خطر سرطان پروستات؛ آقایان ۵۰ ساله‌ بخوانند

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
سرطان پروستات

استاد اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: مردان پس از ۵۰ سالگی، هر سال یک بار آزمایش PSA انجام بدهند.

به گزارش نیتروطب به نقل از روزنامه آرمان ملی، برای جلوگیری از ابتلا به سرطان پروستات این کار مهم را انجام دهید؛ محمدعلی زرگر، استاد اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی ایران در آستانه‌ی برگزاری بیست و ششمین کنگره‌ی جامعه‌ی اورولوژی ایران افزود: در بیست و ششمین کنگره جامعه اورولوژی ایران موضوعاتی همچون ارزیابی درمان در حوزه سرطان‌های دستگاه ادراری، بیماری‌های پروستات، ناباروری، ناتوانی جنسی و بیماری‌های اورولوژی در افراد مسن و هوش مصنوعی در اورولوژی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

زرگر اظهار کرد: در کنگره‌ی پیش رو، بالغ بر هزار نفر از همکاران به همراه پرستاران حضور دارند و ویدیو کنفرانس‌هایی از استادان این رشته در کشورهای اروپایی و امریکایی وجود خواهد داشت؛ عضو جامعه اورولوژی ایران بیان کرد: هدف ما از برگزاری بیست و ششمین کنگره‌ی جامعه‌ی اورولوژی ایران این است که با تبادل اطلاعات؛ علم اورولوژی را به‌روز کنیم و از تکنولوژی‌های جدید اطلاع‌یافته تا بتوانیم در این زمینه خدمات بهتری را به جامعه ارایه دهیم.

وی مطرح کرد: یکی از موضوعات مهمی که در این کنگره بررسی خواهد شد، سرطان پروستات است که یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در مردان است. زرگر عنوان کرد: احتمال بروز سرطان پروستات در تمام دنیا از سن ۵۰ سال به بالا افزایش می‌یابد، لذا به همه افراد توصیه می‌شود جهت تشخیص زود هنگام پس از سن ۵۰ سالگی سالی یکبار آزمایش PSA را انجام دهند .

بیشتر بخوانید: بیماری سرطان؛ صفر تا ۱۰۰ نشانه ها، پیشگیری و درمان

استاد اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی ایران متذکر شد: سرطان پروستات از جمله بیماری‌هایی است که با وراثت هم ارتباط مستقیم دارد لذا توصیه می‌شود کسانی که بستگان درجه یک آنها به این بیماری مبتلا هستند آزمایش PSA را قبل از سن ۵۰ سالگی انجام دهند تا در صورت بروز این بیماری اقدامات لازم انجام شود.

وی تصریح کرد: مردانی که یکی از بستگان درجه یک آنها به بیماری پروستات مبتلا باشد احتمال ابتلای آنها به این بیماری چهار برابر افرایش خواهد یافت و افرادی که دو نفر از بستگان درجه یک آنها به این بیماری مبتلا باشد باشد احتمال ابتلای آنها به این بیماری هفت برابر افزایش می‌یابد. عضو جامعه اورولوژی ایران در پایان گفت: در صورت تشخیص زودهنگام در حدود بالای ۹۰ درصد افراد مبتلا به سرطان پروستات بهبود خواهند یافت ولی در صورت تشخیص دیرهنگام مراحل درمان سخت‌تر و احتمال بهبودی کاهش خواهد یافت.