ایران از واردات واکسن های پنوموکوک و روتاویروس بی‌نیاز می‌شود.

زمان تقریبی مطالعه: < 1 دقیقه
واکسن های پنوموکوک

به گزارش از نیتروطب، بهرام عین اللهی در حاشیه بازدید از بخش‌های مختلف مجتمع تولیدی، تحقیقاتی انستیتو پاستور ایران از آغاز احداث مرکز تولید واکسن های پنوموکوک و روتاویروس در این مجتمع خبر داد و گفت: این دو واکسن وارداتی بودند که با بهره‌برداری از این مرکز به‌زودی از واردات این واکسن‌ها بی نیاز خواهیم شد.

وزیر بهداشت با بیان این که ساخت این مرکز از سال گذشته در مجتمع تولیدی، تحقیقاتی انستیتوپاستور آغاز شد، افزود: کار احداث این مرکز تاکنون ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و امیدواریم تا سال آینده شاهد بهره برداری از آن باشیم، زیرا واکسن‌ یک محصول راهبردی است و باید در تولیدات آن خودکفا باشیم.

عین اللهی درباره پروژه ساختمان در دست احداث “سلمان فارسی” در این مجتمع نیز گفت: کار ساخت پروژه سلمان فارسی که علاوه بر یک مرکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی دارای بخش‌های اداری نیز خواهد بود در ۴ بلوک و ۲۴ هزار متر مربع از سال ۹۶ شروع شده و تاکنون ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

عین اللهی افزود: برای تکمیل و تجهیز این پروژه که پس از اتمام، میزبان بخش زیادی از کادر تخصصی، اداری انستیتوپاستور خواهد بود به ۱۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وزیر بهداشت در پایان از تلاش‌های صورت گرفته در انستیتو پاستور به ویژه در زمینه تکمیل این دو پروژه مهم قدردانی کرد.

به گزارش تسنیم، پنوموکوک یکی از مهم‌ترین باکتری‌های بیماری‌زا در انسان و عامل اصلی بیماری پنومونی (سینه پهلو) است. روتاویروس نیز نوعی ویروس است که ابتلا به آن باعث بروز علائم گوارشی به ویژه در کودکان می‌شود.

بیشتر بخوانید: صفر تا ۱۰۰ بیماری سلیاک؛ بیماری خطرناک و رایج دستگاه گوارشی