مکمل های بدنسازی؛ صفر تا ۱۰۰ انتخاب بهترین مکمل ها

زمان تقریبی مطالعه: 11 دقیقه
مکمل های بدنسازی

یکی از بهترین مکمل های غذایی، مکمل های بدنسازی هستند که طبق کاربرد آن ها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. ورزشکاران طبق نیاز و هدف خود، مکمل ها را انتخاب می‌نمایند. در این مقاله ما قصد داریم شما را به صورت کامل با مکمل های بدنسازی آشنا کنیم برای آشنایی بیشتر با این موضوع در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

مکمل های بدنسازی

مکمل های بدنسازی محصولاتی می‌باشند که از آن ها جهت افزایش عملکرد و رشد عضلات در ورزشکاران و بدنسازان استفاده می‌شود. این محصولات حاوی پروتئین، کراتین، بتائین، گلوتامین و سایر ترکیبات مختلف هستند. به کمک مکمل های بدنسازی، ورزشکاران قادر هستند عضلات خود را سریعا تقویت نمایند. دقت کنید که قبل از استفاده از هر نوع مکملی می‌بایست با دقت شرایط خود را بررسی نموده و با پزشک یا مشاور تغذیه خود صحبت نمایید. در ادامه شما را با برخی از انواع مکمل های بدنسازی آشنا می‌کنیم.

انواع مکمل های بدنسازی

مکمل چربی سوز

مکمل‌های چربی سوز به کمک مکانیسم‌های متنوع به کاهش چربی‌های بدن و کاهش وزن افراد کمک می‌نمایند. این مکمل با بالا بردن متابولیسم، کاهش اشتها، کاهش سطح هورمون کورتیزول و افزایش تولید گرما در بدن موجب سوختن چربی‌های ذخیره‌ شده در بدن و تبدیل آن‌ها به انرژی می‌گردد.

مکمل‌های چربی سوز توسط ورزشکاران و کسانی که به دنبال کاهش وزن هستند استفاده می‌شوند و بدون هیچ ماده محرک و ممنوعه‌ای موجب کاهش وزن افراد می‌گردند.

دوز مصرفی: هر روز ۳-۴ گرم از این مکمل را در سه دوز همراه وعده های غذایی مصرف کنید.

بیشتر بخوانید: صفر تا ۱۰۰ BMR یا متابولیسم پایه؛ فرمول محاسبه و ارتباط آن با لاغری

مکمل های بدنسازی

مکمل پروتئین

یکی از مهم‌ ترین مکمل‌های بدنسازی مکمل پروتئین است چراکه پروتئین ها بلوک‌های ساختمانی عضلات هستند. مکمل‌های پروتئین جهت بالا رفتن توده عضلانی و هم چنین ریکاوری پس از تمرینات سنگین الزامی می‌باشند. این مکمل‌ها خود دارای انواع مختلفی هستند. دقت کنید که در صورتی که فردی ورزش حرفه‌ای و قدرتی انجام می‌دهد، بدن او به پروتئین بیشتری نیاز خواهد داشت و این میزان در روز به ۱٫۶ تا ۱٫۷ گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن فرد می‌رسد. و اما انواع مکمل های پروتئین که عبارتند از:

 • مکمل پروتئین وی

از معروف‌ترین و پرمصرف ترین مکمل‌های بدنسازی، مکمل پروتئین وی است که جهت عضله سازی و تقویت عضله ها لازم است. آمینواسید هایی که در این مکمل وجود دارند، سریع تر جذب و هضم می‌شوند و علاوه بر مفید بودن، در ورزشکاران موجب بالا رفتن قدرت سیستم ایمنی، پایین آمدت فشار خون، کاهش استرس و بهبود عملکرد کبد می‌گردند.

