چگونه از شیر دوش برقی به خوبی استفاده کنیم؟

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه
شیر دوش برقی

شیر دوش برقی دستگاهی است که برای دوشیدن شیر مادر از سینه ها استفاده می شود. این دستگاه از یک پمپ، یک منبع برق و یک محافظ سینه تشکیل شده است. محافظ سینه روی سینه قرار می گیرد و پمپ با ایجاد مکش شیر را از سینه خارج می کند.

در نظر داشته باشید بهترین تغذیه برای نوزادان شیر مادر می‌باشد استفاده از شیر مادر باعث رشد سریع و بهتر در نوزاد می‌باشد، تغذیه شیر مادر برای نوزاد بسیار مفید و موثر واقع شده به‌ گونه‌ای که نوزاد را از مبتلا شدن به بیماری‌های مختلف حفظ می‌کند، با وجود مشکلات و دغدغه‌های و فعالیت‌های روزانه که در مادران شیر‌ده وجود دارد نگهداری و شیردهی به نوزادان یکی از اساسی ترین مشکلات این خانواده‌ها می‌باشد.

با وجود این شرایط استفاده از انواع شیر دوش‌ها به خصوص شیر دوش‌های برقی در مادرانی که شاغل هستند و یا به هر دلیلی به مدت طولانی بیرون از منزل و دور از نوزادان خود هستند رواج پیدا کرده است، در زمانی که مادران از طریق دستگاه شیر دوش شیر خود را دوشید و طبق دستورالعمل‌های لازم آن را درون یخچال نگهداری کرد افراد دیگر می‌تواند به راحتی به نوزاد شیر مادر را بدهند.

شیر دوش برقی (Electric Milk Pump) چیست؟

شیر دوش برقی همان طور که اشاره داشتیم یکی از محبوب ترین دستگاه‌ها برای مادران شیر‌ده شاغل می‌باشد، این موضوع یک مزیت عالی برای مادران بوده تا بتواند در هر شرایط به راحتی به نوزادان خود تغذیه سالم را بدهند، شما با شیر دوش برقی به راحتی می‌توانید شیر بیشتری برا بدوشید این عمل در زمان کمتری نسبت به شیر دوش دستی اتفاق می‌افتد، استفاده از شیر دوش برقی به دلیل داشتنه پمپ باعث تولید شیر بیشتر نیز در مادران می‌شود.

شیر دوش برقی (Electric Milk Pump) از چه اجزای تشکیل شده است؟

 • پمپ شیر دوش
 • ظرف شیر
 • پوشش سینه

پمپ شیر دوش

پمپ شیر دوش محفظه‌ای نرم شکل بوده که عمل بیرون کشیدن شیر را به عهده دارد، پمپ شیر دوش به گونه‌ای بود به قسمت از پوسته سینه از طریق یک تویوب پلاستیکی به پوشش سینه متصل شده است.

ظریف شیر

ظرف شیر یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده شیر دوش برقی می‌باشند این ظرف دقیقا در زیر قسمت پوشش سینه قرار گرفته و قابلیت جدا شدن و متصل شدن را دارد در زمانی که شیر توسط پمپ دوشیده می‌شود درون ظرف جمع می‌شود، ظرف‌شیر هم یک بار مصرف و هم در نسخه‌های که بشود مجدد استفاده کرد وجود دارد.

بیشتر بخوانید: رشد نوزاد تا دو سالگی؛ مراحل مختلف به ترتیب ماه

پوشش سینه

پوشش سینه یک جام به صورت مخروطی شکل می‌باشد و در قسمت نوک سینه قرار می‌گیرد و دیگر قسمت‌های آن به که رنگی می‌باشند در اطراف سینه قرار می‌گیرد.

در صورت نیاز خود می‌توانید شیر دوش برقی مورد نیاز خود را از نیتروطب برای مقدار زمانی که به آن نیاز دارید اجاره یا خرید کنید، در نظر داشته باشید مشاورین ما در ۲۴ ساعت شبانه روز آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می‌باشند، درخواست پرستار مراقب یا پزشک برای درمان در منزل و دیگر خدمات ضروری پزشکی از دیگر خدمات تیم نیتروطب می‌باشد.

