خروج ۶ پزشک فوق‌ تخصص گوارش از یک بیمارستان دولتی

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
پزشک

جلسه شورای راهبری تعرفه و قیمت تمام شده خدمات در سالن اجتماعات سازمان نظام پزشکی با حضور معاون فنی و نظارت سازمان، رییس مرکز تحقیقات عدالت در سلامت، مدیران، نمایندگان و کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس، سازمان تامین اجتماعی، مرکز ملی تحقیقات بیمه سلامت، سازمان خدمات درمانی بیمه نیروهای مسلح، سازمان بیمه سلامت ایران، دبیرخانه شورای عالی بیمه و…،  برگزار شد.

به گزارش نیتروطب از مهرنیوز در این جلسه کارشناسان سازمان تامین اجتماعی گزارش مربوط به سامانه‌ی محاسبه‌ی قیمت تمام شده‌ی خدمات در حوزه‌ی بهداشت و درمان مراکز ملکی سازمان را ارایه کردند. سپس درباره جزییات محاسبه قیمت تمام شده و استاندارد ویزیت پزشکان عمومی و متخصص در بخش‌های عمومی غیر دولتی، خصوصی و دولتی اشاره شد.

مهری حجت دوست معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی گفت: با توجه به دعوت از مراکز تحقیقاتی و پروپوزال‌هایی که به معاونت رسیده است، تمامی پروپوزال‌ها در شورای راهبری مطرح شده و نظرات خبرگان در خصوص تکمیل یا اصلاح پروپوزال ارائه می‌شود و سپس در خصوص اولویت بندی و انجام پروپوزال‌های تصمیم گیری نهایی انجام خواهد شد.

مهرابی بهار دبیر جلسه شورای راهبری تعرفه و قیمت تمام شده درباره جزییات برگزاری این جلسه گفت: هدف از جلسات شورای راهبری برخورد علمی و پژوهشی با مطالعه‌ی زیرساختی است که سیاست‌گذاری و کارشناسی حوزه اقتصاد سلامت را میسر می‌کنند و قیمت تمام شده یکی از مهم‌ترین این مطالعات محسوب می‌شود و نداشتن پیش‌فرض از سوی کارشناسان برای برخورد علمی به طور کامل لازم است.

هم‌چنین در ادامه این جلسه، علیرضا اولیایی منش رییس مرکز تحقیقات عدالت در سلامت با نامناسب خواندن فضای فعلی تعرفه‌ای خدمات سلامت، اظهار داشت: در شرایط فعلی پزشکان در بخش دولتی و خصوصی به صورت دو شیفت کار می‌کنند تا درآمدشان به حداقل‌های زندگی نزدیک باشد.

وی درباره گزارش ارایه شده از سوی سازمان تامین اجتماعی گفت: واقعیت این است ما به مطالعه‌ی پایه‌ای و دقیق و درست نیاز داریم تا تناسب را به تعرفه‌های خدمات سلامت برگرداند در غیر این صورت مردم متضرر می‌شوند.

اولیایی منش با اشاره به خروج پزشکان تمام وقت جغرافیایی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور عنوان کرد: در هر جلسه از جلسات دانشگاه مطرح می‌شود که ۱۰ الی ۱۵ نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران از تمام وقت جغرافیایی خارج می‌شوند، این یک فاجعه است. در یکی از بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی تهران از ۶ فوق تخصص گوارش، ۴ نفر آنها مهاجرت کرده‌اند و دو نفر نیز از بخش دولتی خارج شده‌اند. بنابراین تشکیل جلسه شورای راهبری تعرفه و قیمت تمام شده خدمات به دلیل احساس تکلیف است تا جلوی فاجعه را بگیریم.

هم‌چنین در ادامه این جلسه معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی گفت: سازمان نظام پزشکی از مراکز تحقیقاتی مختلف درخواست پروپوزال کرده است و هدف این است نقایص احتمالی هر کدام از پروپوزال‌ها در جلسات شورای راهبری تعرفه و قیمت تمام شده خدمات برطرف شوند.