کرم دور چشم؛ معرفی ۴ محصول مراقبتی دور چشم

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه
کرم دور چشم

پوست دور چشم نازک و حساس است. اولین نشانه‌های افزایش سن، به‌صورت چین و چروک در اطراف چشم ظاهر می‌شود. استفاده از کرم‌های دور چشم می‌تواند به‌صورت تخصصی به پیشگیری و درمان مشکل‌های مربوط به چشم مثل تیرگی، پف و چین وچروک اطراف چشم بپردازد. به‌طورکلی توصیه می‌شود که بعد از سن ۲۵ سالگی با توجه به مشکل‌های پوستی که دارید، بهترین نوع کرم دور چشم را برای خود انتخاب کنید. اگر نمی‌دانید چطور باید این کار را انجام دهید، این مقاله از نیتروطب را با‌دقت بخوانید تا بتوانید تصمیم درستی بگیرید.

کرم دور چشم چیست؟

کرم دور چشم ترکیب‌های قوی‌تر و مناسب‌تری نسبت به کرم‌های مختلف و ساده‌ی پوست صورت دارد. آن‌ها نسبت به محصول‌های دیگر پوستی از چربی وماده‌های مغذی بیشتری تشکیل شده‌اند. از کرم دور چشم برای کاهش لک، تیرگی، پف و چین و چروک چشم استفاده می‌شود.

چرا باید از کرم دور چشم استفاده کنم؟

پوست دور چشم نسبت به کل صورت حساس‌تر و نازک‌تر است. استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده مخصوص دست یا صورت برای دور چشم می‌تواند باعث سوزش و حساسیت این ناحیه شود؛ بنابراین باید از کرم‌هایی که به‌طور اختصاصی برای بافت دورچشم ساخته شده‌اند، استفاده کرد.

علت‌های مختلفی می‌تواند باعث بروز نقص در ظاهر چشم‌ها شود. از رایج‌ترین دلیل‌های بروز چین و چروک افزایش سن است. حتا اگر بهترین و گران‌ترین محصول‌های مراقبتی دور چشم را استفاده کنید؛ نمی‌توانید ۱۰۰ درصد از بروز چین و چروک، پف و تیرگی چشم جلوگیری کنید. افزایش سن درنهایت اثر خود را برجا  می‌گذارد. تلاش دانشمندان و کارشناسان پوست و مو در به حداقل‌رساندن و به تاخیرانداختن بروز آن‌هاست.

شاید فکر کنید که منظور از افزایش سن، دهه‌ی ۵۰ یا ۶۰ است؛ درحالی که دوران طلایی برای استفاده از محصول‌های مراقبتی دهه‌ی ۲۰ و ۳۰ است. سعی کنید مراقبت دور چشم را از دهه‌ی ۲۰ در روتین پوستی خود قرار دهید تا بروز نقص‌های پوستی را به عقب بیندازید. این تصمیم بسیار منطقی‌تر از این است که شما از کرم دور چشم برای درمان چین و چروک استفاده کنید.

همه چیز درمورد کرم دور چشم

استفاده از کرم دور چشم به تنهایی کافی است؟

همان‌طور که برای تغذیه پوست دور چشم باید از کرم دور چشم استفاده کنید، برای محافظت از آن دربرابر نور خورشید نیز باید از ضدآفتاب مخصوص دور چشم استفاده کنید. فلویید ضدآفتاب بهترین گزینه برای شماست. این ضدآفتاب را فقط به پوست دور چشم خود بزنید و مثل ضدآفتاب صورت، هر ۲ تا ۴ ساعت آن را تمدید کنید.

بیشتر بخوانید: همه چیز درمورد انتخاب کرم ضدآفتاب

همه چیز درمورد کرم دور چشم

محصول های مراقبتی دور چشم چه چیزهایی هستند؟

براساس نوع کاربرد و انتظاری که شما از محصول دارید، کرم‌های مراقبتی چشم در دسته‌های زیر تولید شده‌اند:

کرم آبرسان دور چشم

مثل پوست صورت، پوست دور چشم نیز به‌مرور زمان رطوبت خود را ازدست می‌دهد و نیاز به آب‌رسانی دارد. از دست رفتن رطوبت زیر پوست، مقدمه‌ای بر ایجاد دیگر نقص‌هاست. اگر در سن ۲۰ سالگی یا کمتر می‌خواهید کرم دور چشم بزنید، یک آبرسان به تنهایی کافی است.

کرم رفع تیرگی و سیاهی زیر چشم

زمانی که رگ‌های خونی زیر پوست برجسته شوند، پوست به‌نظر تیره‌تر می‌رسد. این ویژگی ممکن است ارثی یا اکتسابی باشد؛ یعنی فردی به‌صورت ارثی حلقه‌های تیره زیر چشم دارد و با افزایش سن، این تیرگی‌ها مشخص‌تر می‌شوند. در سبک زندگی امروزه به دلیل خستگی، قرارگرفتن مداوم در معرض پرتوهای خورشید، کم‌خونی، استفاده‌ی زیاد از وسیله‌های الکترونیکی، به‌هم‌خوردن هورمون‌های بدن و سیگارکشیدن، بیشتر مردم دچار تیرگی زیر چشم اکتسابی شده‌اند. کرم رفع تیرگی زیر چشم با انقباض عروق خونی، باعث کاهش سیاهی زیر چشم می‌شود. سعی کنید محصولی که تهیه می‌کنید بازدارنده ملانین باشد تا تیرگی ایجادشده ناشی از نور خورشید را ازبین ببرد.

