حدود ۲۰ درصد کشور در زمره عارضه پیش دیابت هستند

زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
عارضه پیش دیابت

رییس هیات مدیره انجمن اطلاع رسانی دیابت گفت: حدود ۲۰ درصد جمعیت کشور به عارضه پیش دیابت مبتلا هستند و این سندروم نگران‌کننده و رو به افزایش است.

به گزارش نیتروطب به نقل از ایرنا، علیرضا استقامتی افزود: بررسی‌های وزارت بهداشت نشان می‌دهد، بیش از ۱۴ درصد جمعیت بالای ۲۰ سال کشور یعنی چیزی حدود هفت میلیون نفر ایرانی به دیابت مبتلا هستند که این آمار پنج سال قبل حدود ۱۱ درصد از جمعیت کشور بود ولی این روند رو به افزایش است، به‌گونه ای که پیش‌بینی می‌شود در آینده نزدیک، بیش از ۱۰ میلیون نفر مبتلا به این بیماری در کشور داشته باشیم.

وی اظهار داشت: اگر نتوانیم جلوی بروز این روند ابتلا را بگیریم، در آینده هزینه‌های هنگفت مرتبط با بیماری دیابت و عارضه‌های ناشی از آن بر اقتصاد سلامت کشور تحمیل خواهد کرد. این موضوع یک هشدار و زنگ خطر جدی است. استقامتی با تاکید بر اینکه جمعیت کشور درحال پیرشدن است و در سنین بالا شیوع دیابت بیشتر خواهد‌بود، افزود: براساس آمارها، حدود ۲۰ درصد جمعیت کشور به عارضه پیش دیابت مبتلا هستند که بسیاری از این‌ها به دیابت مبتلا خواهند شد و بر آمار مبتلایان نیز افزوده می‌شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: اگر مداخله و پیشگیری‌های لازم در سطح کشور انجام نشود، با جمعیت حدود ۱۰ میلیون نفری دیابتی‌ها روبرو خواهیم شد که عوارضی بر ارگان‌های مختلف مانند چشم، کلیه، قلب و عروق، مغز و اندام‌ها دارد و رسیدگی به آن، هزینه و مشکلات خاص خود را دارد.

بیشتر بخوانید: دیابت | ۵ نوع، علائم،‌ راه‌های پیشگیری و درمان

ضرورت تزریق واکسن آنفلوآنزا برای دیابتی ها

به گفته استقامتی، بیماران دیابتی در زمره گروه در معرض خطر ابتلا به بیماری آنفولانزا محسوب می‌شوند و برای این افراد، انجام واکسیناسیون به‌طور جدی توصیه می شود. وی افزود: از آنجا که بیماری آنفولانزا می‌تواند موجب تشدید بیماری دیابت شود به همین خاطر تزریق واکسن برای همه‌ی مبتلایان به دیابت، همچنین کسانی که بیماری مزمن کلیوی، بیماری قلبی و عروق در زمینه دیابت دارند، ضروری است. این متخصص غدد با بیان اینکه استفاده از واکسن نوترکیب ارجحیت دارد، گفت: پژوهش‌های علمی روی واکسن آنفولانزا نوترکیب تولید داخل انجام شده است.

رییس هیات مدیره انجمن اطلاع رسانی دیابت، گفت: سیل خروشان ابتلا به دیابت را باید پیش‌بینی کرد، اقدامات لازم را باید در نظر گرفت و چگونگی پیشگیری از آن را باید آموزش داد؛ هیچ کشوری نتوانسته به کنترل قطعی بیماری دیابت دست یابد ولی می‌توان روند آن را کند و یا ثابت کرد تا از بروز هزینه‌های جبران‌ناپذیر در آینده کاست.

واکسن

استقامتی اضافه کرد: تلاش همه جانبه، عزم ملی، مشارکت عمومی، تقویت آموزش‌ها و رعایت نکات پیشگیرانه باید جدی‌تر دنبال شود. مردم باید آگاه شوند و پزشکان نیز آموزش ببینند تا با برنامه‌ریزی کلان، گسترش و شیوع روز افزون ابتلا به دیابت مهار شود و گرنه نسل‌های بعدی با مشکلات عدیده مواجه خواهند شد.

وی تاکید کرد: اگر روی موضوع کنترل وزن با هدف کاهش ۱۰ تا ۲۰ درصد کل وزن فرد تمرکز شود نتایج بسیار خوبی خواهیم دید، حتا می‌توان بیمار دیابتی را به زندگی عادی و طبیعی بازگرداند و یا موجب کاهش چشمگیر قند خون وی شد. چیزی که الان در دنیا روی آن تمرکز شده، استفاده از نسل جدید داروها برای کاهش وزن و کنترل همزمان قند خون است.

بیشتر بخوانید: رژیم کانادایی، ۱۰ کیلو لاغری در دو هفته

استقامتی گفت: موضوع چاقی و دیابت ارتباط نزدیکی با هم دارند به همین خاطر عارضه‌ی آن در دنیا با عنوان «دیابزیتی» شناخته می‌شود و در این خصوص، کاهش وزن به‌عنوان یک عامل اصلی و کلیدی است.

بیشتر بخوانید: اضافه وزن؛ ۱۳ عارضه دردسرساز و خطرناک چاقی

استاد بیماری‌های غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه درمان چاقی کار ساده‌ای نیست، افزود: باید شرایط اقتصادی به‌گونه ای مدیریت بشود که افراد توانایی و فرصت ورزش کردن برای کاهش وزن را داشته باشند. رییس هیات مدیره انجمن اطلاع رسانی دیابت، اظهار داشت: چالش مهم در تولید انسولین خوراکی این است که برای اثربخشی نیاز به مصرف دُز بسیار بالای این دارو است که موجب افزایش هزینه درمان می‌شود.

وی تصریح کرد: امروز، بحث درباره تولید انسولین تک دُز با اثربخشی هفتگی است و یک شرکت داروسازی اکنون در مراحل پایانی مطالعه‌ی آن قرار دارد که امیدواریم تا سال آینده میلادی این داروی جدید عرضه شود.

 بیشتر بخوانید: تغذیه افراد دیابتی؛ صفر تا ۱۰۰ باید و نبایدهای این نوع رژیم

به گفته‌ی او، داروی دیگری نیز در حال تولید است که هفتگی تزریق خواهد شد و علاوه بر کنترل قند خون موجب کاهش وزن دیابتی‌ها نیز می‌شود.