کرم ضدآفتاب؛ همه چیز درمورد انتخاب بهترین گزینه

زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه
کرم ضدآفتاب

استفاده از کرم ضدآفتاب یکی از بهترین و ساده‌ترین راه‌ها برای محافظت از پوست در برابر پیری، چین‌وچروک و سرطان پوست است، با وجود اینکه خورشید یکی از بهترین دوستان سلامت بدن انسان به‌شمار می‌رود، اما اشعه‌ها و پرتوهای زیان‌بار خورشید می‌تواند تهدید جدی برای زیبایی شما باشد، از آن‌جایی که نیتروطب به سلامت و زیبایی مخاطبان خود اهمیت می‌دهد، این مقاله را برای شما آماده کرده تا با خواندن آن، مثل یک کارشناس پوست و زیبایی بتوانید بهترین کرم ضدآفتاب را برای محافظت از زیبایی طبیعی خود تهیه کنید.

چرا اشعه خورشید برای من مضر است؟

پیشتر درمورد اهمیت نور خورشید در تامین ویتامین دی بدن صحبت کرده‌ایم؛ بدن ما برای تولید ویتامین دی که به جذب کلسیم و رشد و استحکام استخوان‌ها کمک می‌کند نیاز دارد؛ اما اگر محافظت نشده در معرض آفتاب قرار بگیریم، پوست صورت و چشمانمان آسیب می‌بیند، آن قسمتی که برای ما مضر است، پرتوهای فرابنفش یا UV هستند، UV سه بخش دارد: UVA و UVB که باعث آفتاب‌سوختگی و سرطان پوست می‌شوند؛ و UVC که هیچ خطری ندارد چون از جو زمین عبور نمی‌کند، اگر طولانی‌مدت بدون هیچ محافظی در برابر نور خورشید قرار بگیرید، علاوه بر آفتاب‌سوختگی و سرطان، دچار پیری زودرس، چین‌وچروک و کک‌ومک می‌شوید.

چرا کرم ضدآفتاب؟

راهکارهای متفاوتی وجود دارد که از شما در برابر پرتوهای خورشیدی محافظت می‌کند: ازجمله استفاده از کلاه، عینک و پوشیدن لباس‌های بلند، در میان این‌ها ضدآفتاب از همه ضروری‌تر است؛ چراکه کلاه یا عینک نمی‌تواند تمام پوست صورت یا حتا بدن شما را بپوشاند، اما کرم ضدآفتاب را می‌توانید به راحتی برای کل بدن استفاده کنید و اطمینان خاطر داشته‌باشید که تمام قسمت‌های بدنتان که در معرض نور خورشید است، محافظت می‌شود.

استفاده از کرم ضدآفتاب واجب است؛ اما به‌تنهایی کافی نیست! از کلاه لبه‌دار و عینک استفاده کنید و تا جای ممکن، حین پیاده‌روی از سایه تردد کنید، اگر کار ضروری ندارید هنگام ظهر و اوج گرما در خانه بمانید تا از گرمازدگی درامان باشید.

بیشتر بخوانید: گرمازدگی؛ جدی‌ترین بیماری مرتبط با گرما

کرم ضدآفتاب

SPF  چیست؟

کرم ضدآفتاب با فاکتوری به نام SPF با هم مقایسه می‌شوند، فاکتور محافظتی در برابر خورشید یا Sun Protection Factor به توانایی کرم ضدآفتاب در محافظت از پرتوهای UVB گفته می‌شود، اشعه UVB تنها به سطح پوست آسیب می‌زند؛ یعنی باعث آفتاب‌سوختگی، التهاب و قرمزی پوست می‌شود. SPF یک نماد علمی است که باعث می‌شود ضدآفتاب‌ها باهم رقابت کنند؛ چراکه هرچه میزان این عدد بالاتر باشد، یعنی محصول بهتر است، به‌طور کلی کیفیت ضدآفتاب‌ها بر اساس عدد SPF  به چهار دسته تقسیم می‌شود:

 • کمتر از ۱۵: محافظت کم
 • ۱۵ – ۳۰ : محافظت متوسط
 • ۳۰ – ۵۰ : محافظت خوب
 • ۵۰ به بالا : محافظت عالی

بیشتر بخوانید: حساسیت پوستی | انواع، علائم، عوامل ایجاد کننده و درمان آن

SPF مناسب پوست من چند است؟

نمی‌توان به‌طور کلی مشخص کرد که چه میزان SPF مناسب است؛ رنگ پوست شما و میزان درمعرض خورشید قرارگرفتن تعیین کننده‌ی نیاز شما به ضدآفتاب است، اگر رنگ پوست روشنی دارید، محصول شما باید عدد ۵۰ به بالاتر داشته‌باشد، اگر مدت زمان زیادی را درمقابل آفتاب هستید، باید هر دو تا چهار ساعت یک‌بار ضدآفتابتان را تمدید کنید، اما به‌طور کلی،SPF  از عدد ۳۰ به بالا برای شما بهتر است، هرچند که برخی لوازم آرایشی SPF ۱۵ هستند.

