مداوم این کار هوا در داخل آن جریان دارد و با گذشت زمان از ایجاد زخم بستر جلوگیری می‌کند.

تشک مواج چیست؟

تشک‌های مواج یا به اصطلاح تشک‌های برقی یکی از تجهیزات پزشکی مفید برای مقابله و بهبود زخم بستر می‌باشد، یکی از بهترین تشک‌های طبی برای افرادی که به هر علتی بیش از حالت عادی و در مدت زمان طولانی نمی‌توانند تحرک داشته باشند تشک مواج است.

این تشک‌ها از موادی به نام PVC مرغوب و با کیفیت ساخته شده و این تشک‌‌ها به پمپ باد مجهز می‌باشند البته باید بگوییم که جای نگرانی نبوده و این پمپ‌ها کاملا بی‌صدا می‌باشند و بیمار را مورد آزار قرار نمی‌دهند، یکی دیگر از نقاط قوت تشک‌های مواج پخش وزن بدن بیماران به نقاط مختلف بوده و با این روش به راحتی از بدن و بستر بیمار محافظ می‌کند.

انواع مختلف تشک‌ های مواج کدامند؟

 1.   سلولی
 2.  لانه زنبوری
 3.  لیزری
 4.  سنسوری

بیشتر بخوانید: واریکوسل چیست؟ + علت، علائم، روش‌های تشخیص و درمان آن

 تشک مواج

تشک مواج مدل سلولی

تشک‌های مواج سلولی توسط چندین لوله انعطاف پذیر که به شکل پیوسته در کنار هم می‌باشند ساخته شده است، تشک‌های مواج سلولی به طور تقریبی ۱۵۰ کلیوگرم تحمل وزن دارند و افراد مختلف تا وزن ۱۵۰ کلیوگرم می‌توانند از این تشک‌ها استفاده کنند. تشک‌های مواج سلولی برای افرادی که دچار زخم بستر درجه سه و درجه چهار می‌باشند توصیه می‌شود.

تشک مواج مدل لانه زنبوری

تشک‌های مواج مدل لانه زنبوری با تشک‌های مواج مدل سلولی تفاوت‌های زیادی داشته که می‌توانید در اولین تفاوت به قیمت کمتر آن به مدل سلولی اشاره داشته باشیم، در نظر داشته باشید جدا از تفاوت ظاهری که در این دو مدل وجود داشته تشک‌های مواج مدل لانه زنبوی حداکثر وزن قابل تحملشان نیز نسبت به مدل‌های سلولی کمتر بوده و تحمل وزن این تشک‌ها ۱۲۰ کیوگرم می‌باشد.

از نظر عملکرد تفاوت جدی و مهمی در دو مدل تشک وجود ندارد و هر دو گزینه مناسبی برای بیماران می‌باشد، همان‌طور که اشاره داشته ظاهر تشک‌های مواج لانه زنبوی با مدل‌های سولی متفاوت بوده و شما درون تشک‌های مواج لانه زنبوری سوراخ‌های کوچکی مشاهده می‌کنید، این سوراخ‌ها فقط برای حفظ ظاهر نبوده و از تعریق بدن جلوگیری می‌کند. تشک‌های لانه زنبوری یکی از بهترین گزینه‌ها برای افرادی که در ICU خانگی می‌باشند بوده و می‌تواند برای این افراد بسیار مفید و کار‌آمد واقع شود.

تشک‌ مواج مدل لیزری

از تشک‌های مواج مدل لیزری به عنوان تشک‌های مواج در بیمارستان استفاده می‌شود، تشک‌های مواج لیزری به عنوان تشک‌های فوق تخصصی نیز شناخته شده‌اند و کاربرد وسیعی را درون خود جای داده‌اند . تشک‌های لیزری با داشتن منافذی درون خودشان هوای داخل سلول‌های تشک را به بیرون راهنمایی می‌کنند. وجود جریان هوا در این تشک‌ها به صورت نامرئی بوده و یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد تشک‌های مواج لیزری بوده که از تعریق به خوبی جلوگیری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، یکی از عوامل ایجاد زخم بستر تعریق می‌باشد.