دوز مصرفی: طبق توصیه مربیان مقدار مصرف پروتئین وی در روز حدود یک الی دو اسکوپ می‌باشد. این مقدار در واقع حدود ۲۵ تا ۵۰ گرم است. البته توصیه ما بر این است که با توجه به دستوری که روی بسته بندی محصول نوشته شده است مصرف نمایید.

 • پروتئین ایزوله

آمینواسیدهای این مکمل نسبت به پروتئین وی زود جذب تر هستند و برای زمان هایی که ورزشکار به منبع پروتئین نیاز مبرم دارد بسیار مفید می‌باشد. هم چنین این مکمل بعد از تمرین های سخت و جهت ریکاوری بسیار مناسب است.

دوز مصرفی: دوز مصرفی این مکمل وزن بدن و سطح فعالیت فیزیکی بستگی دارد. به صورت کلی، توصیه می‌شود روزانه ۱-۱٫۵ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن مصرف گردد.

 • پروتئین کازئین

مکمل کازئین ساخته شده از پروتئین شیر است و جهت عضله سازی موقع استراحت و خواب استفاده می‌شود. این پروتئین موقع استراحت با ساخت یک جریان دائمی از آمینواسیدها در خون، موجب ساخت عضله می‌گردد.

دوز مصرفی: یک ایده خوب جهت مصرف کازئین، مصرف ۱ الی دو پیمانه (۲۰ تا ۴۰ گرم) از آن قبل از خواب می‌باشد. این کار جهت کاهش تجزیه پروتئین عضلانی موقع خواب و تامین قسمتی از پروتئین لازم روزانه بسیار عالی است.

مکمل کراتین

یکی از رایج ترین مکمل هایی که در بدنسازی استفاده می‌شود، مکمل کراتین می‌باشد. این مکمل به دلیل داشتن نیتروژن، باعث افزایش ساخت عضله می‌شود‌.

دوز مصرفی: به صورت معمولی دوز مصرفی پیشنهادی برای کراتین در طول روز ۵ گرم می‌باشد، ولی برای ورزشکاران مبتدی مصرف ۲ الی ۳ گرم کراتین در روز کافی است.

مکمل گینر

گینر ها یا کربو پروتئین در واقع محصولاتی پر کالری هستند که دارای ترکیباتی چون کربوهیدرات ها و پروتئین هستند که از آن ها برای افزایش حجم عضله ها استفاده می‌شود.

دوز مصرفی: در روزهای تمرین ۱ تا ۲ پیمانه از محصول را در ۲۵۰ میلی لیتر نوشیدنی مورد علاقه خود حل نمایید و به دفعات ۳ تا ۴ بار در روز مصرف کنید.

مکمل ریکاوری

ریکاوری صحیح و اصولی بعد از انجام تمرینات سخت یکی از اصلی ترین راه‌ها جهت حفظ توده عضلانی و کاهش خستگی پس از تمرینات می‌باشد. یکی از شایع ترین انواع مکمل های بدنسازی مکمل ریکاوری است. مکمل ریکاوری دارای مقادیر متعادلی از پروتئین های زود هضم و مقدار مناسبی از کربوهیدرات می‌باشد که از آن بعد از تمرینات استفاده می‌شود.

دوز مصرفی: دوز مصرفی این نوع مکمل به نوع محصول و ترکیبات آن بستگی دارد. برای هر محصول، توصیه های مصرف به صورت جداگانه تعیین می‌گردد. به صورت کلی، جهت مصرف مکمل‌های ریکاوری می‌بایست دستورالعمل‌های توصیه شده توسط تولید کننده رعایت شود.

مکمل پرو هورمون

استفاده از هورمون‌ها در بدنسازی جهت بالا رفتن توده عضلانی منحصر به استفاده از هورمون تستوسترون مردانه می‌باشد. هورمون تستوسترون درواقع یک هورمون آنابولیک است که در ورزشکاران موجب حفظ توده عضلات، عضله سازی و افزایش قدرت و توان بدنی می‌گردد. هم چنین از این مکمل جهت جلوگیری از پوکی استخوان با افزایش سن، پیشگیری از ریزش موی سر و تقویت آقایان در سنین بالا استفاده می‌شود.

