آلودگی هوا و ۵ اثر مخرب بر سلامتی انسان

زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه
آلودگی هوا

آلودگی هوا یکی از بزرگ‌ترین و جدی‌ترین مشکلات در چند‌سال اخیر بوده است، این موضوع یکی از معضل‌های حل نشده و جدی برای بشر محسوب می‌شود، آلودگی‌ هوا از موثر‌ترین عوامل برای به خطر انداختن‌ سلامتی انسان‌ها به‌شمار می‌رود، آلودگی‌ هوا در کنار آسیب به سلامتی باعث نابودی محیط‌زیست نیز بوده و جان حیوانات و محیط‌زیست نیز در خطر  است. در این مقاله ما قصد داریم عوامل و‌ تاثیرات مخرب آلودگی‌ هوا را با شما به اشتراک بگذاریم پس با نیتروطب همراه باشید. شما می‌توانید برای دریافت خدمات درمانی و سهولت در آن از خدمات نیتروطب بهرمند شود مانند:

 • مشاوره آنلاین
 • ثبت درخواست پزشک
 • ثبت درخواست پرستار
 • تفسیر آزمایش و گرافی
 • داروخانه آنلاین
 • آزمایش در منزل
 • مراقبت در منزل
 • اجاره تجهیزات پزشکی

آلودگی‌ هوا عامل بسیاری از بیماری‌های خطرزا را به همراه خود دارد و همان‌طور که اشاره داشتیم به محیط و حیوانات نیز آسیب وارد می‌کند، و پس از مصرف دخانیات دومین عامل خطرزا به‌شمار می‌رود که می‌تواند باعث مرگ یا آسیب‌های جبران ناپذیری باشد. آلودگی‌هوا جز بیماری‌های خطرناک و غیر واگیردار محسوب می‌شود و با افزایش این موضوع خطر ابتلاء به بیماری‌های حاد و عوامل مرگ است. عواملی که جز منابع آلودگی به‌شمار می‌روند: مصرف دخانیات، وسایل نقلیه یا باربری و فعالیت کارخانه‌های صعنتی می باشد.

هوایی که ما مصرف می‌کنیم دارای چند عنصر بوده و از ضروری ترین نیاز‌ها برای زندگی جاندارن به شمار می‌رود به همین دلیل کیفیت هوا از اهمیت بالایی برخوردار است. کیفیت هوای مصرفی رابطۀ مستقیمی با طول زندگی جانداران و بشر داشته به طوری که اگر هوای آلوده مصرف شود باعث کاهش طول عمر می‌شود.

آلودگی‌ هوا باعث ایجاد هزینه‌های هنگفتی نیز برای جامعه بوده و افزایش چشم گیر بیمار‌ی‌های مختلف و مرگ‌و‌میر را در جامعه به همراه دارد ، کشور ما در سال مبالغ زیادی بخاطر وجود این موضوع خرج می‌کند که باعث ایجاد خسارت به اقتصاد ما نیز می‌شود.

عوامل اصلی آلودگی هوا

آلودگی هوا ناشی از مواد زائد یا آلاینده‌هایی است که وارد هوا می‌شوند و باعث کاهش کیفیت هوا می‌گردند. عوامل اصلی آلودگی هوا عبارتند از:

 • صنعت: انتشار دود و گازهای صنعتی و زباله‌های جامد از کارخانجات و واحدهای صنعتی.
 • ترافیک: انتشار گازهای گلخانه‌ای و ذرات معلق ناشی از خودروها و وسایل نقلیه.
 • سوخت‌های فسیلی: استفاده از سوخت‌های فسیلی مانند زغال‌سنگ، نفت و گاز طبیعی در تولید انرژی و حرارت.
 • کشاورزی: استفاده از کودهای شیمیایی و سموم کشاورزی و انتشار گازهای گلخانه‌ای مانند متان از بخش دام و طیور.
 • آتش‌سوزی: آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع، سوخت زباله‌ها و مواد شیمیایی.

آلودگی هوا باعث ایجاده چه مشکلاتی در بدن می‌شود؟

 • آسم
 • سرطان ریه
 • آسیب به سیستم تنفسی
 • آسیب به سیستم قلب و عروق
 • آسیب به سیستم عصبی

آسم

عوامل آلوده کننده بر هوا می‌توانند روی آسم تاثیر گذار باشند و فردی که دچار آسم بوده نباید در هوای‌آلوده تنفس کند زیرا تنفس در هوای‌ آلوده موجب التهاب دستگاه تنفسی و ریه می‌شود و این موضوع باعث ایجاد حالت تنگی‌نفس و سرفه‌های غلیظ در فرد بیمار می‌باشد. گاز ازن یکی از گازهای موثر و تاثیر‌گذار بر روی تنفس بوده، ذرات موجود در هوا شامل گرد و غبار و دود است که باعث ایجاد حملۀ آسم می‌شود.

سرطان ریه

سرطان ریه

هوای آلوده دارای ذراتی در خود بوده که باعث بیماری‌های سرطانی مخصوصا سرطان ریه می‌شود، تقریبا در دنیا ۶% مرگ های وابسته به سرطان ریه وابسته به آلودگی هوا بوده است، البته این موضوع از بیماری‌های دیگر مانند سرطان مثانه و عفونت آن ناحیه استثنا قائل نیست.

