آیا مطالعه و حل جدول از آلزایمر جلوگیری می کند؟

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
آلزایمر

شاید تاکنون شنیده‌اید که توصیه می‌شود برای جلوگیری از زوال عقل و آلزایمر بهتر است رفتارهایی مانند مطالعه‌ی بیشتر و حل کردن جدول و سودوکو را انجام دهید. این توصیه‌ها از نظر علمی تا چه حد درست بوده و قادر به پیشگیری از مشکلات شناختی است؟
به گزارش نیتروطب به نقل از سیناپرس، میلیون‌ها نفر در سراسر جهان با شرایط زوال عقل زندگی می‌کنند، به‌طور کلی زوال عقل، نوعی بیماری عصبی مزمن محسوب می‌شود که بر حافظه و توانایی‌های تفکر تاثیر داشته و در این میان شایع‌ترین شکل زوال عقل، بیماری آلزایمر است.

درحالی که برخی از درمان‌ها برای کمک به مدیریت نشانه‌های زوال عقل وجود دارد، متاسفانه باید اعتراف کنیم که در حال حاضر هیچ درمانی برای این بیماری کشف نشده‌است. در حالی که پژوهش‌ها برای درک بیشتر در مورد آسیب‌شناسی زوال عقل و توسعه‌ی درمان آن در حال انجام است، مطالعه‌های قابل توجهی نیز در حال پیگیری است تا بررسی شود که چگونه درمان‌ها سبک زندگی ممکن است بر خطر آلزایمر و شناخت تاثیر بگذارد.

برخی از این پژوهش‌ها به بررسی این موضوع می‌پردازد که چگونه فعالیت‌‌های محرک شناختی، مانند مطالعه و حل جدول، بر خطر زوال عقل و شناخت تاثیر می‌‌گذارند. نتیجه‌ی مطالعه ‌ای که در سال ۲۰۲۱ در مجله تخصصی Neurology منتشر شد، نشان داد که سطح بالای فعالیت‌های شناختی، مانند خواندن، انجام بازی‌هایی فکری، حل کردن پازل و نوشتن، می‌تواند شروع بیماری آلزایمر را در مردم بالای ۸۰ سال تا ۵ سال به تاخیر بیندازد.

نتیجه‌ی مطالعه‌ی دیگری که در سال ۲۰۲۲ در مجله‌ی تخصصی PNAS منتشر شد، نشان داد که هر چه زمان بیشتری صرف فعالیت‌هایی مانند تماشای تلویزیون می ‌شود، خطر ابتلا به زوال عقل افزایش یافته و در مقابل  انجام کارهای فعال شناختی مانند استفاده از رایانه، با کاهش خطر ابتلا به زوال عقل همراه است.
مطالعه‌ی دیگری که در ژوئیه ۲۰۲۳ در مجله تخصصی JAMA OpenTrusted Source منتشر شد، نشان داد که درگیر شدن پی‌درپی در فعالیت‌های چالش‌برانگیز مغزی از جمله نوشتن، روزنامه‌نگاری، بازی شطرنج و حل جدول با خطر کمتر ابتلا به زوال عقل در میان افراد مسن مرتبط است.

بنابراین بر اساس این پژوهش‌ها می‌توان به طور قطعی گفت که هر چه بیشتر فعالیت‌های مغزی مانند مطالعه، حل معما، حل جدول، سودوکو و … انجام دهید، احتمال ابتلا به آلزایمر و سایر بیماری‌های شناختی در شما کمتر می‌شود. در حقیقت کلید مبارزه با زوال عقل در یک جمله نهفته است: بیشتر مطالعه کنید و کمتر تلوزیون ببینید.