HPV ویروس شایع در مردان و خطرناک برای زنان

زمان تقریبی مطالعه: < 1 دقیقه
HPV

ویروس پاپیلومای انسانی HPV گروهی از ویروس‌ها است که در پوست و غشای مرطوب پوشاننده بدن انسان مانند دهانه رحم، مقعد، دهان و گلو زندگی می‌کند.

به گزارش نیتروطب، طبق تحقیقاتی که به تازگی در مجله‌ی لانست Lancet Global Health منتشر شده‌است، اعلام شده که این ویروس در بیش از ۳۰ درصد از مردان وجود دارد و در صورت مساعد شدن شرایط می‌تواند موجب بیماری‌زایی شود.

گفته شده تا کنون دانشمندان بیش از ۱۰۰ نوع مختلف از ویروس HPV شناسایی کرده‌اند که البته در صورت رعایت بهداشت بیماری‌زا نیست، ولی در صورت عدم رعایت بهداشت و ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای منجر به بیماری‌های عفونی مقاربتی و حتا سرطان شود.

پژوهش‌ها نشان داده است که این ویروس بیشتر در سنین ۲۵ تا ۲۹ سال خطرناک است و با افزایش سن، میزان بیماری‌زایی آن کاهش می‌یابد.

به گفته‌ی سازمان بهداشت جهانی، در حالی که اکثر عفونت‌های HPV در مردان و زنان نشانه‌ای ندارد، می‌تواند منجر به صدمات طولانی‌مدت و مرگ‌ومیر شود. طبق آمار‌ها سالیانه بیش از ۳۴۰ هزار زن بر اثر سرطان دهانه‌ی رحم به دلیل HPV جان خود را از دست می‌دهند. در مردان این ویروس به صورت زگیل‌های پوستی بروز می‌کند.