چرا کهیر می زنیم؟ جواب سوال شما اینجاست

زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه
کهیر

کهیر برجستگی‌های خارش‌دار و به‌طور معمول یک واکنش آلرژیک است که نسبت به چیزی در محیط شما یا غذایی که خورده‌اید، رخ می‌دهد و روی پوست یافت می‌شود و به‌طور معمول در پوست‌های روشن‌، قرمز یا صورتی است؛ ولی گاهی‌وقت‌ها به دلیل یک مشکل جدی سلامتی پیش می‌آید.
در این مقاله از نیتروطب هر چیزی که درباره‌ی این بیماری باید بدانید را آورده‌ایم و به چند پرسش پرتکرار شما پاسخ دادیم.

کهیر حاد یا مزمن

همان‌طور که گفتیم در بیشتر موردها، این مشکل پوستی در اثر واکنش آلرژیک به دارو یا غذا ایجاد می‌شود یا واکنشی به یک محرک در محیط و با درد یا بدون درد است.
این بیماری یک مشکل حاد (موقت) است که خود‌به‌خود از بین می‌رود یا با داروهای آلرژی کاهش می‌یابد؛ با این حال، همراه با یک واکنش آلرژیک شدید و شکل مزمن آن، نگرانی‌های پزشکی بزرگتری هستند.

چه چیزی باعث کهیر می شود؟

هنگامی که شما یک واکنش آلرژیک دارید، بدن شما شروع به ترشح هیستامین در خون می‌کند؛ هیستامین ماده‌ی شیمیاییست که بدن شما در تلاش برای دفاع از خود در برابر عفونت و هر چیز بیگانه در بدن می‌سازد.

 • در بعضی مردم، هیستامین می‌تواند باعث تورم، خارش و بسیاری از علامت‌ها شود که با این مشکل پوستی همراه است.
 • از نظر آلرژن‌ها، کهیر نیز توسط عامل‌هایی مانند: گرده، داروها، غذا و نیش حشره‌ها ایجاد می‌شود.
 • هم‌چنین شاید به دلیل استرس، لباس‌های تنگ، ورزش، بیماری، عفونت‌ها، زیاد قرارگرفتن در دمای سرد و گرم یا از عرق‌کردن زیاد باشد.
 • از آنجایی که چند دلیل وجود دارد، در بسیاری از موردها نمی‌توان علت واقعی این بیماری را تعیین کرد.

چه کسانی در خطر این بیماری هستند؟

کسانی که آلرژی دارند بیشتر در خطر ابتلا به کهیر هستند؛ اگر دارو مصرف می‌کنید، با گرده‌ی‌ گل برخورد دارید یا به غذایی حساس هستید، ممکن است در خطر ابتلا به این مشکل پوستی باشید؛ هم‌چنین اگر پیش‌تر مبتلا به عفونت یا بیماری شده‌اید، در برابر ایجاد آن آسیب پذیرتر هستید.

کهیر

کهیرها چه شکلی هستند؟

بارزترین علامت این بیماری، برجستگی‌هاییست که روی پوست نمایان می‌شود و می‌تواند قرمز یا همرنگ پوست، کوچک و گرد، حلقه‌ای شکل یا بزرگ باشد و با فشاردادن سفید شود.
این بیماری همراه با خارش است و می‌تواند بزرگتر شود، شکل خود را تغییر دهد، گسترش یابد و ممکن است در بیماری ناپدید یا دوباره پدیدار شود.

 این مشکل پوستی می تواند در قسمت‌های گوناگونی از بدن ایجاد شود و در صورت بروز آن در اطراف گلو و روی زبان یا مشکل تنفسی به‌سرعت با ۱۱۵ تماس بگیرید یا به مرکز درمانی مراجعه کنید.

انواع کهیر

تا اینجا گفتیم شناسایی دلیل این مشکل پوستی دشوار است و اکنون انواع آن را به شما می‌گوییم:

واکنش های آلرژیک

شایع‌ترین دلیل کهیر واکنش‌های آلرژیک است و می‌تواند توسط هر آلرژنی که ممکن است به آن حساس باشید ایجاد شود، مانند:

 • غذاها، مانند: آجیل، شیر و تخم مرغ
 • گرده
 • غبار
 • نیش حشره‌ها
 • داروها، مانند: آنتی‌بیوتیک، داروهای سرطان یا ایبوپروفن

بیشتر بخوانید: آلرژی غذایی؛ ۷ نشانه مصرف غذاهای آلرژی زا، که باید بدانید

آنافیلاکسی

آنافیلاکسی یک واکنش آلرژیک شدید و تهدیدکننده‌ی زندگی است و این وضعیت با مشکل تنفسی، تهوع یا استفراغ، تورم شدید و سرگیجه همراه است؛ توجه کنید که اگر مشکوک به آنافیلاکسی هستید، به‌سرعت با اورژانس تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید: چگونه با آنافیلاکسی مقابله کنیم؟! راهنمای جامع

کهیر مزمن

کهیر مزمن

شکل مزمن دلیل قابل شناسایی ندارد و با کهیرهای پیاپی مشخص می‌شود که می‌تواند زندگی روزمره‌ی شما را مختل کند و بین هفته‌ها تا چند ماه یا سال‌ها بماند.

اگر برجستگی‌هایی دارید که تا ۶ هفته از بین نمی‌روند، ممکن است به کهیر مزمن مشکوک شوید؛ اگرچه این شکل از این بیماری زندگی را تهدید نمی‌کند، ولی می‌تواند ناراحت‌کننده و درمان آن دشوار باشد.