 شیر دوش ( Milk Pump)

انواع شیر دوش (Milk Pump)

 • شیر دوش برقی
 • شیر دوش دستی

شیر دوش برقی

استفاده کردن از شیر دوش‌های برقی نسبت به شیر دوش‌های دستی راحت‌تر و سریع‌تر بوده، با استفاده از شیر دوش برقی می‌توانید تمام شیر درون سینه را به آسانی تخلیه کنید، شیر دوش برقی به دلیل وجود پمپ از سرو صدای بیشتری نسبت به شیر دوش‌های دستی دارد قیمت آن نیز هم بالاتر بوده در نظر داشته باشید باید در مدت زمان ۳ تا ۴ هفته گذشت از تولد نوزاد به استفاده از شیر دوش رو بیاورید چرا که پس از گذشت این زمان نوزادان به راحتی دیگر شیشه را نمی‌گیرند و به عبارتی به سینه‌‌های مادر وابسته می‌شوند.

شیر دوش دستی

استفاده از شیر دوش‌های دستی به دلیل شبیه بودنه آن به میکدن شیر از سینه‌های مادر توسط نوزاد می‌باشد البته باید بدانید استفاده از آن‌ها به راحتی شیر دوش برقی نبوده و زمان بیشتر صرف دوشیدن شیر از سینه‌های مادر می‌شود، انجام این کار توسط دست بوده که باعث خستگی دست نیز می‌شود شیر دوش‌های دستی نمی‌توانند به خوبی شیر دوش‌های برقی شیر درون سینه‌ها را تخلیه کنند، قیمت و سر و صدای کمتر شیر دوش‌های دستی می‌توان گفت تنها مزیت آن‌ها می‌باشد.

مزایای شیر دوش برقی (Electric Milk Pump) چیست؟

 • استفاده از شیر دوش‌های برقی بسیار راحت‌تر است
 • بهترین و سریع ترین روش برای دوشیدن شیر مادر استفاده از دستگاه شیر دوش برقی است
 • نیاز به تلاش همانند شیر دوش‌های دستی ندارد

نکته: در زمانی که شیر مادر توسط دستگاه دوشیده شده باید از نکات مهمی پیروی کنید

تمام شیر‌ها پس از گذشت بازه زمانی مشخ فاسد می‌شوند اما در نظر داشته باشید شیر دوشیده‌ شده از سینه مادر کمی دیر تر فاسد می‌شود اما باید در نظر داشته باشید نیاز است در این خصوص از نکات مهم نیز پیروی کنید.

این نکات شامل موارد زیر می‌باشد:

 1. پس از دوشیدن شیر در صورتی که دمای محیط شما بین ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتی گراد باشد می‌توانید شیر را در مدت زمان ۶ تا ۸ ساعت به خوبی نگهداری کنید اما بهتری است از یخچال برای این کار استفاده کنید.
 2. شیر دوشیده شده می‌تواند در کیف‌های خنک کننده مواد‌خوراکی به مدت ۲۴ ساعت تازه بماند و قابل استفاده برای نوزاد باشد.
 3. در صورتی که شیر را درون یخچال نگهداری کنید می‌توانید به مدت ۵ روز از آن استفاده کنید و همان تازگی اولیه در آن وجود خواهد داشت.
 4. اگر شیر دوشیده شده را درون فریزر نگهداری کنید مدت زمان تازه ماندن آن به ۲ هفته نیز می‌رسد.
 5. در نظر داشته باشید می‌توانید با تهیه برخی از لوازم جانبی در کنار شیر دوش کاربرد این وسلیه را برای خود افزایش بدهید: نوار مخصوص دوشیدن، پماد وازلین، پوشش مخصوص دوشیدن، کیسه‌های مایکروویو و ظروف مخصوص نگهدارنده یا کسیه‌های آن.

 عوارض شیر دوش برقی

آیا استفاده از شیر دوش برقی (Electric Milk Pump) برای مادران عوارضی را به همراه خواهد داشت؟

باید بگویم پاسخ به این سوال در واقع خیز می‌باشد چرا که استفاده از شیر دوش برقی عوراضی جانبی برای مادران نخواهد داشت، در مدت زمان استفاده از دستگاه شیر دوش برقی متوجه شدید حجم و مقدار شیر درون سینه شما کمتر شده است بهترین روش برای شما این است که سراغ یک نوع شیر دوش برقی دیگری بروید چرا که ممکن است سینه شما به شیر دوش واکنش نشان بدهد.

