روزی ۴۰۰۰ قدم پیاده روی میتواند خطر مرگ را کاهش دهد

زمان تقریبی مطالعه: < 1 دقیقه
پیاده روی

هرچه بیشتر پیاده روی کنید، به نفع سلامتی شما خواهد بود.
به گزارش نیتروطب از گاردین، محققانی به رهبری «ماچی باناچ»، استاد کاردیولوژی دانشگاه پزشکی لودز لهستان، با بررسی داده‌های ۲۲۶,۸۸۹ نفر از ۱۷ مطالعه که پیش‌تر انجام شده‌بود، متوجه شدند که پیاده روی روزانه به مقدار دست‌کم ۳۹۶۷ قدم می‌تواند با کاهش ریسک مرگ همراه باشد. اگر این مقدار به ۲۳۳۷ قدم برسد، ریسک مرگ بر اثر بیماری‌های قلبی-عروقی پایین می‌آید.

دانشمندان می‌گویند با هر افزایش ۱۰۰۰تایی بر تعداد قدم‌ها می‌توان کاهش ۱۵ درصدی مرگ به دلیل‌های مختلف و با افزایش ۵۰۰تایی قدم‌ها، کاهش ۷ درصدی مرگ بر اثر بیماری‌های قلبی-عروقی را مشاهده کرد. این پژوهش نشان داده‌است که هرچه بیشتر راه بروید، بهتر است و نتیجه‌ی این یافته‌ها صرف‌نظر از سن یا وضعیت اقلیمی منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، به‌صورت مشترک برای زنان و مردان قابل تعمیم است.

پیاده روی در جوانان و سالمندان چقدر باید باشد؟

محققان مدعی‌اند که بیشترین اثر سلامتی در جوان‌ترها زمانی مشاهده می‌شود که روزانه بین ۷ تا ۱۳ هزار قدم پیاده روی کرده باشند. این تأثیر در سنین ۶۰ به بالا در بازه ۶ تا ۱۰ هزار قدم دیده شده است. آن‌ها می‌گویند اثر پیاده‌روی تا ۲۰ هزار قدم در روز را هم بررسی کرده و متوجه افزایش فواید آن بر سلامتی افراد شده‌اند. البته داده‌های مربوط به کسانی که پیاده‌روی‌شان تا این حد زیاد بوده، کمتر بوده است.

باناچ می‌گوید: «در دنیایی که داروهای پیشرفته‌تری برای بیماری‌های خاص نظیر بیماری‌های قلبی-عروقی داریم، باور دارم که همیشه باید بر تغییر سبک زندگی ازجمله در رژیم غذایی و ورزش تأکید کنیم که قهرمان اصلی تحقیق ما بوده است و اگر نگوییم بیشتر از داروها، اما به‌اندازه آن‌ها در کاهش مشکلات قلبی-عروقی و افزایش طول عمر مؤثر بوده است.»