دوز مصرفی: دوز مناسب این مکمل به عوامل زیادی ازجمله سن، سلامتی و سایر موارد بستگی دارد. اکنون اطلاعات علمی کافی جهت تعیین دوز مناسب برای پرو هورمون وجود ندارد و قبل از مصرف آن، می‌بایست با پزشک مشورت نمایید. دقت کنید که این داروها ممکن است خطرناک باشند و دوز مصرفی آن ها بسیار مهم است.

مکمل های بدنسازی

مکمل های آمینو اسید

آمینو اسید ها واحد سازنده پروتئین ها بوده و به دو بخش ضروری و غیر ضروری تقسیم می‌شوند و آمینو اسید های غیر ضروری در بدن تولید می‌شوند. اما آمینو اسید های ضروری بدن قادر به تولید آن نبوده و باید از طریق تغذیه و مکمل های آمینو اسید در بدن تامین شوند. که خود شامل چند نوع است که عبارتند از:

 • مکمل بی سی ای‌ای

از شناخته شده ترین و رایج ترین مکمل های بدنسازی، مکمل بی سی ای‌ای می‌باشد که دارای سه آمینو اسید والین، لوسین و ایزوسولین است. این مکمل در افزایش رشد عضله ها بسیار موثر است. این آمینو اسید ها باید از طریق منابع غذایی تأمین شوند چون بدن نمی‌تواند آن ها را تولید کند.

دوز مصرفی: ممکن است یک دوز روزانه حداقل ۲۰۰ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن فرد نیاز باشد

 • مکمل گلوتامین

مکمل گلوتامین یکی از محبوب ترین انواع مکمل های بدنسازی است که با تامین کردن آمینو اسید گلوتامین به بالا رفتن حجم سلول های عضلانی و افزایش سرعت ریکاوری کمک می‌نماید. لازم به ذکر است که این مکمل با بالا بردن خونرسانی به اندام های متنوع بدن موجب افزایش قدرت و عملکرد ورزشی فرد می‌شود.

دوز مصرفی: دوز مصرفی گلوتامین ۰/۱ الی ۰/۳ گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن است که با توجه به شدت تمرینات، وضعیت تغذیه و سایر مکمل های لازم تغییر می‌کند.

 • مکمل آرژنین

یکی از مکمل هایی که در بدنسازی نقش بسزایی دارد، قرص ال آرژنین است که باعث افزایش جریان خون، تقویت و رشد عضلات بدن سازان می‌شود. همچنین اسید نیتریک بدن را تأمین کرده و موجب افزایش سنتز پروتئین در عضلات می‌شود.

دوز مصرفی: تک دوز ۵-۶ گرم می‌تواند ۲-۳ بار در روز تجویز گردد.

 • مکمل آلانین

مصرف مکمل بتا آلانین سطوح این ماده را در عضلات افزایش داده و موجب تولید بیشتر پروتئین و گلیکوژن در عضلات می‌شود. در نتیجه هنگام ورزش و تمرینات بدنی، گلیکوژن به گلوکز تبدیل شده و انرژی لازم برای فرد تأمین می‌شود. به طور کلی مصرف مکمل آلانین باعث کاهش خستگی و درد عضلانی می‌شود.

دوز مصرفی: دوز استاندارد جهت مصرف آلانین، ۲ تا ۵ گرم در روز است.

 • مکمل تائورین

تائورین یکی از مهم ترین آمینو اسید هایی است که انرژی لازم در بدن را تأمین کرده و به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی از بدن مراقبت می‌کند.

دوز مصرفی: مناسب ترین دوز مصرفی جهت مصرف تائورین ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ میلی گرم در روز است.

