دستگاه سی پپ چه کاربردی دارد؟ و ۲ نوع آن کدامند

زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه
دستگاه سی پپ

دستگاه سی پپ (CPAP) مخفف عبارت Continuous Positive Airway Pressure است و یک نوع دستگاه پزشکی است که برای درمان بیماران با اختلال تنفسی خواب، به ویژه اختلال خواب مرتبط با تنفس ناشی از انسداد مزمن مجاری هوایی (Obstructive Sleep Apnea) استفاده می‌شود.

در زمان کرونا و بعد از آن متاسفانه ما شاهد تعداد زیادی از مرگ و میر به دلیل بیماری‌های تنفسی و مشکلات نظیر آن هستیم، یکی از بزرگ‌ترین معضل‌های این روزها مشکلات آب و هوایی بوده که باعث بسیاری از بیماری‌ها می‌باشد و با وجود این شرایط، نگهداری از بیماران در بیمارستان‌ها بسیار کار سخت و دشواری محسوب می‌شود.

در کنار سختی این کار، هزینه‌ها نیز برای بیماران و خانواده‌های آن‌ها بسیار سنگین خواهد بود و امکان بستری نگه داشتن بیماران در مدت طولانی در بیمارستان‌ها یک عمل محال می‌باشد اما با پیشرفت تکنولوژی امروزه ما دستگاه‌ها و تجهیزات مهم و ضروری را نیز می‌توانیم درون منزل برای مراقبت از بیماران خود استفاده کنیم و در صورت نیاز می‌توانیم ان‌ها را اجاره یا خرید کنیم. دستگاه و تجهیزات مهم پزشکی در زمینه‌ی مشکلات تنفسی شامل:

 1. دستگاه اکسیژن ساز (Oxygen Generator)
 2. دستگاه ونتیلاتور (medical ventilator)
 3. دستگاه بای پپ (BI PAP Machine)

در صورت نیازتان می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز در طول هفته، دستگاه یا دیگر تجهیزات پزشکی مورد نظرتان را از نیتروطب اجاره یا خرید کنید مشاوران ما آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستند.

دستگاه سی پپ (C PAP Machine) چیست؟

دستگاه سی پاپ (C PAP Machine) یکی دیگر از تجهیزات پزشکی در زمینه‌ی بیماری‌های تنفسی می‌باشد، دستگاه سی پپ فشار هوای خفیفی وارد ریه‌های افراد بیمار می‌کند و با این عمل راه تنفسی بیمار به خوبی باز می‌شود، انجام این عمل باعث شده بیمار به خوبی نفس بکشد، از دستگاه سی پپ برای افرادی که در خواب مشکلات تنفسی دارند استفاده می‌شود به گونه‌ای که این دستگاه مناسب افرادی که در خواب خر و پف دارند یا که راه تنفسی آن‌ها به دلایل مختلفی بسته شده( که به آن بیماری انسدادی دستگاه تنفسی گفته می‌شود) می‌باشد.

یکی از موثرترین روش‌ها برای این افراد استفاده از این نوع دستگاه‌ها می‌باشد چرا که استفاده از آن‌ها یک روش غیر تهاجمی برای رفع همچین مشکلاتی محسوب می‌شود. دستگاه‌های سی پپ دارای یک لوله خرطومی شکل متصل به دستگاه می‌باشند، بر سر لوله دستگاه سی پپ یک ماسک جهت استفاده بیمار از دستگاه وجود دارد، لوله متصل به دستگاه فشار‌هوای مصرفی بیمار را به ماسک منتقل می‌کند و با این عمل فشار هوا وارد ریه‌های افراد بیمار می‎شود در نتیجه می‌توانیم بگوییم که حالا فرد بیمار به راحتی می‌تواند نفس بکشد و از دست مشکلات تنفسی خلاص می‌شود.

