مولتی ویتامین ها می توانند خطرناک باشند؟

زمان تقریبی مطالعه: < 1 دقیقه
ویتامین

ایرج خسرونیا، رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی در برنامه‌ی روزنه‌ی رادیو گفت‌وگو پیرامون موضوع آمپول نوروبیون و احتمال سرطان‌زا بودن آن گفت: ویتامین‌ها به دو دسته محلول در آب و محلول در چربی تقسیم می‌شوند که ویتامین‌های محلول در آب از طریق ادرار دفع می‌شوند و موادی که برای خون‌سازی و اعصاب لازم است را نیز با خود دفع می‌کنند.

وی با بیان اینکه بنابراین وقتی ویتامین غیرضروری مصرف می‌کنیم مقداری از مواد لازم بدن نیز دفع می‌شود، افزود: بعضی از ویتامین‌ها هم محلول در چربی هستند که باید از طریق کبد به بدن برسند و اگر به مقدار زیاد از آن‌ها مصرف کنیم در کبد تجمع کرده و باعث چرب شدن کبد می‌شوند.

به گزارش نیتروطب رییس جامعه‌ی پزشکان متخصص داخلی تصریح کرد: مصرف همه‌ی ویتامین‌ها و مکمل‌ها به مقدار کم و با دستور پزشک اشکالی ندارد اما مقدار زیاد آن‌ها باعث عارضه‌ی استخوانی و سنگ کلیه می‌شود و حتا ریزش مو و ناراحتی‌های پوستی نیز ایجاد می‌کند.

خسرو نیا اظهار کرد: متاسفانه در کشور ما چندین دارو بدون نسخه پزشک مصرف می‌شوند که یکی از آن‌ها ویتامین است و استفاده‌ی بی‌رویه آن به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. هم‌چنین مسکن‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها نیز از دیگر دارو‌های پرمصرف بدون نسخه هستند که مردم باید عوارض استفاده‌ی خودسرانه از این دارو‌ها را جدی بگیرند.

وی ادامه داد: دارو وقتی به میزان زیاد مصرف شود، مشکلاتی را برای ما ایجاد می‌کند و حتا برخی اوقات باعث از بین رفتن کبد شده و نیاز به پیوند کبد را ایجاد می‌کند.

رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی در مصاحبه با رادیو گفت و گو گفت: هموطنان توجه داشته باشند که هیچ مکملی را بدون نسخه پزشک مصرف نکنند. نوروبیون زمانی لازم است که بعد از آزمایش خون مشخص شود که ما نیاز به مکمل داریم و پزشک آن را برای ما تجویز کند.