۶ نکته ای که باید در مورد همبرگر در رژیم غذاییتان بدانید

زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه
همبرگر

عطر گوشت کبابی را می‌توانید حس کنید، به‌ویژه درحالی که همبرگرها روی زغال چکه می‌کنند و دود ایجاد شده از آن دهان شما را آب می‌‍‍‌‌‌‌‌‌اندازد. هنگامی‌که در گرمای فصل کباب‌کردن هستیم؛ در درجه‌ی اول باید خطرهایی که خوردن همبرگر برای سلامتی دارد را جست‌وجو کنیم. در ادامه بخوانید تا بدانید با خوردن مقدار زیاد برگر چه اتفاقی برای بدنتان می‌افتد!

تجربه‌ی اضافه‌وزن

۱۱۰گرم همبرگر با پنیر از برگرکینگ ۷۴۰ کالری دارد که ۵۷% آن چربی است. براساس Dietary Guidelines for Americans 2020-2025، یک خانم با کارکرد متوسط، بین ۲۶ تا ۵۰ سال، به ۲۰۰۰ کالری در روز نیاز دارد. فست‌فود برگر، به‌تقریب نیمی از کالری مورد نیاز بدن شما را برای استفاده در یک روز دارد.

یک پژوهش چاپ‌شده در مجله Ethnicity & Disease نشان داد؛ زنانی که کم‌و‌بیش دوبار در هفته همبرگر می‌خورند، ۲۶% بیشتر از زنانی که به‌ندرت برگر مصرف می‌کنند، دست‌خوش چاقی و اضافه‌وزن می‌شوند.

افزایش کلسترول

متخصصان قلب و عروق، محدود‌کردن گوشت قرمز و کاهش گوشت قرمز پرچرب را پیشنهاد می‌کنند؛ زیرا آن‌ها سرشار از چربی‌های اشباع‌ هستند که سطح L.D.L، لیپوپروتیین با تراکم پایین، را افزایش می‌دهند. L.D.L به‌عنوان گونه‌ی بد کلسترول شناخته می‌شود؛ زیرا به دیواره‌ی رگ‌های خونی می‌چسبد و آن‌ها را باریک می‌کند و جریان خون را کاهش و شانس شما را برای داشتن حمله‌ی قلبی و سکته‌ی مغزی افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: ۷ خطر غذاهای سرخ کردنی و بیماری های ناشی از آن

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که، چربی‌ها با سطح بالای اشباع و اسیدهای چرب ترانس در همبرگر، L.D.L را بالا، در حالی‌که H.D.L (کلسترول خوب) را پایین می‌آورند. اگر شما گوشت قرمز می‌خورید، بدون چربی را انتخاب کنید و اگر می‌خواهید برگر بخورید، خودتان با گوشت چرخ‌کرده ۹۰% بدون چربی پخت یا به جای آن می‌توانید از استیک استفاده کنید.

خطر دیابت

زمانی‌که مقدار زیادی همبرگر می‌خورید، قند زیادی به شکل شربت ذرت، با فروکتوز بالا (HFCS) با چاشنی‌هایی مانند: کچاپ، سس باربیکیو، ترشی و حتا از نان دریافت می‌کنید. این با گذشت زمان، قند خون بالا، مقاومت به انسولین، پیش‌دیابت و در‌نهایت دیابت نوع ۲ را به‌وجود می‌آورد. درحقیقت، درست‌کردن بیشتر نان‌های همبرگر با آرد سفیدشده و بدون فیبر هم کمکی نمی‌کند.

بررسی‌ها نشان داده است، کسانی که بیش از دوبار در هفته فست‌فود می‌خورند، شانس بالایی در دچارشدن به سندروم متابولیک، گروهی از مشکل‌های سلامتی، از جمله: قند خون بالا و کلسترول پایین، دیابت نوع ۲ و بیماری عروق کرونر قلب دارند.

بیشتر بخوانید: بیماری قلبی؛ ۷ روش مهم برای تشخیص آن

همبرگر

برای برگر از خردل استفاده کنید، زیرا خردل سدیم کم و به‌ندرت قند دارد. پنیر را با سبزیجات، کلم‌ترشی یا آووکادو جایگزین کنید و نان با ۱۰۰% گندم کامل استفاده کنید؛ زیرا شامل فیبر است و گوارش و راه‌یابی قندها را به جریان خون، کند می‌کند. مصرف نان‌های سبوس‌دار نازک که کالری کمتری دارند، فراموش نکنید یا همبرگرتان را با چنگال و چاقو بخورید.

تجربه‌ی التهاب مزمن

برمبنای پژوهشی در مجله‌ی کالج تغذیه آمریکا، خوردن گوشت قرمز و گوشت‌های فرآوری‌شده مانند: بیکن و سوسیس، با نشان‌گر کلیدی التهاب به نام پروتیین واکنش‌گر C (CRP) پیوند دارد. آرد سفید نان‌ها، بیکن، پنیر، چاشنی‌های شیرین و سیب زمینی سرخ‌کرده که به‌طور معمول با برگرها همراه‌اند، غذاهای التهاب‌زا هستند.