بیشتر بخوانید: تیرگی زیر چشم؛ ۱۱ علت ، پیشگیری و درمان آن

کرم رفع پف زیر چشم

با افزایش سن، کلاژن‌های پوست کمتر می‌شود و همین امر، باعث حساس‌شدن و شکنندگی پوست به‌‌خصوص چربی‌های زیر پوست می‌شود. شکننده‌شدن چربی‌های زیر پوست موجب می‌شود چشم شما حالت پف به‌خود بگیرد. کرم رفع پف زیر چشم از پپتید و رتینول ساخته شده‌است که با تحریک کلاژن‌سازی موجب تقویت ساختار پوست و رفع پف زیر چشم می‌شود.

همه چیز درمورد کرم دور چشم

کرم ضدچروک دور چشم

چروک‌های دور چشم ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شوند، از جمله:

۱. پیری:
پیری یکی از علل اصلی ایجاد چروک‌های دور چشم است. با تقدم سن، کلاژن و الاستین (دو پروتئین مهم در پوست) کاهش می‌یابد و پوست در مقابل آسیب‌های محیطی مقاومت کمتری دارد. این باعث ایجاد خطوط ریز و چروک‌های دور چشم می‌شود.

۲. اشعه UV:
تابش مستقیم اشعه UV از آفتاب، باعث ایجاد خطوط ریز و چروک‌های دور چشم می‌شود. بهتر است از عینک آفتابی با فیلتر UV استفاده کنید.

۳. کشیدگی پوست:
کشیدگی پوست، می‌تواند به علت عادات خواب نامناسب، استفاده از محصولات پوستی نامناسب و یا عوامل دیگری باشد. این باعث ایجاد خطوط ریز و چروک‌های دور چشم می‌شود.

۴. عوامل محیطی:
عوامل محیطی مانند آلودگی، ترکیب هوای خشک و سرد، دود سیگار، تغذیه نامناسب و … نیز می‌توانند باعث ایجاد خطوط ریز و چروک‌های دور چشم شوند.

۵. عامل ژنتیک:
عامل ژنتیک نیز می‌تواند باعث ایجاد چروک‌های دور چشم شود. اگر پدر و مادر شما چروک‌های دور چشم داشته‌اند، احتمالاً شما نیز به آنها مبتلا خواهید شد.

زمانی که پوست شما دهیدراته شود، چین و چروک‌ها با عمق بیشتری نمایان می‌شوند. بنابراین با آب‌رسانی پوست تا حد زیادی می‌توانید از بروز چین و چروک جلوگیری کنید. اگر دور چشم خود خط‌های ریزی می‌بینید، بهتر است از کرم ضدچروک استفاده کنید.

نحوه استفاده از کرم دور چشم

مقدار بسیار کمی از کرم را طبق تصویر زیر در پوست دور چشم خود بزنید. سپس با انگشت خود با ضربه‌های آرام کرم را پخش کنید تا جذب شود. استفاده از روش ضربه‌ای برای جذب کرم بسیار بهتر از ماساژ آن روی پوست صورت است. می‌توانید از کرم دور چشم زیر ابروی خود نیز استفاده کنید اما به ابروهایتان نزنید؛ زیرا ممکن است باعث ریزش ابروهایتان شود.

همه چیز درمورد کرم دور چشم

مراقب باشید حین استفاده، کرم به داخل چشم شما وارد نشود. در این‌صورت به احتمال زیاد چشمانتان می‌سوزد. سعی کنید اگر کرم وارد چشم‌تان شد، ابتدا با یک دستمال باقی کرم را از دور و زیر چشم‌تان کامل پاک کنید. سپس چشم خود را با آب فراوان بشورید و درصورت نیاز به‌پزشک مراجعه کنید.

