سکسکه نوزاد چه دلایلی دارد؟ چگونه می‌توان آن را درمان کرد؟

زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه
سکسکه نوزاد

سکسکه نوزاد می‌تواند بخشی معمولی از رشد در نوزادان باشد، آروغ زدن آن‌ها یا تهیه پستانک ممکن است کمک کننده باشد. اما اگر علائم دیگری مانند مشکل در تنفس داشته باشند، ممکن است باعث نگرانی شود. سکسکه نوزاد از انقباض دیافراگم و بسته شدن سریع تارهای صوتی ناشی می‌شود. دیافراگم عضله اصلی است که بدن برای تنفس از آن استفاده می‌کند؛ بسته شدن سریع تارهای صوتی چیزی است که باعث ایجاد صدای سکسکه می‌شود. اگر به دنبال درمان سریع این عارضه هستید، مطالعه تا انتهای این مقاله از نیتروطب را از دست ندهید.

چگونه می‌توانم سکسکه نوزادم را متوقف کنم؟

از آنجایی که سکسکه باعث آزار بزرگسالان می‌شود، ممکن است تصور کنید که این سکسکه باعث آزار نوزادان نیز می‌شود. با این حال، نوزادان معمولا تحت تاثیر آن‌ها قرار نمی‌گیرند. در واقع، بسیاری از نوزادان می‌توانند از طریق یک دوره سکسکه بدون مزاحمت بخوابند و این عارضه به ندرت به تنفس نوزاد تاثیر می‌گذارد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ نشان داد که این عارضه ممکن است برای رشد مغز و تنفس کودک شما مهم باشد. سکسکه در نوزادان احتمالا یکی دیگر از ابزارهای رشد است و یکی از اولین مواردی است که در رحم ایجاد می‌شود. اما اگر به نظر می‌رسد کودک شما ناراحت است، رعایت نکات زیر ضروری است:

 • آروغ کودک خود را بگیرید.
 • از یک پستانک مناسب استفاده کنید.
 • اجازه دهید سکسکه مسیر خود را طی کند.

بیشتر بخوانید: نفخ نوزاد؛ مراقبت و توجه‌های ویژه برای والدین برای درمان

در ادامه به این نکات به صورت عمیق‌تر نگاه و بررسی می‌کنیم.

 1. توقف سکسکه نوزاد با استراحت و آروغ زدن

استراحت کردن و شیر دادن برای آروغ زدن کودک ممکن است به خلاص شدن از شر این اختلال کمک کند. آروغ زدن می‌تواند به از بین بردن گاز اضافی که ممکن است باعث این عارضه شده است کمک زیادی کند. اگر کودک شما با شیر مادر تغذیه می‌کند، قبل از تعویض سینه، آروغ او را بگیرید و کمی وقفه و فاصله بین تغذیه او بیندازید.

بیشتر بخوانید: با بی قراری نوزاد خود چه کنیم؟ ۳ راهکار موثر را در اینجا بخوانید

نکته: هنگامی که کودک سکسکه می‌کند، پشت او را به آرامی مالش دهید یا به او ضربه بزنید. به این ناحیه سیلی نزنید یا با زور زیاد به این ناحیه ضربه نزنید.

استفاده از یک پستانک مناسب

 1. استفاده از یک پستانک مناسب

این عارضه در نوزاد همیشه از شیر دادن شروع نمی‌شود. هنگامی که کودک شما خود به خود شروع به سکسکه کرد، سعی کنید به او اجازه دهید پستانک را بمکد، زیرا این کار به آرام شدن دیافراگم کمک می‌کند و ممکن است به توقف این عارضه نیز کمک زیادی کند.

 1. بگذارید سکسکه نوزاد خودش متوقف شود.

نوزادان زیر یک سال معمولا دچار این عارضه می‌شوند، بنابراین بهترین گزینه این است به آن اجازه بدهید تا خودش متوقف شود. اغلب اوقات، این اختلال در کودک شما در عرض ۵ تا ۱۰ دقیقه خود به خود متوقف می‌شود. اگر آن‌ها کودک شما را آزار نمی‌دهند، می‌توانید به او اجازه دهید تا مسیر خود را طی کند و خودش متوقف شود.

اگر مداخله نکردید و این عارضه در کودک‌تان به خودی خود متوقف نشد، به پزشک او اطلاع دهید. در حالی که نادر است، ممکن است این عارضه نشانه یک مشکل پزشکی جدی‌تر باشد.

بیشتر بخوانید: برفک دهان نوزاد چیست و چگونه درمان می‌شود؟

 1. تغییر موقعیت نوزاد

شما می‌توانید وضعیت قرار گرفتن نوزاد خود را تغییر دهید، مثلا اگر دراز کشیده او را بلند کنید یا اگر در آغوش شما است، او را در حالتی شبیه به نشستن قرار دهید. تغییر حالت همیشه باعث توقف این عارضه در کودکان نمی‌شود اما ارزش امتحان کردن را دارد.