دلایل مهم برای استفاده از شیر دوش برقی (Electric Milk Pump)

 • از بین رفتن درد ناشی یه علت جمع شدن بیش از حد شیر در سینه
 • جلو گیری از ترحشات شیر
 • با تحریک بیشتر سینه باعث تولید بیشتر شیر می‌شود
 • استفاده راحت‌تر شیر مادر برای نوزادانی که مشکلاتی نظیر نارسی دارند و یا نوزادانی که نمی‌تواند از سینه مادر شیر تغذیه کنند

یک دوش برقی (Electric Milk Pump) چه ویژگی‌ها را باید داشته باشد؟

در زمانی که قصد خرید یا اجاره یک شیر دوش برقی را دارید باید نکات را در این رابطه نیز در نظر داشته باشید که عبارتند:

 • حتماز از شیر دوش‌های استفاده کنید که قابلیت تنظیم درجه دارند تا مقدار قدرت و زمان مکش آن را بتوانید به مقدر نیاز خود تنظیم کنید.
 • حتما در نظر داشته باشید که شیر دوش متناسب با سینه خود را انتخاب کنید چرا که در صورت کوچک بودن احتمال اذیت شدن و احساس درد در قسمت نوک سینه وجود خواهد داشت و اینکه اگر سایز بزرگ‌تر را انتخاب کنید احتمالا شیر به درستی از سینه دوشیده نخواهد شد.
 • در نظر داشته باشید شیر دوش‌ها در برخی از مدل‌ها به سختی پاک‌سازی می‌شوند و اگر به درستی آن را پاکسازی نکنید احتال میکروبی شدن دستگاه وجود دارد و با این شرایط انتقال میکروب امکان پذیر است.
 • سعی کنید از شیر دوش‌های که از لوله رابط برخوادر هستند استفاده نکنید و سمت شیر دوش‌های که به صورت مستقیم به روی شیشه نصب هستند استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی شیردهی؛ تغذیه دوران شیردهی مادر چگونه باید باشد؟

چگونه شیر دوش برقی (Electric Milk Pump) را به خوبی استفاده کنید

چگونه شیر دوش برقی (Electric Milk Pump) را به خوبی استفاده کنید

در نظر داشته باشید یکی مهم نکات قبل از استفاده از شیر دوش در یک مکان آرام و دور از استرس و اضطراب باشید چرا که دو عامل استرس و اضطراب بر مقدار شیر مادر تاثیر منفی دارد، قبل از استفاده از شیر دوش برقی حتما کاتالوگ موجود درون جعبه دستگاه را مطالعه کنید، بررسی کنید.

پس از استفاده از شیر دوش حتما در آن رابه خوبی بسته باشید این کار باعث عملکرد بهتر دستگاه و پیشگری از کاهش عملکرد شیر دوش می‌شود. استفاده نکردن از شیر دوش متناسب همان طور که اشاره داشتیم باعث ایجاد درد در نوک سینه برای مادر خواهد بود پس بهتر است شیر دوش متناسب با بدن خود را تهیه کنید.

در زمانی که احساس درد یا ترک بر روی نوک سینه احساس کردید دستگاه را متوقف کنید چرا که در زمان استفاده از دستگاه نباید احساس درد داشته باشید. قبل از استفاده از دستگاه شیر دوش حتما دستای خود را به خوبی بشوید، اگر در اولین روز‌ها مقدار شیر دوشیده کم بوده جای نگرانی نیست چرا که استفاده از دستگاه شیر دوش به شکل مداوم همان‌طور که اشاره داشتیم باعث افزایش حجم شیر درون سینه می‌شود، بهتر است وسایل مورد نیاز خود را در نزدیکی و دسترس خود قرار بدهید چرا که در زمان استفاده از دستگاه انجام برخی حرکات سخت یا غیر ممکن خواهد شد برای شما.

نکته: در صورتی که استفاده لازم از دستگاه را داشتید، شیر را درون شیشه بگذارید و بر روی آن تاریخ دقیق بزنید و پس از آن دستگاه را خاموش کرده و به خوبی پاک‌سازی کنید تا از ویروسی شدن دستگاه جلو گیری کنید.

اجاره تجهیزات پزشکی در قزوین

در صورت نیازتان می‌توانید دستگاه‌ها و تجهیزات مورد نیازتان را از نیتروطب اجاره یا خرید کنید، کارشناسان و همکاران ما آماده مشاوره و خدمت رسانی در خصوص اجاره تجهیزات پزشکی در قزوین به شما عزیزان در ۲۴ ساعت شبانه روز در تمام ایام هفته می‌باشند. با آرزوی سلامتی و تندرستی برای شما عزیزان، نیتروطب.

با آرزوی سلامتی برای شما عزیزان، نیتروطب همراه شما در هر قدم از سلامتی