 • مکمل لوسین

لوسین یکی دیگر از آمینو اسید های ضروری است که برای عضله سازی، تأمین انرژی، افزایش سنتز پروتئین و بهبود ریکاوری بعد از تمرین های سخت نقش مهمی دارد.

دوز مصرفی: جهت کسب نتیجه اثر بخش، روزانه ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ میلی گرم لوسین مصرف نمایید.

مکمل پمپ

تمامی مکمل های بدنسازی با ساختار های متفاوت موجب می‌شوند که چربی های ذخیره شده در بدن کمتر شده و با بیشتر شدن جریان خون در اندام های بدن، باعث افزایش استقامت، قدرت، عضله سازی، تأمین انرژی و ریکاوری عضله ها بعد از ورزش و تمرین های شدید شود.

مکمل های اپتیموم نوتریشن، ماسل فارم و پی اند اف فارما از مارک های معروف مکمل پمپ در جهان می‌باشند که کیفیت عالی داشته و طرفداران زیادی بین ورزشکاران دارد. مکمل های دیگری نیز از برند مکمل پمپ در بازار وجود دارد که بر اساس نیاز خود می‌توانید تهیه کنید.

 • مکمل پمپاژ خون

مواد محرک و آمینو اسید هایی چون کافئین، انواع ویتامین ها مانند ویتامین B، مقدار کمی کراتین و ال آرژنین که در مکمل پمپ وجود دارد باعث افزایش انرژی در بدن، قدرت عضلانی، کاهش خستگی و بیشتر شدن جریان خون در بدن می‌شود.

دوز مصرفی: جهت استفاده از این مکمل، یک اسکوپ از پودر پمپ را ۱۵-۲۵ دقیقه قبل از تمرین با حداقل ۳۰۰ میلی ‌لیتر آب به ‌آرامی مخلوط‌ نمایید.

مکمل های بدنسازی

مکمل مولتی ویتامین

مکمل مولتی ویتامین بدنسازی اساساً یک مکمل غذایی است که حاوی تمامی ویتامین ها و مواد معدنی ضروری بوده که تمامی نیاز های بدن ورزشکاران را تأمین می‌کند. اگر این ویتامین ها در بدن افراد کم باشد موجب خستگی و نارسایی بدن می‌شود.

لازم به ذکر است که معمولا ویتامین هایی که در مولتی ویتامین وجود دارد یا از نوع ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین های A، D، E و K هستند که در بدن ذخیره می‌شوند یا ویتامین های محلول در آب مانند ویتامین C و B هستند است که در بدن ذخیره نمی‌شوند.

بیشتر بخوانید: ویتامین B چیست؟ انواع ویتامین B | با خواص آن‌ها آشنا شوید

دوز مصرفی: مقدار مصرف این مکمل بر روی برچسپ آن نوشته می‌شود. با این حال مصرف روزانه یک قرص یا کپسول رایج است. معمولا مولتی ویتامین مینرال ها در بسته های ۳۰، ۶۰ و ۱۰۰ عددی در داروخانه ها توزیع می‌گردند.

مکمل کربوهیدرات ها

مکمل کربوهیدرات یک مکمل ورزشی جهت افزایش حجم و وزن بوده و باعث افزایش انرژی در بدن ورزشکاران می‌باشد.

کربوهیدرات ها منبع انرژی در بدن هستند. ورزشکاران با توجه به وزن و میزان تمریناتی که دارند، مصرف کربوهیدرات آن ها نیز متغیر است، به طوری که هر چه میزان تمرینات شدید تر باشد، کربوهیدرات بیشتری باید مصرف کند تا انرژی مورد نیاز تأمین شود.

دوز مصرفی: مقدار کربوهیدراتی که می‌توانید استفاده کنید، ۵ تا ۱۲ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز متغیر می‌باشد.