دستگاه سی پپ

انواع دستگاه سی پپ (C PAP Machine) کدامند و چه کاربرد دارند؟

 • دستگاه سی پپ با فشار ثابت (C PAP Machine)
 • دستگاه اتو سی پپ با فشار خودکار (Auto C PAP Machine-APAP)

دستگاه سی پپ با فشار ثابت (C PAP Machine)

در دستگاه سی پی با فشار ثابت فشار هوا به شکل مثبت وجود دارد و فشار بالای مثبت مداوم و به شکل یکسان از طریق ماسک مورد مصرف بیمار قرار می‌گیرد، در دستگاه سی پپ فشار ثابت  فشار دستگاه توسط پزشک پس از مشاهده پاسخ آزمایشات (آزمایش PSG یا آزمایش پلی سونوگرافی) میزان آن تعیین می‌شود.

دستگاه اتو سی پپ با فشار خودکار (Auto C PAP Machine-APAP)

در دستگاه اتو سی پپ با توجه و آنالیز میزان فلو و کاهش و قطع آن در بدن فرد بیمار فشار هوا دستگاه تنظیم می‌شود و به بیمار برای مصرف انتقال می‌یابد، تمام انجام میزان فشار در دستگاه اتو سی پپ به صورت خودکار تنظیم شده و دیگر نیاز به پزشک یا آزمایشات لازم برای آن نمی‌باشد، دستگاه اتو سی پپ یکی از بهترین گزینه‌ ها در موارد آپنه‌ها مخصوصا آپنه انسدادی می‌باشد چرا که در شرایط مختلف میزان فشار کافی را برای مصرف بیمار به ماسک انتقال می‌دهد.

استفاده از دستگاه سی پپ (C PAP Machine) چه فوایدی با خود دارد؟

استفاده از دستگاه‌های مختلف فوایدی را نیز به همراه دارند استفاده از دستگاه سی پپ نیز خالی از این لطف نمی‌باشد و به طور کلی استفاده از آن شامل فوایدی می‌باشد شامل:

 1. کاهش کار تنفسی
 2. کاهش V/Q Mismatch
 3. کاهش آتلکتازی ریوی
 4. اصلاح اختلالات تبادل گازی
 5. افزایش کمپلیانس (Compliance) ریه‌ها
 6. افزایش حجم جاری (Tidal Volume)
 7. بازماندن آلوئول‌ها
 8. بهبود اکسیژناسیون
 9. بهبود Recruitment

دستگاه سی پپ

اجاره تجهیزات پزشکی یکی از بهترین خدمات برای بیمارانی که نیاز دارند به مدت طولانی و حتی مدت کوتاهی تحت مراقب قرار بگیرند، می‌باشد در صورت نیاز می‌توانید دستگاه مورد نیاز بیمارتان را از نیتروطب اجاره کنید همکاران و مشاوران ما آماده خدمت رسانی در هر ساعت از شبانه روز در طول هفته برای شما عزیزان می‌باشند، اجاره تجهیزات پزشکی فقط یکی از خدمات نیتروطب می‌باشد در صورت نیاز می‌توانید پزشک مراقب یا پرستار همراه بیمار، فروش محصولات پزشکی، مشاوره آنلاین و…

تاثیرات استفاده از دستگاه سی پپ (C PAP Machine) در چه مدتی زمانی خود را نشان می‌دهد؟

تاثیرات استفاده از دستگاه سی پپ به نوع بیماری و شدت آن بستگی دارد به گونه‌ای که بیماران در زمان استفاده از آن به سرعت تاثیرات آن را حس می‌کنند، اما باید بدانید در شرایط بحرانی که شدت بیماری فرد بالا می‌باشد مدت زمان طولانی‌تر نیاز است که از دستگاه استفاده کنید چرا که برای رفع مشکلات تنفسی در برخی از شرایط نیاز است که صبر پیشه کنید، همان‌طور که اشاره داشتیم در برخی از بیماری‌ها نشانه‌های بهبودی به سرعت خود را نشان می‌دهند همانند بیماری آپنه‌های تنفسی، این افراد وقتی از دستگاه سی پپ استفاده می‌کنند به سرعت بری روی بیماری ‌آن ها تاثیرات مثبتی گذاشته می‌شود.

