سویه جدید corona وارد ایران نشده!

زمان تقریبی مطالعه: < 1 دقیقه
corona

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: کشف زیر سویه‌های جدید کرونا (corona) در جهان به معنی شیوع آنها در ایران و سایر کشورها نیست و در ماه‌های گذشته علاوه‌بر زیرسویه EG۵، زیرسویه‌های متعدد دیگری هم در جهان کشف شده‌اند که هیچ یک شیوع نیافته و در ایران نیز شناسایی نشده‌بودند.

پدرام پاک آیین افزود: زیرسویه EG۵ نخستین بار ماه‌ها قبل یعنی ۱۷ فوریه یا ۲۸ بهمن ۱۴۰۱ در جهان شناسایی شد.

وی با بیان این مطلب که این زیرسویه، مشتق از یکی از زیرسویه‌های أمیکرون بنام XBB۱, ۹.۱ است، گفت: این زیر سویه از طرف سازمان جهانی بهداشت تحت رصد و سپس تحت توجه طبقه بندی شده است.
بنابر اعلام وزارت بهداشت، وی افزود: همچنین این زیرسویه corona در ۵۱ کشور شناسایی شده و از زمان شناسایی تا کنون تغییری در بیماری‌زایی آن مشاهده نشده است.
به گزارش نیتروطب از ایسنا، سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این مطلب که در ایران، آزمایش سکانس برای تعیین سویه و زیرسویه corona به تعداد بالغ بر ۲۰۰ مورد در هر ماه به‌ویژه در مورد مسافران خارجی و در مرزها انجام می‌شود، اظهار داشت: زیر سویه EG۵ از زمان کشف آن تاکنون در ایران شناسایی نشده است.
وی در پایان گفت: خبر منسوب به یکی از دانشگاه‌های تهران مبنی بر توصیه به عموم برای ماسک زدن مورد تایید وزارت بهداشت نیست و چنین توصیه‌ای وجود ندارد.