یک بررسی جدا در ژورنال کالج آمریکایی قلب و عروق  نشان داد؛ درمقایسه با افرادی که رژیم غذایی آنها به‌طور معمول غذاهای ضد التهابی است، خوردن زیاد غذاهای التهاب‌زا، ۳۸% افزایش بیماری‌های قلبی_عروقی را به‌همراه دارد.

همبرگر

افزایش فشار خون

خوردن یک همبرگر مقدار زیادی نمک به بدن شما وارد می‌کند، برخی به‌تقریب دربرگیرنده‌ی نیمی از ۲۳۰۰ میلی‌گرم روزانه هستند. انجمن قلب آمریکا سفارش می‌کند که بیشتر بزرگسالان کمتر از این مقدار باشند. رژیم غذایی سرشار از سدیم می‌تواند فشار خون شما را افزایش دهد و می‌دانید که فشار خون بالای مزمن یا فشار خون بالا، یک خطر برای حمله‌ی قلبی و سکته است.

ایجاد سنگ کلیه

اگر عادت به خوردن برگر دارید، شاید روزی پزشک به شما بگوید که به نفرولیتیازیس دچار هستید. ولی قبل از ویزیت پزشک سرنخی خواهید داشت، زیرا از درد بسیار سنگ کلیه رنج می‌برید. یک برنامه‌ی غذایی سرشار از پروتیین حیوانی می‌تواند دفع اوریک‌اسید که رسوب‌های سنگ‌ مانند را تشکیل می‌دهد، زیاد کند که گذر آن از مجاری ادرار بسیار دردناک است.

بیشتر بخوانید:هر آنچه که باید از سنگ کلیه بدانیم؛ خطری رایج ولی قابل پیشگیری

نکته‌ی کلیدی درباره‌ی پخت و مصرف همبرگر!

باوجود دانستن این پیامدها، می‌دانیم که ناگهان گیاه‌خوار نخواهید شد. ولی دست‌کم درمورد خطرها می‌دانید و شاید تصمیم بگیرید، ماهی و سبزیجات بیشتری جای گوشت قرمز استفاده کنید؛ برای این‌که مصرف گوشت قرمز کمتر شود. برگر را در کمترین دمای داخلی ایمن (۷۱ درجه‌ی سانتی‌گراد) بپزید. از نیم‌پز کردن گوشت خودداری کنید. بررسی‌ها نشان می‌دهد که گوشت به‌طور کامل پخته‌شده با برخی سرطان‌ها، به‌ویژه سرطان روده‌ی بزرگ همراه است. خوراک سالم بهترین گام پیشگیرانه‌ای است که می‌توانید بردارید.

بیشتر بخوانید: سرطان در زنان؛ ۹ سرطان شایع و علائم آنها که باید بدانید

همبرگر

آگاهی از سالم‌بودن غذا به بدن ما کمک می‌کند. بنابراین جست‌وجو‌ی پیامدهای مصرف برگر برای سلامتی بدن نیاز است.

این پیامدها به گزارش زیر است:

تجربه‌ی اضافه‌وزن:

به تقریب نیمی از ۱۱۰ گرم همبرگر با پنیر از برگرکینگ، چربی است و ۷۴۰ کالری دارد. زنانی که دست کم دوبار در هفته از آن میخورند، نسبت به آن‌هایی که به‌ندرت برگر مصرف می‌کنند، ۲۶% بیشتر دچار چاقی می‌شوند.

بیشتر بخوانید: ورزش در خانه؛ ۱۹ وسیله قابل استفاده در منزل

افزایش کلسترول:

محدود‌کردن گوشت قرمز و کاهش گوشت قرمز پرچرب به‌دلیل افزایش L.D.L ( کلسترول بد) و کاهش H.D.L ( کلسترول خوب) و حمله‌ی قلبی و سکته‌ی مغزی نیاز است.

خطر دیابت:

قند خون بالا، مقاومت به انسولین، پیش دیابت و در‌نهایت دیابت نوع ۲ و سندروم متابولیک، باخوردن مقدار زیاد برگر به‌دست می‌آید.

تجربه‌ی التهاب مزمن:

مصرف گوشت قرمز و گوشت‌های فرآوری‌شده با التهاب همراه است. خوردن زیاد غذاهای التهاب‌زا، درمقایسه با غذاهای ضد التهابی، ۳۸% افزایش بیماری‌های قلبی_عروقی را به‌همراه دارد.

بیشتر بخوانید: فارنژیت یا التهاب گلو؛ پیشگیری و ۲ راه درمانی آن

افزایش فشار خون:

خوردن همبرگر به‌دلیل نمک زیاد، فشار خون شما را افزایش می‌دهد و فشار خون بالای مزمن یا فشار خون بالا زمینه‌ساز حمله‌ی قلبی و سکته است.

ایجاد سنگ کلیه:

غذاهای حیوانی دفع رسوب‌های سنگ‌مانند اوریک‌اسید را زیاد می‌کند که گذر از مجاری ادرار بسیار دردناک است.