مکمل کافئین

کافئین بر روی سیستم عصبی مرکزی اثر گذاشته و درک خستگی و درد عضلانی را پایین می‌آورد. کافئین عملکرد بدنی را در کل ورزش ها، مانند بدنسازی بهبود می‌بخشد و هم چنین خستگی را به تاخیر می‌اندازد. لازم به ذکر است که این مکمل با افزایش دمای بدن به چربی سوزی کمک می‌نماید.

دوز مصرفی: دوز مجاز مصرفی این مکمل در افراد معمولی روزانه حدود ۴۰۰ میلی گرم است.

مکمل CLA

مثل امگا ۶، CLA یا Conjugated Linoleic Acid یک اسید چرب طبیعی می‌باشد که جهت کاهش وزن بسیار تاثیر گذار است. CLA یکی از چربی های خوب موجود در گوشت و محصولات لبنی به مقدار کم است. با توجه به اینکه گوشت و محصولات لبنی، دارای چربی های مضر نیز هستند، منبع مناسبی جهت تامین کامل CLA مورد نیاز بدن نمی‌باشند.

دوز مصرفی: ایمن‌ ترین و بهترین دوز مصرف CLA برای بانوان روزانه ۳۰۰۰ میلی گرم و برای آقایان ۴۰۰۰ میلی گرم است.

مکمل HMB

این مکمل یکی از انواع مکمل های بدنسازی است که در بین بدنسازان معروف نیست. بدن شما HMB را به صورت طبیعی در هنگام تجزیه آمینواسید Leucine می‌سازد. هم چنین HMB به مقدار کم در گوشت و محصولات لبنی موجود است. به علت کم بودن HMB در مواد غذایی مصرف مکمل HMB برای بدنسازان قادر است بسیار مفید و موثر باشد.

لازم به ذکر است که این مکمل به افزایش حجم عضلات، جلوگیری از عضله سوزی و ریکاوری سریعتر کمک می‌کند.

دوز مصرفی: مصرف ۵/۱ تا ۴ گرم مکمل HMB به صورت روزانه در مدت ۳ تا ۸ هفته، به قدرت عضلات و بالا رفتن توده عضلانی کمک فراوانی می‌کند. برای کسب بهترین نتیجه این محصول را در ۴ وعده‌ی صبح، قبل و بعد از تمرین و قبل از خواب استفاده نمایید.

بهترین مکمل های بدنسازی کدام مکمل ها هستند؟

باید بگوییم که نمی‌توان تعدادی مکمل مشخص را به عنوان بهترین مکمل های بدنسازی برای همه بدنسازان معرفی نمود چرا که هر یک از بدنسازان می‌بایست طبق اهداف ورزشی که دارند مکمل های مناسب را از بین مکمل های بدنسازی انتخاب نمایند.

نحوه تشخیص مکمل های بدنسازی اصلی و تقلبی

برای تشخیص مکمل های بدنسازی موقع خرید مکمل، موارد زیر را بررسی نمایید:

 • بارکد روی محصول در سایت شرکت تولید کننده را بررسی نمایید.

به راحتی می‌توان به کمک بارکد محصول خود را در وب سایت شرکت سازنده آن جستجو نمود و از اصل یا تقلبی بودن آن اطمینان حاصل کرد. یکی از بهترین راهکار های تشخیص مکمل های بدنسازی اصل از تقلبی، بارکد می‌باشد که نشانه اصالت محصول است.

 • کد ۲۰ رقمی روی لیبل اصالت را در سایت TTAC وارد کنید.

با استفاده از سامانه TTAC وزارت بهداشت نیز جهت استعلام محصولات اصل در دسته های مختلف سلامت، بهداشت و خوراکی می‌توان استفاده کرد.

 • کیفیت در پوش مکمل های بدنسازی را بررسی کنید.

جهت تشخیص اصل یا تقلبی بودن باید در پوش محصول را به صورت دقیق بررسی کنید. برای این کار نیاز است تا موارد زیر را چک کنید:

در پوش را از لحاظ کیفیت و شل بودن بررسی کنید چراکه درپوش نباید بسیار شل و بی کیفیت باشد.

