درمان خانگی سوختگی؛ آشنایی با راهکار‌های موثر درمانی در خانه

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه
درمان خانگی سوختگی

سوختگی یکی از رایج ترین مشکلاتی می‌باشد که نوجوانان و به خصوص کودکان دچار آن می‌شوند. به همین دلیل درمان خانگی سوختگی یکی از مهم ترین موضوعاتی است که می‌توان در صورت مواجه با این مشکل سریع آن را در منزل درمان کرد. دقت کنید که به طور کلی نمی‌توان گفت که همه‌ی سوختگی‌ها در خانه قابل درمان هستند.

 با این حال می‌توان با دانستن یک سری راهکارها و روش‌های درمان خانگی سوختگی بسیاری از این‌ مشکلات را درمان و یا از گسترش آن جلوگیری کرد. بنابراین توصیه می‌کنیم در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا شما را بیشتر با درمان خانگی سوختگی آشنا کنیم.

آشنایی با درمان خانگی سوختگی

درمان خانگی سوختگی اغلب برای سوختگی‌های خفیف در نظر گرفته می‌شود. این نوع سوختگی‌ها حداکثر تا ۲ هفته زمان می‌برند تا کامل بهبود پیدا کنند و معمولا سبب ایجاد زخم نمی‌شوند. همچنین هدف از درمان خانگی سوختگی کاهش درد، جلوگیری از عفونت و التیام سریع تر پوست می‌باشد. در ادامه به چند مورد از درمان‌های خانگی سوختگی می‌پردازیم:

 • آب خنک

یکی از موثرترین درمان خانگی سوختگی برای کاهش التهاب استفاده از آب خنک می‌باشد. البته این را به یاد داشته باشید منظور آب ملایم است نه آبی که یخ باشد. برای این کار می‌بایست به مدت ۲۰ دقیقه محل سوختگی را زیر آب خنک نگه دارید تا میزان درد و سوزش آن ناحیه کاهش یابد. همچنین به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که نباید برای هر سوختگی از این روش استفاده کنید، چون باعث تاول زدن ناحیه سوختگی خواهد شد.

 • استفاده از عسل

شما می‌توانید برای درمان خانگی سوختگی از عسل استفاده کنید. چون عسل یکی از بهترین داروها برای درمان بیشتر بیماری‌ها بخصوص سوختگی می‌باشد. زمانی که پوست شما دچار سوختگی می‌شود هم زمان اتفاق‌های زیادی برای آن رخ می‌دهد که از جمله آن‌ها می‌توان به احتمال افزایش عفونت پوستی، از دست دادن آب پوست، از دست دادن رطوبت لازم پوست و از دست دادن باکتری‌های مفید پوست اشاره کرد.

 در نتیجه این امر باعث می‌شود تا برای درمان خانگی سوختگی از موادی استفاده کنید که بتواند تمامی این مشکلات را برطرف کند. عسل یکی از همین دارو‌ها است که خاصیت ضد التهابی قابل چشمگیری داشته و همچنین خاصیت ضد باکتری و ضد قارچ را نیز دارد. از طرفی دارای گلوکز‌‌هایی می‌باشد که باعث می‌شود تا سلول‌های پوستی بتوانند با سرعت بالاتری خود را ترمیم کنند.

شیر سرد

 • شیر سرد

یکی از کارهایی که باید هنگام سوختگی انجام دهید این‌ می‌باشد که باید PH پوست را سریع به حالت طبیعی خود باز گردانید. از میان خوراکی‌ها و درمان خانگی سوختگی، شیر نزدیک ترین PH را به پوست دارد. شما می‌توانید روی ناحیه ی آسیب دیده شیر را اسپری کرده و یا با یک پارچه ی لطیف شیر سرد را روی آن قرار دهید.