هم‌چنین کهیر مزمن ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل جدی سلامتی باشد، مانند:

کهیرهای ناشی از دما

گاهی‌وقت‌ها تغییر دما می‌تواند باعث ایجاد این مشکل پوستی در کسانی شود که به این تغییرها حساس هستند؛ کهیر از سرما در اثر قرارگرفتن در برابر آب سرد یا هوا ایجاد می‌شود، در حالی که گرمای بدن از فعالیت بدنی ممکن است باعث کهیر ناشی از ورزش شود. قرار گرفتن در برابر نور خورشید نیز ممکن است در بعضی مردم این مشکل پوستی از نوع خورشیدی ایجاد کند.

کهیرهای ناشی از عفونت

هر دو عفونت ویروسی و باکتریایی می‌تواند باعث کهیر شود؛ عفونت‌های باکتریایی رایج که باعث این مشکل می‌شوند، عبارتند از: عفونت‌های مجاری ادراری و گلودرد استرپتوکوکی.
ویروس هایی که باعث هپاتیت و سرماخوردگی می‌شوند می‌تواند کهیر را به‌وجود آورند.

گزینه های درمانی

نخستین گام برای درمان این است که بفهمید آیا کهیر دارید یا خیر.
در بیشتر موردها، پزشک با معاینه‌ و آزمایش خون یا پوست می‌فهمد که چه چیزی ممکن است باعث کهیر شما شده‌باشد؛ به‌خصوص اگر از یک واکنش آلرژیک باشد.
موردهای خفیف کهیر ناشی از آلرژی با داروهای بلندمدت یا کوتاه‌مدت آلرژی و خوداری از محرک درمان می‌شوند.

اگر یک مورد کهیر خفیف را تجربه کرده‌اید که به آلرژی وابسته نیست، نیازی به درمان با نسخه ندارید و در این شرایط، پزشک به شما پیشنهاد می‌کند که با موردهای زیر خود را درمان کنید:

 • مصرف آنتی‌هیستامین، مانند: دیفن هیدرامین یا ستیریزین
 • دوری از دست‌زدن یا تحریک آن
 • خودداری از آب داغ که آن را بدتر می‌کند
 • حمام خنک یا ولرم با جوش شیرین

توجه کنید که هیچ‌وقت خودسرانه، دارو یا گزینه‌های درمان خانگی مصرف نکنید.
به‌یاد داشته‌باشید پیش از استفاده از هر روشی می‌توانید با کارشناسان نیتروطب در ارتباط باشید.

آیا می توان از کهیر پیشگیری کرد؟

تغییر ساده در شیوه‌‌‌‌‌‌ی زندگی شما می‌تواند به شما در جلوگیری از کهیرزدن کمک کند. اگر آلرژی دارید و می‌دانید چه ماده‌هایی باعث واکنش آلرژیک می‌شوند، از خوردن یا قرارگرفتن در برابر آن‌ها خودداری کنید. اگر پیش‌تر مبتلا به این مشکل پوستی شده‌اید از قرارگرفتن در منطقه‌هایی با رطوبت بالا یا پوشیدن لباس‌های تنگ دوری کنید.

اگرچه این مشکل پوستی می‌تواند همراه با خارش و ناراحت‌کننده باشد، ولی به‌طور معمول شدید نیست و پس از زمانی ناپدید می‌شود؛ با این حال، توجه داشته‌باشید که با از بین رفتن بعضی کهیرها، ممکن است کهیرهای تازه‌ای نمایان شود. موردهای خفیف این مشکل، بدون آسیب در نظر گرفته می‌شود و اگر یک واکنش آلرژیک جدی دارید و گلویتان متورم است، می‌تواند خطرناک باشد. درمان سریع برای مورد شدید مهم است.

بیشتر بخوانید: رینیت آلرژیک؛ ۱۱ مورد از شایع‌ترین علائم و نشانه‌ها

در پایان این چند پرسش را بخوانید، شاید پاسخ سوال شما اینجا باشد.

آیا مسری است؟

خیر، کهیر مسری نیست و نمی‌تواند از فردی به فرد دیگر سرایت کند.

آیا کهیر به این معنی است که من به چیزی حساس هستم؟

در بسیاری از موردها، یک واکنش آلرژیک به چیزی است که در برابر آن قرار گرفته‌اید، مانند: داروها یا گرده. هم‌چنین شاید ناشی از عفونت، استرس یا پوشیدن لباس‌های خیلی تنگ باشد.
اگر این مشکل پوستی را دارید که بیش از چند روز ادامه دارد، می‌توانید یکی از پزشکان نیتروطب را انتخاب کنید و با آن در ارتباط باشید تا بررسی کند که آیا آزمایش آلرژی برای تعیین دلیل علامت‌های شما نیاز است یا خیر.

آلرژی

کهیر چقدر طول می‌کشد؟

شیوع این مشکل پوستی می‌تواند از چند ساعت تا یک یا دو هفته طول بکشد؛َ اگر یک واکنش آلرژیک باشد، ممکن است طولانی‌تر شود و نیاز به درمان پزشکی داشته‌باشد.
در بعضی موردها، کهیر مزمن ماه‌ها یا حتا سال‌ها طول می‌کشد.
اگر خودبه‌خود از بین نمی‌رود، می‌توانید با پزشکان نیتروطب گفت‌وگو کنید تا درمان شوید.

 با دنبال کردن ما در فضای مجازی ( کانال تلگرام،کانال ایتا) می توانید از آخرین تخفیف‌ها و رویدادهای مهم باخبر باشید.