اثری از ویتامین C بر وزن که نمی دانستید و ۹ منبع آن

زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه
ویتامین C و وزن

ویتامین C ارزش ویژه‌ای در برنامه‌ی غذایی دارد و مصرف به‌اندازه‌ی آن برای سلامتی و کاهش وزن سود بخش است. کمبود این ویتامین زیان‌های گوناگونی برای بدن دارد و منجر به بیماری می‌شود. در ادامه می‌توانید آگاهی بیشتری درمورد این ویتامین  و جرم بدن داشته‌باشید.

 آیا بین ویتامین C و کاهش وزن ارتباطی وجود دارد؟

در بسیاری از موردها ویتامین ث ، عنصر غذایی مورد نیاز شناخته می‌شود. این ویتامین محلول در آب، یک آنتی اکسیدان است و نقش مهمی در حفاظت بدن در برابر التهاب، تقویت سیستم ایمنی بدن، حفظ سلامت پوست و مو، بهبود زخم و افزایش جذب آهن دارد.

هم‌چنین این ویتامین در متابولیسم پروتیین، مورد نیاز است، خطر بیماری‌های مزمن را کاهش می‌دهد و به مبارزه با فشار خون بالا و همراه با ویتامین A به حفظ سلامت چشم نیز کمک می کند.

کمبود ویتامین C می‌تواند منجر به اسکوربوت که یک بیماری همراه ‌با خونریزی لثه و مشکل دندانی است، شود. بنابراین کافی‌بودن این ویتامین برای حفظ سلامتی بسیار مهم است.

 اما نکته جالب و یکی از مزایای کمتر شناخته‌شده‌ی این ویتامین  برای سلامتی، کمک به کاهش وزن است.

اضافه وزن

 ویتامین C و جرم بدن

این ویتامین به‌طور مستقیم به اکسیداسیون چربی و کاهش چربی بدن منجر نمی‌شود؛ ولی به وزن بدن و اندازه‌ی دور کمر وابسته است.

یک پژوهش دریافته‌ است؛ ویتامین C و جرم بدن رابطه‌ی عکس دارند؛ به این معنی که مقدار پایین اسید اسکوربیک با شاخص توده‌ی بدنی (BMI) پیوستگی دارد. شاخص توده‌ی بدنی، نسبت قد و وزن یک فرد می‌باشد و اگر مقدار آن، ۳۰ یا بالاتر باشد، شاخص چاقی است. هم‌چنین کسانی‌که ویتامین C پایینی دارند، نسبت به آن‌هایی‌که ویتامین C به‌اندازه دارند، ۳۰% کمتر در ورزش چربی می‌سوزانند. به‌بیان دیگر، ویتامین C پایین می‌تواند منجر به مقاومت دربرابر کاهش توده‌ی چربی و افزاینده‌ی ذخیره‌های چربی و وزن بدن شود.

بیشتر بخوانید: BMI چیست؟ راحت ترین فرمول محاسبه (شاخص توده بدنی)

لازم به ذکر است؛ پخش چربی، به‌ویژه چربی اضافی شکم، نشانه‌ی سندروم متابولیک است و خطر بیماری‌های قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد. بنابراین، مصرف بیشتر ویتامین C و اثر غیر مستقیم آن بر دور کمر، به‌طور گسترده برای سلامتی سودمند است.

 ویتامین C چگونه می‌تواند به کاهش وزن کمک کند؟

چندین راه وجود دارد که این ویتامین ممکن است به کاهش وزن کمک کند.

همان‌طور که گفته‌شد، ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان قوی است. بعد از ورزش، می‌تواند به مقابله با استرس اکسیداتیو ناشی از ورزش کمک و متابولیسم شما را تندتر کند تا کالری بیشتری بسوزانید.

یکی دیگر از راه‌ها که این ویتامین می‌تواند به کاهش وزن کمک کند، جذب آهن است. خون برای رساندن اکسیژن به ماهیچه‌ها به آهن نیاز دارد. اکسیژن به عضله‌ها کمک می‌کند، کارآمدتر کار کنند و چربی بیشتری بسوزانند.