 البته این را به یاد داشته باشید برای این که درمان و بهبود سریع حاصل شود شما باید چند بار در روز این کار را انجام دهید. از دیگر خاصیت شیر برای پوست آسیب دیده این است که حاوی پروتئین‌های بسیار مفید بوده و در نتیجه باعث می‌شود تا سلول‌های پوست برای بازسازی سریع تر از حالت طبیعی عمل کنند.

 • قرص ویتامین E و C

ویتامین C باعث بهبودی زخم و تولید کلاژن یعنی مواد پایه برای پوست جدید می‌شود. ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی بوده که در ترمیم و محافظت از پوست نقش موثری را ایفا می‌کند. همچنین این قرص برای سرعت بخشیدن به بهبود زخم‌ها و درمان خانگی سوختگی، یکی از بهترین روش‌ها می‌باشد.

در این روش خانگی و طبیعی بهتر است برای یک هفته بعد از سوختگی غذاهای حاوی ویتامین C و E یا ۲ هزار میلی گرم ویتامین C و هزار واحد ویتامین E مصرف کنید. از این گذشته شما می‌توانید کپسول ویتامین E را سوراخ کنید و به طور مستقیم مایع درون آن را بر روی ناحیه سوختگی بریزید. این کار در جلوگیری از ایجاد اسکار پوستی و التیام زخم بسیار مفید و موثر است.

 • سرکه

سرکه سفید دارای اسید استیک می‌باشد که می‌تواند به تسکین خارش، درد و التهاب ناشی از سوختگی کمک کند. همچنین سرکه به عنوان یک ضد عفونی کننده و قابض شناخته می‌شود و به همین دلیل از ایجاد التهاب و عفونت در محل سوختگی جلوگیری می‌کند. این ماده طبیعی در کاهش حرارت ناحیه سوختگی و درنتیجه کم کردن سوزش و درد تاثیر بسیار زیادی دارد. کافی است یک پد تمیز پنبه ای یا تکه ای گاز استریل را در سرکه قرار دهید و آن را به صورت مستقیم روی محل سوختگی بگذارید.

 • جو دوسر

جو دوسر دارای خواص معجزه آسا همچون تسکین دهندگی و کاهش التهاب می‌باشد و یکی دیگر از درمان خانگی سوختگی به حساب می‌آید. زمانی که ناحیه سوختگی در حال بهبود است و در ناحیه مورد نظر احساس خارش می‌کنید جو می‌‌تواند به طور معجزه آسایی شما را از شر این خارش‌ها خلاص کند.

بیشتر بخوانید: اوت میل | مزایا، کالری و تاثیر آن بر لاغری

شما می‌توانید برای بهبود سوختگی‌های وسیع یک فنجان جو را به آب وان حمام اضافه کنید و به مدت ۲۰ دقیقه در آن دراز بکشید تا خاصیت شگفت آور آن را درمان ناحیه سوختگی و از بین رفتن خارش‌ها مشاهده کنید. هوا باعث خارش پوست سوخته و خارش ناحیه مورد نظر می‌شود اما با وجود جو در آب این عارضه کاهش پیدا می‌کند.

 • آلوورا

آلوورا به عنوان گیاه سوختگی شناخته می‌شود. مطالعات نشان داده است که آلوورا در التیام سوختگی‌های درجه اول و دوم بسیار موثر است. این گیاه، با قابلیت ضد سوزش، گردش هوا را افزایش داده و باعث افزایش رشد باکتری‌ها می‌گردد. برای درمان خانگی سوختگی، یک لایه خالص از ژل آلوورا را که به صورت مستقیم از برگ گیاه آلوورا به دست آمده است بر روی محل آسیب دیده بگذارید.

اگر می‌خواهید این گیاه را از مغازه تهیه کنید، حتما از قبل مطمئن شوید که درصد بالایی از گیاه در محصول موجود باشد و از افزودنی‌های بسیار زیاد، به خصوص عطرها و رنگ دهنده‌ها در داخل محصول استفاده نشده باشد.