 1. ماساژ پشت نوزاد

سعی کنید پشت کمر نوزاد را به حالت دورانی ماساژ دهید تا به آزاد شدن هوا و گاز اضافی، سکسکه او متوقف شود. برای این کار می‌توانید نوزاد را به آرامی در آغوش گرفته و این کار را برای چند دقیقه ادامه دهید.

بیشتر بخوانید: آبریزش دهان نوزاد و کودک| انواع، ۷ علت و درمان های آن

آیا باید گریپ واتر را امتحان کنم؟

آیا باید گریپ واتر را امتحان کنم؟

برخی افراد از گریپ واتر برای درمان این عارضه استفاده می‌کنند. گریپ واتر ترکیبی از گیاهان و آب است. برخی از مردم می‌گویند که به درمان قولنج و سایر ناراحتی‌های روده کمک می‌کند، اگرچه هیچ مدرکی برای اثبات از آن وجود ندارد.

انواع گیاهان می‌تواند متفاوت باشد و ممکن است شامل زنجبیل، رازیانه، بابونه و دارچین باشد. از نظر بالینی نشان داده نشده است که گریپ واتر به این اختلال در نوزادان کمک کند. همچنین به عنوان یک مکمل در نظر گرفته می‌شود و FDA گریپ واتر را تنظیم نمی‌کند.

یک منبع معتبر متخصص نسبت به دادن گریپ واتر به نوزاد قبل از ۶ ماهگی هشدار می‌دهد زیرا می‌تواند میزان شیر مادر را که کودک مصرف می‌کند را کاهش دهد. همچنین ممکن است خطر عوارض جانبی نیز وجود داشته باشد.

همیشه قبل از اینکه چیز جدیدی به کودک خود بدهید، بهتر است آن را با پزشک کودک خود در میان بگذارید. در صورت نیاز می‌توانید از طریق خدمات مشاوره آنلاین نیتروطب به صورت غیرحضوری با پزشک اطفال مشورت کنید.

پیشگیری از سکسکه در نوزادان

چند راه برای کمک به پیشگیری از سکسکه نوزاد و کودکان وجود دارد. با این حال جلوگیری از آن در کودک به طور کامل دشوار است زیرا دلایل آن هنوز مشخص نیست. آن‌ها حتی ممکن است مزایایی داشته باشند، اگرچه تحقیقات هنوز این را تایید نکرده است.

برای کمک به جلوگیری از این عارضه روش‌های زیر را امتحان کنید:

 • بعد از هر وعده غذایی ۲۰ تا ۳۰ دقیقه کودک خود را در حالت ایستاده نگه دارید.
 • بعد از شیر دادن، از فعالیت‌های سنگین با کودک خود مانند بالا و پایین و پایین پریدن یا بازی‌های پر انرژی خودداری کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که کودک شما هنگام شیر دادن آرام است، این بدان معناست که منتظر نمانید تا کودک شما آنقدر شود که ناراحت شود و قبل از شروع شیر خوردن گریه کنید.

چه زمانی سکسکه نوزاد نگران کننده است؟

چه زمانی سکسکه نوزاد نگران کننده است؟

سکسکه نوزادان شایع است، آن‌ها همچنین می‌توانید در زمانی که نوزاد هنوز در رحم است و جنین است نیز رخ دهند.

با این حال، اگر کودک شما زیاد به این اختلال دچار می‌شود و به راحتی برطرف نمی‌شود، به ویژه اگر او نیز ناراحت یا آشفته است، بهتر است با پزشک صحبت کنید. این می‌تواند نشانه‌ای از سایر مشکلات پزشکی باشد.

همچنین در موارد زیر حتما به دنبال مشاوره پزشکی باشید:

 • کودک شما مشکلات تنفسی یا تغذیه‌ای دارد.
 • لب‌های آن‌ها رنگ آبی دارد که می‌تواند نشان‌دهنده سطح پایین اکسیژن باشد.
 • این عارضه در کودک شما خواب او را مختل می‌کند.
 • اگر این اختلال در نوزاد بیش از ۲ ساعت همچنان ادامه دارد.

سخن پایانی

اگر در مورد این موضوع در اینترنت جستجو می‌کنید، ممکن است توصیه‌های مختلفی برای درمان‌های خانگی پیدا کنید. توجه به این نکته مهم است که پزشکان توصیه می‌کنند که از بسیاری از درمان‌های کلیشه‌ای برای سکسکه در زمانی که کودک شما دچار آن می‌شود، اجتناب کنید. به عنوان مثال، کودک خود را مبهوت نکنید یا زبان او را نکشید.

با دنبال کردن ما در فضای مجازی ( کانال تلگرام، کانال ایتا) می توانید از آخرین تخفیف‌ها و رویدادهای مهم باخبر باشید.

این روش‌ها برای نوزادان مناسب نیستند و ممکن است ضرر بیش‌تری نسبت به فایده داشته باشند. اگر کودک‌تان از این موضوع ناراحت نبود احتیاجی به دخالت و درمان ندارد تا خودش متوقف شود، اما اگر با درد و ناراحتی او همراه بود، بهتر است از یک پزشک متخصص کمک بگیرید، برای این منظور می‌توانید از مشاوره آنلاین با پزشک متخصص اطفال نیتروطب استفاده کنید.