همه چیز در رابطه با آجیل عید (نوروز)

زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه
آجیل عید (نوروز)

آجیل عید یکی از پر مصرف‌ترین خوارکی‌ها درد ایام عید (نوروز) در بین بیشتر خانواده‌ها می‌باشد، با این حالا کلی از افراد بر این باور هستند که مصرف آجیل برای معده مناسب نبوده و باعث مشکلات در سیستم گوارشی می‌شود اما این موضوع ایا درست است؟

با این حال باید بگویم که این موضوع صحت نداشته و مصرف آجیل به مقدار مناسب برای سیستم گوارشی بسیار مفید بوده و بسیاری از پزشکان بر این باور هستند که مصرف روزانه‌ آجیل در کنار خواص بیش از حد باعث کاهش درد و تسکین معده می‌باشد، پس بهتر است روزانه مقداری از آجیل در رژیم غذایی خود داشته باشیم، با این حال ما در این مقاله از نیتروطب قصد داریم در رابطه با مزایا و معایب کامل آجیل‌ها و نکات کلیدی در رابطه با آن‌ها را در اختیارتان بگذاریم تا در ایام عید (نوروز) به مشکلات جدی برخورد نداشته باشید پس با ما همراه شوید.

آجیل چیست؟

آجیل در واقع یک ترکیب خوراکی از مغز‌های مختلف و میوه‌های خشک شده می‌باشد، برخی از افراد بر این باور هستند که آجیل هیچ ارزش غذایی و خواصی نداشته و به شدت برای بدن زیان‌آور است و یک خوارکی چاق کننده و چرب محصوب می‌شود، اما باید بگویم که این باور‌ها تا حد زیادی درست نبوده و آجیل در واقع یک خوراکی با ارزش غذایی بالایی به‌شمار می‌رود مصرف آن برای بدن مفید بوده ولی باید بدانید در کنار تمام مزایا قطعا معایبی برای فرد خواهد داشت. در نظر داشته باشید آجیل با داشتن فواید مختلف برای سیستم گوارشی و قلب بسیار مفید بوده و به شدت برای کنترل کلسترول پیشنهاد می‌شود.

انواع آجیل عید

آجیل‌ها در اصل به دو گروه تقسیم می‌شوند:

 • آجیل شور
 • آجیل شیرین

آجیل شور

آجیل شور

آجیل‌ها در یک ترکیب مواد خوراکی جمع آوری می‌شوند و بسته به سلیقه هر فرد می‌توانید آن‌ها را ترکیب کنید، با این حال در بیشتر آجیل‌ها از ترکیب آجیل شور و اجیل شیرین با هم استفاده می‌شود و مصرف آجیل شور و آجیل شیرین برای برخی از افراد با توجه به شرایط جسمی و پشینه بیماری مناسب نبوده و باید از مصرف برخی از آجیل‌ها دوری کنند، افرادی که دچار فشار خون، مشکلات قلبی هستند بهتر است از آجیل‌های شور استفاده نکنند و به سراغ آجیل شیرین بروند، به طور کلی افرادی که از شرایط زیر بر خودارند نباید آجیل شور مصرف کنند:

 • افرادی که از فشار خون بالایی برخودار هستند
 • بیماران که با بیماری کلیوی دسته و پنچه نرم می‌کنند
 • افرادی که دچار انواع مختلف بیماری‌ها قلبی و عروقی هستند
 • افرادی که از مشکل اضافه وزن رنج می‌برند

نکته: مصرف آجیل برای افرادی که با مشکل اضافه وزن روبه‌رو هستند توصیه نمی‌شود و در این خصوص بهتر است با یک مشاوره تغذیه صحبت‌های لازم را انجام بدهند تا در صورت مصرف کم آجیل نیز به مشکل بر نخورند.

در رابطه با مصرف آجیل شور باید بگویم که مقدار زیادی سدیم و چربی در این نوع آجیل وجود داشته که برای افرادی که با این بیماری و مشکلات نام بردیم مناسب نبوده و مصرف بیش از حد آن مشکلات جدی‌تری را برای این افراد به وجود خواهد آورد، به خصوص افرادی که فشار خون بالایی دارند یا افرادی که مشکلات جدی‌تری در خصوص قلب خود دارند، در صورت مصرف بیش از حد و اندازه آجیل شور یا بوداده دچار سکته و حملات قلبی (ایست قلبی) خواهند شد.

آجیل شیرین

آجیل شیرین شاید برای افرادی که با مشکلات فشار خون و بیماری‌های قلبی مواجع هستند به اندازه آجیل شور خطرساز نباشد ولی این نوع اجیل برای افرادی که مشکل اضافه وزن و دیابت دارند یک مواد خوراکی سمی محصوب می‌شود و در مصرف آن باید بسیار دقت کنند، آجیل شیرین نیز برای دندان‌ها مضرر بود و باعث خراب و آسیب در دندان‌ها می‌شود در نظر داشته باشید اگر سلامت داندان‌های خود برایتان مهم است پس از مصرف آجیل حتما مسواک بزنید.