در پوش می‌بایست به صورت یکنواخت به لبه های محفظه محصول چسبیده شده و فاقد هرگونه روزنه‌ای به داخل باشد.

اکثرا روی در پوش‌ نام تجاری و برند تولید کننده حک می‌شود. در صورتی که در پوش ساده و بی کیفیت باشد، مکمل بدنسازی به احتمال زیاد تقلبی می‌باشد.

در قسمت داخلی در پوش می‌بایست از پد مخصوص از جنس پنبه‌ استفاده گردد.

 • هولوگرام روی محصول را بررسی کنید.

یکی از سایر راه ها جهت بررسی اصالت مکمل های بدنسازی توجه به هولوگرام درج شده روی محصول می‌باشد. این هولوگرام لوگوی شرکت را دارد و معمولا به گونه‌ای طراحی می‌گردد که قابل کپی کردن نباشد.

 • کیفیت بسته بندی و نبود غلط املایی در آن را چک کنید.

یک محصول اصل بسته‌ بندی با کیفیت را دارد. غلط های املایی، فونت‌های عجیب و غریب، لوگو‌های اشتباه و حتی اطلاعات تغذیه‌ای غلط درج شده بر روی محصول نشان دهنده تقلبی بودن مکمل های بدنسازی هستند.

 • رنگ، بو و طعم محصول را بررسی کنید.

در صورتی که مدت زیادی است از مکمل‌های بدنسازی خاصی استفاده می‌نمایید قطعا موقع خرید به رنگ، بو، طعم، بافت و قابلیت ترکیب شدن آن با آب یا شیر توجه می‌نمایید. اگر تغییری را مشاهده نمودید توصیه می‌شود اصالت محصول را از دیگر جوانب بررسی کنید. در بعضی مواقع شرکت تولید‌ کننده تغییر هایی را در ترکیبات مکمل به وجود می‌آورد که در این صورت با چک‌ کردن راه‌های تشخیصی دیگر می‌توانید اصل بودن آن را تأیید نمایید.

توصیه می‌شود زمان بررسی کردن محصول نکات زیر رل مد نظر داشته باشید:

 • مکمل‌های تقلبی به آسانی در آب حل نمی‌شوند و می‌بایست آن ها را شدیدا تکان دهید تا بتوانید آن ها را در آب حل نمایید. اما مکمل‌های اصلی به آسانی در آب حل می‌گردند.
 • مکمل‌های بدنسازی اصل بافت یکنواختی دارند اما مکمل‌های تقلبی دارای دانه‌های ریز و دشت هستند.
 • مکمل‌های بدنسازی تقلبی دارای بوی تند و طعم بدی هستند.

قیمت محصول را با مراکز معتبر مقایسه کنید.

با توجه به اینکه قیمت مکمل های بدنسازی اصل در داروخانه بسیار زیاد هستند به همین علت بعضی از افراد جهت تهیه کردن مکمل به باشگاه ها و دیگر مراکز غیرمجاز عرضه مکمل، مراجعه می‌نمایند. اگر می‌خواهید مکملی را بخرید، که قیمت آن تفاوت زیادی با داروخانه دارد، توصیه می‌شود از خریدن آن پرهیز کنید. به علت تعداد بالای محصولات تقلبی در باشگاه‌ها و مراکز دیگر، خرید مکمل اصل از داروخانه از اهمیت زیادی برخوردار است.’