هم‌چنین این ویتامین یک کاتالیزور در تولید انرژی از مولکول‌های چربی است. به‌بیان دیگر، ویتامین C نقش مهمی در توانایی بدن برای اکسیدکردن چربی و تولید انرژی دارد. به‌همین دلیل، مردم بدون این ویتامین یا با سطح کم آن، نسبت به کسانی‌ که از این ویتامین به‌ اندازه دارند، پس از یک ورزش متوسط، چربی کمتری می‌سوزانند. هم‌چنین کاوشگران، پیوستگی بین آدیپونکتین پلاسما و ویتامین C را بررسی کرده‌اند. مقدار بالای آدیپونکتین پلاسما، با چاقی، التهاب و افزایش خطر حمله‌ی قلبی پیوستگی دارد؛ ولی، هیچ پیوند روشنی بین این ویتامین و آدیپونکتین پلاسما یافت نشده‌است.

 نکته‌‎ی مهم درمورد ویتامین C و کاهش وزن

این نکته مهم است که، مصرف بیشتر این ویتامین درصورت مصرف کالری بیشتر نمی‌تواند به کاهش وزن کمک کند. اگر می‌خواهید وزن کم کنید یا از افزایش وزن جلوگیری کنید، باید کالری دریافتی را کم کنید، یک رژیم غذایی خوب داشته‌باشید و به‌طور پیوسته ورزش کنید. اگر مقدار کالری دریافتی را کنترل کنید و جنب‌وجوش بدنی را در برنامه‌ی روزانه‌ی خود قرار دهید، ویتامین C می تواند به کاهش وزن سالم کمک کند.

بیشتر بخوانید: رژیم کانادایی، ۱۰ کیلو لاغری در دو هفته

ویتامین c

مقدار لازم مصرف این ویتامین برای بدن چقدر است؟

مقدار پیشنهادشده‌ در رژیم غذایی برای بزرگسالان، ۶۵ تا ۹۰ میلی‌گرم و بیشترین مقدار آن ۲۰۰۰ میلی‌گرم در روز است. مصرف زیاد غذاهای سرشار از ویتامین C مشکلی ایجاد نمی‌کند؛ ولی، دوز بسیار بالای مکمل‌ها می‌تواند مشکل‌هایی مانند: تهوع، استفراغ، اسهال، سوزش سر دل، گرفتگی معده، بی‌خوابی و سردرد به‌وجود آورد.

 بعضی از غذاهای دارای ویتامین C

  • پرتقال (۷۰ میلی‌گرم در یک پرتقال متوسط) و گریپ فروت (۶۴ میلی‌گرم در یک گریپ فروت متوسط)
  • میوه های استوایی مانند: گواوا (۱۲۵ میلی‌گرم در یک گواوا) و کیوی (۷۰ میلی‌گرم در یک کیوی متوسط)
  • آب پرتقال (۹۳ میلی‌گرم در ۴/۳ فنجان)
  • فلفل قرمز (۹۵ میلی‌گرم در ۲/۱ فنجان)
  • فلفل زرد (۱۳۵ میلی‌گرم در ۲/۱ فنجان)
  • مویز سیاه (۱۰۰ میلی‌گرم در ۲/۱ فنجان)
  • کلم پیچ (۸۰ میلی‌گرم در ۱ فنجان)
  • انبه‌ی خام، تمرهندی، توت سیاه، توت فرنگی
  • سبزیجاتی مانند: کلم بروکلی و برگ نعناع

یک متخصص تغذیه می‌گوید: اگر آب میوه‌ها و میوه‌های ترش برای شما خوش‌آیند نیست، به‌سراغ دانه‌های کدوتنبل و دانه‌های کتان بروید که غذاهای کاربردی و شگفت‌انگیزی با مقدار مناسب ویتامین C هستند.

منابع ویتامین c

تعداد کمی از مردم می‌دانند که فلفل دلمه ای بیش از ۲.۵ برابر، از مقدار یکسان پرتقال، ویتامین C دارد.

برای بیشتر مردم، یک رژیم غذایی سالم، ویتامین C به‌اندازه را فراهم می‌کند و نیازی به دریافت بیشتر این ویتامین، از مکمل‌های غذایی نیست.

 با دنبال کردن ما در فضای مجازی ( کانال تلگرام،کانال ایتا) می توانید از آخرین تخفیف‌ها و رویداد های مهم باخبر باشید.

ویتامین C با خواص آنتی‌اکسیدانی، تقویت سیستم ایمنی و تأثیرات مثبت بر سلامت پوست و جذب آهن، یک ویتامین اساسی برای حفظ سلامت بدن است. منابع غذایی غنی از ویتامین C میوه‌ها و سبزیجات هستند و می‌توان از مکمل‌های ویتامین ث نیز استفاده کرد. با توجه به اهمیت آن برای سلامت، توصیه می‌شود که هر روز مقدار مناسبی از ویتامین C مصرف شود تا بدن به طور کامل از فواید آن بهره‌مند شود.