چگونه SPF را اندازه گیری می کنند؟

دقت اندازه‌گیری SPF به دقت شبیه‌ساز نور خورشید و بافت پوست انسان بستگی دارد؛ به زبان ساده، به طور کلی کسی که بعد از گذشت ۱۰ دقیقه دچار آفتاب‌سوختگی می‌شود، اگر حداقل SPF (۱۵ درصد) را استفاده کند، این میزان به ۲۵۰ دقیقه افزایش پیدا می‌کند.

PA  چیست؟

اصطلاح PA نشان‌دهنده قدرت کرم ضدآفتاب شما در برابر اشعه UVA است که البته هر ضدآفتابی آن را ندارد، روی بسته‌بندی کالا ممکن است این نشانه‌ها را ببینید: PA، +PA++ و PA+++ ، هرچه تعداد + بیشتر باشد، بیشتر از پرتوهای UVA درامان خواهیدبود، این اشعه به لایه‌های عمقی و زیرین پوست نفوذ می‌کند و باعث چین‌وچروک، تیرگی پوست و سرطان‌های پوستی مانند ملانوما می‌شود.

بیشتر بخوانید: درماتیت آتوپیک؛ علت‌ها، علائم، و روش‌های درمانی

کرم ضدآفتاب

چه کرم ضدآفتابی بخرم؟

برای تهیه هرنوع محصول ضدآفتاب، نکته‌های زیر را درنظر بگیرید:

 • همه‌ی ضدآفتاب‌ها مهارکننده اشعه UVB را دارند؛ اما برخی از آنها طیف وسیع‌تری را پوشش می‌دهند؛ یعنی UVA را نیز مهار می‌کنند؛ بنابراین هنگام خرید ضدآفتاب، دقت کنید که محصول انتخابی شما مهارکننده هردو اشعه UVA و UVB باشد، این نوع کالا را به‌اصطلاح broad- spectrum گویند.
 • سعی کنید SPF ضدآفتاب انتخابی شما بیشتر از ۳۰ درصد باشد.
 • اگر به استخر روباز یا دریا می‌روید، از کرم ضدآفتاب ضدآب استفاده کنید؛ چراکه پرتوهای فرابنفش تا عمق یک متری آب نیز نفوذ می‌کنند.
 • توجه به نوع پوستتان نیز بسیار مهم است، پوست چرب باید کرمی را استفاده کند که میزان چربی کمتری را دارد، درصورتی‌که نمی‌دانید نوع پوستتان چیست، نیتروطب در مقاله چگونه پوست خود را مشخص کنیم به شما آموزش داده‌است، اگر در انتخاب نوع کرم ضدآفتاب خود به پوست صورتتان دقت نکنید، ممکن است دچار مشکل پوستی مثل جوش و آکنه شوید.

بیشتر بخوانید: گام به گام مراقبت از پوست و ۴ گروه از آنها

برای استفاده از کرم ضدآفتاب این نکته ها را رعایت کنید:

 • پوست دور چشم بسیار نازک‌تر و حساس‌تر از بقیه صورت است، همانطور که برای تغذیه آن از کرم‌های دور چشم استفاده می‌کنید، بهتر است برای پوست دور چشم خود ضدآفتاب مخصوص با بافت سبک‌تر تهیه کنید.
 • سعی کنید بین ۲ تا ۴ ساعت کرم ضدآفتاب خود را تمدید کنید، کسانی که پوست روشن‌تری دارند بسیار به این نکته دقت کند.
 • هرنوع کرم ضدآفتابی که می‌خواهید به صورت خود بزنید باید پوستتان تمیز باشد، رعایت ترتیب روتین پوستی برای گرفتن نتیجه‌ی بهتر ضروری است.

بیشتر بخوانید: بیماری گال و عوارض آن: شناخت نشانه‌ها و ۴ دارو جهت درمان

کلام آخر

زیبایی طبیعی چیزی است که امروزه بسیار مورد توجه بانوان قرار گرفته‌است. مراقبت و رسیدگی به پوست به قدری جایگاه مهمی پیدا کرده که دیگر زن و مرد نمی‌شناسد، برای هر فرد چه خانم و چه آقا استفاده از کرم ضدآفتاب ضروری است؛ چراکه از پیری و سرطان پوست جلوگیری می‌کند.

کرم ضدآفتاب

درهنگام خرید کرم ضدآفتاب، گول عددهای بسیار بالا و تبلیغ‌های رنگین کالاهای مختلف را نخورید، استفاده‌ی سرخود از SPFهای بیشتر از ۵۰ به‌هیچ عنوان توصیه نمی‌شود و باید طبق دستور پزشک باشد، اگر می‌خواهید دیرتر از سن خود پیر شوید و پوست سالمی داشته‌باشید، همین الان به کارشناس بهداشت و زیبایی نیتروطب پیام دهید یا در پایان مقاله کامنت بگذارید تا در اولین فرصت شما را راهنمایی کنیم.

 با دنبال کردن ما در فضای مجازی ( کانال تلگرام،کانال ایتا) می توانید از آخرین تخفیف‌ها و رویدادهای مهم باخبر باشید.