شناسایی اولین مورد ابتلا به پیرولا در کانادا

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
پیرولا

مقامات بهداشتی کانادا می‌گویند نخستین مورد از ابتلا به یک سویه بسیار جهش یافته و جدید ویروس کرونا را در این کشور شناسایی کرده‌اند.

بر اساس اعلام مقام‌های کانادا، این فرد که در استان بریتیش کلمبیا شناسایی شده به سویه BA ۲.۸۶ یا پیرولا مبتلا شده است.

در بیانیه مشترکی که بانی هنری، پزشک ارشد استان بریتیش کلمبیا و آدریان دیکس، وزیر بهداشت این استان منتشر کرده‌اند، فرد بیمار که البته در بیمارستان بستری نشده، به‌تازگی سفری به خارج از کشور نداشته است.

البته مقام‌های محلی می‌گویند شناسایی این سویه جدید در کانادا، خطر سطح ابتلا در استان بریتیش کلمبیا را تغییر نمی‌دهد و مشاهده‍‌ی ابتلا به این سویه در کانادا امری قابل انتظار بوده است.

در بخشی از این بیانیه‌ی مشترک، با اشاره به ادامه گسترش کووید-۱۹ در جهان آمده است: «مشاهده اومیکرون BA ۲.۸۶ در بریتیش کلمبیا و کانادا اتفاق غیرمنتظره‌ای به شمار نمی‌رود و با توجه به ادامه‌ی گسترش کووید-۱۹ در سطح جهان، ویروس کرونا هم‌چنان به سازگاری خود ادامه می‌دهد.»

 سویه جهش یافته جدید BA ۲.۸۶ که پیرولا هم نامیده می‌شود، نخستین بار ماه گذشته در دانمارک شناسایی شد و حامل بیش از ۳۵ جهش در بخش‌های کلیدی این ویروس در مقایسه با سویه XBB ۱.۵  بود که نوع غالب در سال ۲۰۲۳ میلادی محسوب می‌شد.

تاکنون ایالات متحده، سوییس و اسراییل نیز مواردی از این سویه جدید و جهش یافته را شناسایی و ثبت کرده‌اند.

سازمان جهانی بهداشت پیش‌تر پیرولا را به عنوان گونه‌ای «تحت نظارت» شناسایی کرده است. گونه‌های تحت نظارت از نظر این نهاد بین‌المللی به مواردی گفته می‌شود که یا باعث بیماری شدید‌تر می‌شوند یا در مقابل واکسن‌ها مقاومت بیشتری از خود نشان می‌‌دهند.

هفتهd گذشته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده هم اعلام کردهبود که پیرولا ممکن است در افرادی که به کووید-۱۹ مبتلا شدند یا واکسن‌های پیشگیرانه را دریافت کرده‌اند هم عفونت ایجاد کند.

دانشمندان گفته‌اند که اگرچه نظارت بر وضعیت گسترش پیرولا ضروری است اما با توجه به ایمنی جمعی ایجاد شده در سراسر جهان که پس از ابتلای دسته‌جمعی و واکسیناسیون سراسری حاصل شده، بعید است که این سویه بتواند موج تازه و مرگباری از کووید-۱۹ را ایجاد کند.