سیب زمینی برای درمان خانگی سوختگی

 • سیب زمینی

استفاده از سیب زمینی نخستین روش درمان خانگی سوختگی است. چون سیب‌زمینی خام خواص تسکین‌ دهنده داشته و مانع از تحریک شدن پوست می‌‌گردد. بدین ترتیب سیب زمینی می‌تواند به کاهش تسکین درد و احتمال تشکیل یک تاول ناخوشایند کمک کند. این درمان برای سوختگی جزئی پوست بسیار مفید می‌باشد.

برای انجام این کار شما باید در مرحله‌ی اول سیب‌زمینی خام را به صورت نازک برش دهید. سپس برش‌های سیب‌زمینی را روی ناحیه سوختگی و اطراف آن قرار دهید. برای این‌ که از این روش بهترین نتیجه را دریافت کنید بهتر است بلافاصله پس از رخ دادن سوختگی این روش درمانی را انجام بدهید.

 • چای کیسه ای

چای سیاه یکی از دارو‌های خانگی بسیار عالی برای درمان خانگی سوختگی در نظر گرفته می‌شود، چون حاوی اسید تانیک می‌باشد که می‌تواند به فرد کمک کند تا گرمای درون سوختگی را بیرون کشیده و درد ناشی از سوختگی را کاهش دهد. برای استفاده از چای سیاه روش مناسبی وجود دارد که می‌توانید برای درمان خانگی سوختگی از آن استفاده کنید.

شما باید در مرحله‌ی اول، سه عدد چای کیسه‌ای سیاه را در یک لیوان آب سرد قرار دهید، بعد به مدت ۳ الی ۵ دقیقه صبر کنید تا چای‌ها خیس بخورند. سپس به آرامی این کیسه‌ها را روی قسمت‌های سوخته قرار دهید. روش دیگر این می‌باشد که شما می‌توانید به طور مستقیم کیسه‌های چای سرد و مرطوب را روی ناحیه سوختگی‌ قرار دهید و اجازه دهید تا به مدت چند دقیقه در همان ناحیه بمانند.

 • آب پیاز

کوئرستین و گوگرد موجود در پیاز به فرد کمک می‌کند تا از شر سوختگی ایجاد شده روی پوست‌ خلاص شود. همچنین پیاز می‌تواند احتمال تشکیل تاول را هم کاهش دهد. برای استفاده از پیاز برای درمان خانگی سوختگی باید در مرحله‌ی اول، یک پیاز را خرد کرده و حسابی آن را له کنید و آب‌شان را بگیرید.

سپس آب پیاز تازه را به طور مستقیم روی سوختگی قرار داده و آن را به آرامی مالش دهید. به خاطر داشته باشید که باید پیاز شما تازه باشد، چون ممکن است پیاز پس از چند دقیقه خواص درمانی خود را از دست بدهد. برای اینکه بتوانید درد و سوختگی روی پوستتان را به طور موثر کاهش دهید، باید چند بار در روز این درمان را تکرار کنید.

 • روغن اسطوخودوس

 روغن معطر اسطوخودوس خواص ضد درد و ضد عفونی‌ کننده دارد، و به همین دلیل است که می‌تواند خطر زخم شدن سوختگی را نیز کاهش دهد و به سرعت سوختگی را درمان کند. روش انجام درمان خانگی سوختگی با روغن اسطوخودوس این است که شما باید در مرحله‌ی اول ۴ تا ۵ بار این روغن را به طور مستقیم روی ناحیه سوخته بریزید.

همچنین می‌توانید ۵ تا ۷ قطره روغن اسطوخودوس را روی قطعه‌ای از گاز استریل یا یک پارچه‌ی تمیز بریزید و به طور مستقیم آن را روی سوختگی قرار بدهید. باید به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که شما باید گاز یا تکه پارچه را هر دو یا سه ساعت یک بار تعویض کنید.