 مشکلات سیستم تنفسی

در اولین قسمت که می‌توانیم به آن اشاره داشته باشیم که سیستم‌تنفسی هر فرد اولین قسمت درگیری با عوامل ناشی از آلودگی‌ هوا است. سیستم تنفسی در اولین قسمت برای آسیب قرار دارد و بیشترین آسیب‌ها و جدی‌ترین ها را به خود می‌بیند. اولین آسیب‌ها به بخش فوقانی دستگاه تنفسی و به‌خصوص به قسمت نای بوده که باعث ایجاد اختلال در صدا و خشکی گلو می‌شود.

بیشتر بخوانید: آمفیزم ریوی بیماری خطرناک افراد سیگاری و ۳ راه درمان

آسیب به سیستم قلب و عروق

شاید عجیب باشد اما آلودگی‌ هوا و بیماری‌های ناشی از آن تاثیر به خصوصی بر روی قلب داشته و باعث ایجاد بیمار‌ی‌های مختلفی در این قسمت از بدن ‌می‌شوند. آلودگی هوا بر روی تعداد گلبول‌های‌ سفید خون تاثیر گذار بوده و ممکن است بر روی عملکرد قلب هم تاثیر بگذارد. بالارفتن فشار‌ خون یکی دیگر از عواملی است که ارتباط مستقیمی با آلودگی‌ هوا دارد.

آسیب به سیستم عصبی

قرار‌گرفتن مکرر در هوای‌ آلوده باعث ایجاد اختلال و آسیب‌های روانی بر روی افراد نیز بوده، به‌طوری که همیشه بحث سر این موضوع وجود داشته و تجربه نشان داده که این امر یک امر شایع بوده و مواد‌سمی که در این هوا وجود دارد عوارض عصبی و اختلالاتی نظیر اختلال روانی بر روی افراد دارد.

ایجاد رفتارهای پرخاشگرانه و عصبی در سنین مختلف حتی در نوزادان آسیب‌های جدی به بخش عصبی آن‌ها وارد می‌کند‌، رفتار‌های ضد‌اجتماعی و فعالیت‌های خشونت‌بار و مجرمانه در اکثر کلان‌شهر‌ها به دلیل مشکلات آلودگی‌ هوا به شمار رفته است، شرایط اضطراب التهاب‌های عصبی و ایجاد بیماری‌هایی مانند: پارکینسون و آلزایمر نیز جز کوچکی از عوامل مخرب آلودگی هوا است.

ایجاد ضایعات در محیط زیست

آلودگی‌هوا جدا از آسیب به هوا و جاندارن به محیط‌زندگی ما نیز آسیب‌های جبران ناپذیری وارد می‌کند. ایجاد ضایعات در آب و خاک باعث آلوده شدن آن‌ها بوده که این موضوع باعث به خطرافتادن موجودات زنده می‌شود. ایجاد بارا‌ن‌های اسیدی و تغییرات‌دما و آب و هوا به علت وجود گاز‌های گل‌خانه‌ای بوده که خود‌نیز یکی از مهم‌ترین عوامل در آلودگی‌هوا به حساب ایجاد آسیب بر روی گونه‌های مختلف گیاهان و حیوانات مشکل در تولید مثل حیوانات و خطر جان آن‌ها از آسیب‌های جدی به محیط زیست به‌شمار ‌می‌رود.

آلودگی هوا و مسمومیت های حاصل از آن

سازمان بهداشت جهانی در بیانیه‌ای از ۶ عامل کلی آلودگی‌ هوا که هم بر جان انسان‌ها و دیگر موجوادت‌زنده و محیط‌زیست تاثیرات مخربی دارد نام برد: گاز  O۳، No۲، Co، So۲  و سرب ۶ عاملی بودند که در پی این بیانیه معرفی شدند. البته عوامل دیگری مانند گرد و غبار خاک، دود، گاز‌های آلوده، مه، بخارات سمی و هیدروکربنات و… هستند که جز عوامل مهم و موثر بر آلودگی‌ هوا می‌باشند و آثار به جا مانده از این مواد بدون شک بسیار مخرب بوده و باعث ایجاد انواع بیماری‌ها، ایجاد انواع سرطان‌ها و دیگر اعضای بدن و… هستند.

کلان شهر‌های ایران غرق در آلودگی هوا

آلودگی هوا در ایران یکی از بزرگ‌ترین معضل‌ها در کشور به شمار می‌رود و در شهر‌های پر جمعیت مانند: تهران، شیراز، مشهد و… که با آلودگی هوا بالاتری به نسبت دیگر شهر‌ها قرار دارند و در شرایط بحرانی به‌سر می‌برند. در تحقیقات به دست‌ آمده مشخص شده که بیش از ۸۰% آلودگی هوا در ایران به دلیل وجود اتومبیل‌ها و موتورسیکلت‌ها بود است، ایران در رتبه سوم در سطح‌ آلودگی هوا بین دیگر کشور‌های جهان به حساب می‌آید.

بیشتر بخوانید: مهم ترین عوامل آلرژی زا تنفسی

با کاشتن درخت و استفاده از سرویس‌های حمل و نقل عمومی در کاهش آلودگی و نجات کشور عزیزمان ایران شریک یک جنبش همگانی شوید چرا که این هوا سهم تمام موجوادت زنده در ایران می‌باشد، با نیتروطب یک قدم نزدیک‌تر به سلامتی.