در صوتی که مشکلات جدی را دارید و در رابطه با این موضوع نیاز دارید با یک پزشک صحبت کنید می‌توانید از خدمات مختلف نیتروطب نظیر موارد زیر استفاده کنید:

 • مشوره آنلاین در خصوص انواع بیماری، مشاوره غذایی و مشاوره روان شناسی
 • ثبت در خواست پزشک و پرستار
 • خرید محصولات بهداشتی و پزشکی
 • خرید و اجاره انوع تجهیزات مهم و ضروری پزشکی

کدام موارد در آجیل بسیار مفید هستند؟

کدام موارد در آجیل بسیار مفید هستند؟

تمام موراد موجود در آجیل‌ها بسیا مفید می‌باشند و نمی‌توانیم از خواص آن‌ها چشم پوشی کنیم، در نظر داشته باشید هر کدام از موراد موجود در آجیل‌ها یک ماده خوراکی مفید بوده و برای بدن سرشار از انرژی و خواص مخصوص برای ناحیه‌های مختلف بدن می‌باشند. برخی از موارد مفیدتر موجود درون آجیل عبارتند از:

 1. فندق
 2. بادام هندی
 3. بادام زمینی
 4. بادام
 5. انجیل
 6. پسته
 7. گردو
 8. انواع تخمه
 9. انواع میوه‌های خشک

آیا مصرف آجیل به طور کلی برای بدن مضر است؟

پاسخ این سوال بدون شک خیر بوده همان‌طور که اشاره داشتیم مصرف به میزان آجیل در روز برای سلامت بدن به خصوص تسکین و بهبود درد معده یک خوراکی عالی می‌باشد، در نظر داشته باشید مصرف بیش از حد هر نوع از غذا برای سلامتی بدن مفید نبوده و عوراض جبران ناپذیری را به بدن شما وارد می‌کند، در خصوص پر خوری آجیل این موضوع به دلیل حجم سنگین که درون این مواد وجود دارد برای شما چند برابر خواهد بود و شرایط سختی را برای سیستم گوارشی خود ایجاد خواهد کرد.

نکته: مصرف آجیل باعث افزایش میزان انرژی در طول روز شده و از ایجاد احساس گرسنگی جلوگیری می‌کند.

آگر قصد دارید در رژیم روزانه خود اجیل مصرف کنید بهتر است از انواع آجیل به شکل ساده مصرف کنید تا هم از خواص بهتری بهرمند شوید هم اینکه آنواع آجیل به خصوص آجیل شور و شیرین در مصرف طولانی باعث ایجاد بیماری‌های مختلف نیز می‌شود. آجیل‌های ساده یا خام یکی از بهترین نوع خوراکی محصوب می‌شوند چرا که این نوع خوراکی خواص آنتی اکسیدان داشته و برای بهبود زخم معده موثر خواهد بود. آجیل‌ها به طور کلی باعث ایجاد نفخ می‌شوند و اگر پس از مصرف با مشکلات نفخ روبه‌رو شدین بدانید که نفخ یکی از رایج‌ترین و عادی‌ترین عوارض مصرف آجیل می‌باشد.

درون آجیل‌ها به طورکلی انواع مواد مغذی و پرتین موجود هستند، فیبر به میزان بالا درون آجیل وجود دارد، ویتامین‌های مختلف به خصوص ویتامین ب درون آجیل‌ها یافته می‌شود، برخی از موارد موجود در آجیل‌ها همانند بادام هندی خاصیت کاهش احتمال ابتلا به سرطان را نیز در خود دارند از این رو مصرف این نوع خوراکی در کنار لذت بخش بودن بسیار کار آمد محسوب می‌شود.

خواص آجیل‌ها به طور کلی

خواص آجیل‌ها به طور کلی

همان‌ طورز که در این مقاله از نیتروطب خواندین آجیل‌ها به شدت برای بدن مفید و موثر محسوب می‌شوند و مصرف درست آن‌ها در طول روز یکی از بهترین گزینه‌ها در رژیم غذایی شما خواهد بود، برخی از خواص کلی آجیل عبارتند از:

 • عملکرد معده
 • کاهش ابتلا به بیماری سرطان
 • انرژی‌زا بودن
 • کاهش احساس گرسنگی
 • بهبود و جلوگیری از بروز زخم معده
 • بهبود و جلوگیری از بروز ورم معده
 • رفع و جلوگیری از بروز رفلاکس معده

با توجه به افزایش بیماری‌های مختلف می‌توانید با استفاده از انواع خوارکی‌ها در طول رژیم خود همانند آنواع آجیل  و میوه خشک شرایط جسمی بدن خود را نیز بهتر کنید و در خصوص این موضوع بهتر است در صورت داشتن شرایط خاص با یک پزشک یا یک مشاوره تغذیه صحبت‌کنید تا به بهترین روش با استفاده از مواد خوراکی از بروز اناع بیماری‌ها پیشگری‌های لازم را کنید،

با نیتروطب همیشه یک قدم نزدیک تر به سلامتی.