بیشتر بخوانید: تخت‌ بیمارستانی چیست و انواع مختلف آن چه کاربردی دارند؟

تشک مواج مدل سنسوری

تشک‌های سنسوری را می‌توانید از مواد اولیه مختلفی تهیه کنید و این مدل تشک در واقع هر کدام از تشک‌های که نام بردیم می‌باشد و تنها تفاوت آن‌ها وجود سنسور در تشک‌ها می‌باشد، به طور مثال تشک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مواج مدلی سلولی را در نظر داشته باشید که همان تشک به همان شکل و امکانات در کنار سنسور ‌باشد به آن تشک‌ مواج سنسوری می‌گویند.

فلج مغزی

کدام دسته از افراد به تشک‌ های مواج نیاز دارند؟

 1. افرادی که دچار کهولت سن می‌باشند
 2. افرادی که برای مراقبت به زمان طولانی نیاز دارند
 3. افرادی که دچار آسیب در قسمت نخاعی می‌باشند
 4. افرادی که دچار فلج مغزی می‌باشند
 5. افراد مبتلا به بیماری آلزایمر
 6. افراد مبتلا به پارکینسون
 7. افرادی که به دلایل مختلفی نمی‌توانند تحرک مورد نیاز روزانه خود را داشته باشند

بیشتر بخوانید: آلزایمر؛ ۱۵ نکته درمورد رفتار با بیماران+ تجربه های مراقبان

چگونه باید تشک‌ های مواج را آماده استفاده کنیم؟

شما برای راه‌اندازی و آماده استفاده قرار دادن تشک باید در اول کار یک طرف سر دو شلنگ موجود در تشک را به دو خروجی موجود در پمپ باد نصب کنید و یک سر دیگر دو شلنگ را به ورودی‌های تشک وصل کنید، بعد از انجام این کار پمپ باد را روشن کنید تا تشک با جریان هوا پر بشود، در آخرین مرحله که باد تشک کامل شد روی تشک یک ملحفه (همان ملافه) پهن کنید. تشک‌های مواج را می‌توانید هم روی تخت و هم بر روی زمین استفاده کنید، در صورت نداشتن بالشت طبی نیز می‌توانید از سطح خود تشک به عنوان بالشت استفاده کنید.

نکته: بهتر است هر ۴۸ ساعت حدود یک ساعت به تشک‌های مواج استراحت بدهید.

برند‌های مشهور تشک‌های مواج کدامند؟

 • intex (اینتکس)
 • VeCTO (وکتو)
 • EASY LIFE(ایزی لایف)
 • ZENITHMED (زنیت مد)
 • BESTWAY (بست وی)
 • AIR DOCTOR (ایر داکتر)
 • ZYKLUSMED (زیکلاس مد)

شما عزیزان می‌توانید بسته به شرایط خود تشک دل‌خواه خود را از نیتروطب اجاره یا خریداری کنید، نیتروطب برای شما عزیزان خدمات و امکانات خاصی را فراهم کرده که خرید و اجاره تجهیزات پزشکی یکی از این خدمات می‌باشد با این حال شما عزیزان نیز می‌توانید در نگهداری از بیمارتان و سهولت در جا‌به‌جایی آن‌ها از خدمات دیگر ما نظیر: ثبت درخواست دکتر و پرستار، مشاوره آنلاین، سفارش محصولات و… استفاده نماید.

استراحت بیمار

ویژگی‌های تشک‌‌های مواج مناسب چه گزینه‌های است؟

 • انعطاف پذیر بودن تشک
 • داشتن وزن مناسب
 • مقاوم در برابر آتش‌سوزی
 • جاذب رطوبت
 • امکان تغییر اندازه در تشک
 • سفتی و نرمی به میزان دلخواه
 • پخش وزن بدن در تمام سطح آن
 • قابلیت شستشوی آسان تشک
 • جای‌گیری صحیح

بیشتر بخوانید: اختلال التهابی لگن یا PID | علائم خطری که باید بدانید!

اجاره تجهیزات پزشکی در قزوین

در صورت نیازتان می‌توانید دستگاه‌ها و تجهیزات مورد نیازتان را از نیتروطب اجاره یا خرید کنید، کارشناسان و همکاران ما آماده مشاوره و خدمت رسانی در خصوص اجاره تجهیزات پزشکی در قزوین به شما عزیزان در ۲۴ ساعت شبانه روز در تمام ایام هفته می‌باشند.

امیدواریم این مقاله و محتوای داخل آن برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد و تمام سوالات مهم شما رابه خوبی پاسخ داده باشد.

با آرزوی سلامتی برای شما عزیزان، نیتروطب همراه شما در هر قدم از سلامتی