ترکیب های مهم در کرم‌های دورچشم

  • کافیین: کافیین با تنگ‌کردن رگ‌های پوست زیر چشم، التهاب، تیرگی و پف زیر چشم را کاهش می‌دهد.
  • ویتامین E: آنتی‌اکسیدان‌های قوی ویتامین E اثر آسیب‌زای پرتوهای خورشید روی صورت را تا حد زیادی از بین می‌برند. هم‌چنین می‌توانند بروز هیپرپیگمنتاسیون (افزایش رنگدانه‌های ملاتونین) و ظاهرشدن چین و چروک را کنترل کنند.
  • هیالورونیک‌اسید: هیالورونیک‌اسید ماده‌ی تشکیل‌دهنده‌ی بسیاری از کرم‌های بهداشتی از جمله کرم دور چشم است. عملکرد اصلی آن کاهش تیرگی زیر چشم ازطریق آب‌رسانی و جوان‌سازی پوست به‌شمار می‌رود. هم‌چنین در ازبین‌بردن چین و چروک‌های خفیف اطراف چشم نقش چشم‌گیری دارد.
  • ویتامین K: ویتامین K با ترکیب با رتینول (ویتامین A) به جنگ رنگدانه‌های ملانین که تیره‌تر از حد طبیعی خود شده‌اند می‌رود؛ از این‌رو به ویتامین K جنگجوی حلقه‌های تیره نیز گفته می‌شود. از دیگر خاصیت‌های این ویتامین می‌توان اثر ترمیم‌کنندگی و ضدچروکی را نام برد.

بهترین کرم دور چشم موجود در بازار ایران

برترین کرم‌های دور چشم که در بازار ایران موجود هستند و عملکرد خوبی دارند، به شرح زیر است:

۱. کرم دور چشم آون:
این کرم حاوی موادی مانند نئوکوئنز آی، ویتامین K، کراتین، هیالورونیک اسید و آلانتوئین است که بهبود دهنده خطوط ریز و چروک، تقویت پوست و کاهش تیرگی‌های پوستی می‌باشد.

۲. کرم دور چشم لاورا:
این کرم شامل موادی مانند کلاژن، الاستین، ویتامین E و روغن جوجوبا است که بهبود قوام و انعطاف پوست، کاهش تیرگی‌های پوستی و خطوط ریز و عمیق دور چشم را فراهم می‌کند.

۳. کرم دور چشم سیتالدی:
این کرم شامل موادی مانند ویتامین C، اسید هیالورونیک، روغن آرگان و اسکوالن است که تیرگی‌های پوستی را کاهش می‌دهد، پوست را تقویت و آن را از آسیب‌های محیطی محافظت می‌کند.

در هر صورت، برای انتخاب بهترین کرم دور چشم برای شما، بهتر است با توجه به نوع پوست و مشکلات دور چشم خودتان، محصولات مختلف را امتحان کنید و با مطالعه نظرات و تجربیات دیگران، انتخاب مناسبی برای خودتان داشته باشید.

نکته‌های تکمیلی

  1. برای خرید کرم دور چشم به سراغ برندهای شناخته‌شده بروید. بهتر است محصولی را بخرید که فاقد الکل، اسانس، پارابن و افزودنی‌های مختلف باشد؛ زیرا ممکن است برای شما حساسیت‌زا باشد.
  2. محصول را از فروشگاه معتبر خریداری کنید. دقت کنید که پلمپ‌شده باشد. امروزه بسیاری از کالاهای موجود در بازار، قاچاقی و تقلبی هستند. کالای غیراصل به‌دلیل ماده‌ی نامرغوب می‌تواند باعث حساسیت و آسیب به پوست دور چشم شما شود. همچنین می توانید با استفاده از سامانه TTAC وزارت بهداشت نیز جهت استعلام محصولات اصل در دسته های مختلف سلامت، بهداشت و خوراکی می‌توان استفاده کرد.
  3. هنگام خرید دقت کنید محصول باید بسته‌بندی مناسب ضدنور و ضدهوا داشته‌باشد. نور خورشید و هوای آزاد می‌تواند ساختار ماده‌های تشکیل‌دهنده کرم را اکسید کند و به این‌ترتیب، محصول شما خاصیت موردنظرتان را نداشته‌باشد.
  4. محصول انتخابی شما باید زودجذب شود. اگر احساس می‌کنید بعد از استفاده از کرم دور چشم، احساس سنگینی و چربی زیادی زیر چشم خود دارید، برند کرم خود را عوض کنید.

کلام آخر

چشم‌ها نقش مهمی در جذابیت چهره‌ی شما ایفا می‌کند. شاید بتوان گفت اولین نشانه‌های افزایش سن در پوست دور چشم پدید می‌آید. گودی، تیرگی و چین و چروک دور چشم از مشکل‌های شایعی است که با افزایش سن برای همه‌ی ما پیش‌می‌آید. به‌جای پوشاندن این عیب‌ها و مشکل‌های پوستی با آرایش‌های سنگین، بهتر است به‌فکر پیشگیری و درمان آن باشید.

اگر به دنبال راه‌حلی برای بهبود وضعیت پوست مخصوصا ناحیه دور چشم خود هستید؛ با  توجه به  تجربه و مهارت پزشکان متخصص پوست نیتروطب، شما می‌توانید بهترین راهکارهای مراقبتی را برای پوست خود به کمک مشاوره آنلاین ما پیدا کنید و از مشکلات پوستی خود راحت شوید.

برای دریافت خدمات مشاوره و ویزیت پزشکی تخصصی در حوزه پوست، می توانید کامنت گذاشته یا به صفحه کلینیک ما مراجعه فرمایید. تیم پزشکان ما آماده پاسخگویی به شما هستند و بهترین راهکارهای مراقبتی را برای پوست شما ارائه می دهند.