رابطه ناموفق عمر مردان را کوتاه می‌کند!

زمان تقریبی مطالعه: < 1 دقیقه
رابطه

دویچه‌وله به نقل از HealthDay News نوشت: این مطالعه که توسط محققان دانشکده‌ی پزشکی ساکلر واقع در دانشگاه تل‌آویو انجام شد، علت مرگ ۱۰ هزار مرد اسراییلی را ردیابی کرد. در اوایل این مطالعه ۳۲ ساله، از شرکت‌کنندگان خواسته‌شد تا میزان رضایت خود از ازدواج را در مقیاس ۱ (ازدواج بسیار موفقیت‌آمیز) تا ۴ (ازدواج ناموفق) رتبه‌بندی کنند.

در کمال تعجب محققان، تجزیه و تحلیل‌ها نشان داد که تعداد فوت‌شدگان ناشی از سکته مغزی در میان کسانی که رضایت خود از رابطه را در این مقیاس ۴ رتبه‌بندی کرده بودند،‌ ۶۹ درصد بیشتر از کسانی بود که رضایت از رابطه‌ی خود را بسیار بالا ارزیابی کرده بودند.

علاوه بر این، محققان با تجزیه و تحلیل آماری تمام عوامل خطر مرگ‌ومیر زودرس از جمله بیماری‌های قلبی‌، دیابت، فشار خون بالا، شاخص توده‌ی بدنی بسیار بالا و… دوباره شگفت‌زده شدند. به گفته‌ی آن‌ها، خطر مرگ زودرس به هر دلیلی در بین کسانی که فکر می‌کنند رابطه‌ی آن‌ها ناموفق است، در مقابل متاهلان خوشبخت ۱.۲۱ برابر بیشتر است.

محققان متذکر شدند که این شکاف‌ها در ابتدای مطالعه در مردان جوان (زیر ۵۰ سال)، بیشتر بود. در سنین بالاتر، به دلیل سازگاری بیشتر شرکای زندگی که با گذشت زمان به آن دست می‌یابند، این شکاف کمتر است. نویسندگان این مطالعه می‌گویند که مقامات بهداشتی باید زوج‌درمانی را به عنوان راهی برای بهبود سلامت مردان و کمک به آن‌ها برای زندگی طولانی‌تر در راس درمان‌های روانشناختی قرار دهند.