برند‌های تولید کننده دستگاه سی پپ (C PAP Machine)

 • دستگاه سی پپ فیلیپس (Philips)
 • دستگاه سی پپ رزمد (Resmed)
 • دستگاه سی پپ بی‌ام‌سی (BMC)
 • دستگاه بای پپ شرکت سفام (Sefam)
 • دستگاه بای پپ شرکت لون اشتاین (Lowenstein)

دستگاه سی پپ (C PAP Machine) برای بهبود و درمان کدام بیماری‌ها مناسب می‌باشد؟

همان طور که اشاره داشتیم دستگاه سی پپ یکی دیگر از تجهیزات پزشکی در زمینه‌ی بیماری و مشکلات دستگاه تنفسی می‌باشد و برای بهبود افراد بیماری که مشکلات جدی در قسمت دستگاه تنفسی دارند تجویز و مورد استفاده قرار می‌گیرد، استفاده از دستگاه سی پپ با توجه به تشخیص و تجویز پزشک و شدت بیماری تنفسی تعیین می‌گردد. برخی از بیماری‌های که نیاز به استفاده از دستگاه سی پپ دارند:

 • آپنه‌های خواب
 • مشکلات ریوی به دلیل نارسایی قلب
 • درمان اختلالات OAS
 • بهبود بیمارانی که به بیماری مزمن انسدادی ریه دچار هستند
 • افراد دچار به بیماری عروق کرونر
 • کاهش اثرات حمله آسم
 • خروپف
 • نارسایی هیپوکسمیک تنفسی

دستگاه سی پپ (C PAP Machine) را چگونه تمیز کنیم؟

برای این‌که دستگاه سی پپ را تمیز کنید در ابتدا بررسی کنید که دستگاه به پریز برق متصل نباشد اگر بود دستگاه را از پریز برق جدا کنید و در مرحله بعدی با استفاده از یک دستمال خشک و مقداری الکل یا یکی ماده ضد عفونی کننده دستگاه سی پپ خود را تمیز کنید، سپس بگذارید دستگاه به خوبی و کامل خشک شود، در نظر داشته باشید باید فیلتر‌هوای دستگاه را هر ۱۰ روز جدا کنید و فیلتر‌هوای دستگاه را با آب معمولی بشویید و مجدد بگذارید کامل و به خوبی نیز خشک شود و مجدد آن را به دستگاه متصل کنید.

دستگاه سی پپ

توجه داشته باشید بهتر است در هفته یک مرتبه ماسک و لوله خرطومی دستگاه جا به جا شود و با آب و مایع تمیز کننده بشویید و مجدد منتظر باشید به خوبی و کامل خشک بشوند انجام این موارد باعث می‌شود عمل‌کرد دستگاه به خوبی پیش برود و بیشترین و بهترین استفاده از دستگاه را داشته باشید.

در زمان استفاده از دستگاه سی پپ (C PAP Machine) چه نکاتی را باید رعایت کنید؟

 • حتما دقت کنید دستگاه را از یک فروشگاه معتبر اجاره یا خرید کنید
 • دستگاه را کج یا وارونه نکنید و آن را بر روی یک سطح صاف بگذارید
 • حتما قبل از استفاده از این دستگاه کاتالوگ موجود در جعبه دستگاه را مطالعه کنید
 • دقت کنید دستگاه را در کنار وسایل گرمایشی نگذارید
 • دستگاه را حتما با دستمال تمیز کنید و آن را شست‌وشو ندهید
 • دستگاه را در صورت خرابی به هرکسی برای تعمیر ندهید
 • نظافت دستگاه و فیلتر هوا آن را فراموش نکنید و هر هفته یکبار آن را تمیز کنید

بیشتر بخوانید: دستگاه بای پپ چه کاربردی دارد؟ تفاوت آن با سی پپ

اجاره تجهیزات پزشکی در قزوین

در صورت نیازتان می‌توانید دستگاه‌ها و تجهیزات مورد نیازتان را از نیتروطب اجاره یا خرید کنید، کارشناسان و همکاران ما آماده مشاوره و خدمت رسانی در خصوص اجاره تجهیزات پزشکی در قزوین به شما عزیزان در ۲۴ ساعت شبانه روز در تمام ایام هفته می‌باشند. با آرزوی سلامتی و تندرستی برای شما عزیزان، نیتروطب.

با آرزوی سلامتی برای شما عزیزان، نیتروطب همراه شما در هر قدم از سلامتی