پمادهای آنتی‌بیوتیک

 • پمادهای آنتی‌بیوتیک

کرم‌ها و پمادهای آنتی‌بیوتیک از دیگر روش‌های درمان خانگی سوختگی هستند که می‌توانند به جلوگیری از عفونت ناشی از سوختگی نیز کمک کنند. پمادهای سوختگی معمولا آنتی‌باکتریال بوده و درد و سوزش را نیز کاهش می‌دهند. کافیست در زمان سوختگی مقداری از آن‌ها را روی قسمت سوختگی مالیده و با یک پارچه‌ی استریل و غیرکرکی آن را بپوشانید.

 • سفیده تخم مرغ

یکی از راه حل‌هایی که از قدیم برای درمان خانگی سوختگی مورد استفاده قرار می‌گیرد مصرف سفیده تخم مرغ است. برای انجام‌این کار شما باید سفیده تخم مرغ را روی منطقه سوخته بگذارید تا درد آن منطقه کاهش یابد. بسیاری از افراد بر این باور هستند که استفاده از تخم مرغ می‌تواند از بروز تاول نیز جلوگیری کند. پس از زدن سفیده تخم مرغ به محل سوختگی، شما می‌توانید آن ناحیه را خشک کرده و اگر نیاز بود مجدد این کار را تکرار کنید.

 • جوش شیرین

برای درمان خانگی سوختگی بهتر است مقداری جوش شیرین و آب سرد را با یکدیگر مخلوط کرده و خمیری درست کنید و بر روی پوست خود آن را بمالید. این روش موثر به بهبود و تسکین درد ناشی از سوختگی کمک بسیار زیادی می‌کند. اگر نیاز شد، از این روش چندین بار استفاده کنید و در بین آن، ناحیه سوخته را خشک نگه دارید.

روغن زیتون

 • روغن زیتون

روغن زیتون سرشار از ویتامین E می‌باشد که برای درمان خانگی سوختگی، التیام و ترمیم آن، بسیار موثر است. همچنین این روغن، حاوی مقادیر زیادی از آنتی‌اکسیدان‌هایی می‌باشد که باعث ضد عفونی جای اسکار و زخم سوختگی می‌شود بنابراین شما می‌توانید آن را با محصولاتی همچون عسل، آلوئه‌ورا، آب لیمو و زردچوبه ترکیب کنید و بر روی زخم بمالید. با انجام این کار می‌توانید به بهبود زخم سوختگی کمک کنید.

بیشتر بخوانید: مصرف روغن زیتون در وعده‌های غذایی

 • صابون زردچوبه

زردچوبه یک آنتی‌اکسیدان بسیار قوی می‌باشد که محصولات آن نیز خواص آنتی‌اکسیدانی دارند. صابون زردچوبه یکی از محصولات پرکاربرد می‌باشد که علاوه بر خواص آنتی‌اکسیدانی، قابلیت ضدعفونی‌ کننده نیز دارد و از روش‌های درمان خانگی سوختگی به شمار می‌رود. همچنین استفاده از صابون زردچوبه می‌‌تواند به صورت کاملا طبیعی جای سوختگی را شستشو داده و حتی ترمیم کند.

جمع بندی

سوختگی یکی از رایج‌ترین مشکلات نوجوانان و کودکان است. درمان خانگی سوختگی برای سوختگی‌های خفیف مناسب است و هدف آن کاهش درد، جلوگیری از عفونت و التیام سریع پوست است. از جمله روش‌های درمان خانگی سوختگی می‌توان به استفاده از آب خنک، عسل، شیر سرد، قرص‌های ویتامین E و C، سرکه و جو دوسر اشاره کرد. این روش‌ها می‌توانند در بهبود زخم‌ها و جلوگیری از ایجاد اسکار پوستی موثر باشند.

توصیه می‌شود که در صورت عمیق بودن سوختگی حتما نزد یک پزشک مراجعه کرده و به درمان آن بپردازید.