آیا ماسک های Covid دوباره باز می‌گردند!؟

زمان تقریبی مطالعه: < 1 دقیقه
Covid

دانشمندان می‌گویند گونه “اریس”( Eris) از سویه اومیکرون(Omicron) از ویروس کرونا (Covid)، در حال انتشار است و می‌تواند به ایجاد موجی بزرگ‌تر از گونه‌های پیشین منجر شود.
به گزارش نیتروطب بنا بر نوشته برخی رسانه‌ها در انگلیس، دانشمندان از مردم می‌خواهند به منظور پیشگیری از موج جدید Covid، از ماسک استفاده کنند.

به نوشته Daily mirror، اکنون از هر ۱۰ ابتلای جدید Covid در کشور‌هایی که این گونه از ویروس کرونا در آن شایع شده، یک مورد به گونه “اریس” مربوط است و در کمتر از یک ماه، نسبت مبتلایان به ویروس کرونا از ۳.۳ در هر صد هزار نفر، به ۷.۲ درصد در این تعداد جمعیت رسیده است.

دانشمندان هنوز برای این گونه جدید نام انتخاب نکرده اند و آن را “بی ای.۶” (BA.۶) می‌نامند، اما هشدار می‌دهند همه‌گیری این زیر سویه ممکن است در هفته‌های آینده آغاز شود.

به نوشته Daily mirror، این گونه‌ی جدید از ویروس کرونا اکنون در دانمارک و اسرائیل دیده شده است و نشانه‌هایی از جهش ژنتیکی آن دیده می‌شود.

پروفسور کریستینا پاگل (Christina Pagel) استاد دانشگاه لندن و عضو شورای مشورتی دولت انگلیس در زمینه بیماری‌های همه‌گیر در شبکه‌های اجتماعی نوشته است؛ اگرچه هنوز روز‌های ابتدایی شناسایی این گونه است، اما آمادگی این گونه برای جهش ژنتیک، بسیار نگران کننده است، زیرا می‌تواند امواج بزرگ همه گیری پدید آورد.

پیش‌تر نیز رسانه‌های انگلیس از آمادگی وزارت بهداشت برای مقابله با یک همه گیری گسترده خبرداده بودند.