عوارض مکمل های بدنسازی

مکمل‌های بدنسازی قادر هستند عوارض مختلفی را ایجاد کنند و بعضی اوقات آسیب جدی به بدن وارد می‌نمایند که از جمله این عوارض می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرکوب نمودن نظم طبیعی تستوسترون در بدن.
 • عدم رشد طبیعی سینه در مردان که به ژنیکوماستی معروف است.
 • افزایش سطوح کلسترول که باعث حملات قلبی و سکته مغزی می‌گردد.
 • آسیب رسیدن به کبد و کلیه.
 • به وجود آوردن مشکلات قلبی.
 • پایین آوردن میزان کلسترول خوب.
 • ایجاد قد کوتاهی در نوجوانان‌.
 • ایجاد عفونت.
 • بالا رفتن گلوکز خون.
 • به‌ وجود آمدن آکنه و پوست چرب.
 • کاهش اسپرم در مردان.
 • ایجاد ویژگی‌های مردانه در زنان و ایجاد مشکلات جنسی در زندگی.
 • ایجاد اختلالات روانی و به وجود آوردن وابستگی به محصولاتی که حاوی مواد تقلبی و نامناسب می‌باشند.

به غیر از مواردی که ذکر شد مکمل های بدنسازی امکان دارد که برای بانوان نیز مشکلاتی ایجاد کنند که این عوارض و مشکلات عبارتند از:

 • ریزش موی سر و رشد موهای زائد روی صورت و بدن
 • مردانه شدن صدا
 • ایجاد آکنه و پوست چرب
 • ایجاد مشکلات ناباروری و بی نظمی در قاعدگی

دقت کنید که به مکمل‌های بدنسازی مختلف باشگاهی که به شکل آنلاین و بدون نسخه فروخته می‌شوند، اعتماد نکنید. چراکه ممکن است آن مکمل های بدنسازی دارای ترکیبات خطرناکی برای سلامتی بدن باشند. بعضی اوقات حتی در مکمل های بدنسازی، از مخدر یا مستقیما هورمون استفاده می‌گردد.

مکمل های بدنسازی

معرفی چند برند از مکمل های بدنسازی

انواع مکمل های ورزشی با توجه به کاربردی که دارند در برندهای متنوع تهیه و تولید می‌گردند. نحوه تمرین و نوع حرکاتی که انجام می‌دهید و هم چنین طبق نتیجه‌ای که در نظر دارید تعیین کننده نوع مکملی می‌باشد که می‌خرید و از آن استفاده می‌کنید.

 • مکمل‌ های بدنسازی اپتیموم نوتریشن
 • مکمل‌ های آیرون مکس
 • مکمل‌ های ال اس پی
 • مکمل‌ های ماسل فارم
 • مکمل‌ های اکستریفیت
 • مکمل‌ های آلمکس
 • مکمل‌ های بادی اتک
 • مکمل‌ های ام آر ام
 • مکمل‌ های بی پی آی اسپورتس
 • مکمل‌ های پی اچ دی ساپلیمنتس
 • مکمل‌ های بدنسازی پرولب
 • مکمل‌ های بدنسازی پی اند اف فارما
 • مکمل‌ های بدنسازی توینلب
 • مکمل‌ های بدنسازی تسلا نوتریشن
 • مکمل‌ های بدنسازی فارمافریک
 • مکمل‌ های بدنسازی پروساپس

جمع بندی

از مکمل های بدنسازی جهت تأمین کالری‌های بیشتر در ورزشکاران برای افزایش وزن و حجم، استفاده می‌شوند. انواع زیادی از این مکمل ها در حال حاضر در داروخانه ها وجود دارد و ورزشکاران طبق سطح تمرینات و نیاز بدنی خود می‌توانند به خرید آن ها اقدام نمایند. به صورت کلی می‌توان گفت که مکمل های بدنسازی یکی از ضروریات مهم برای ورزشکاران و بدنسازان می‌باشند. این مکمل ها دارای مواد ضروری جهت تأمین نیازهای بدن یک ورزشکار بوده و سرشار از انرژی و ریزمغذی‌های مفید برای بدن می‌باشند. دقت کنید که مکمل های بدنسازی را فقط از داروخانه ها تهیه نمایید چراکه در سایر مراکز امکان تقلبی بودن آن ها وجود دارد.