خروپف کردن قبل از ۵۰ سالگی از علایم بیماری قلبی

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
بیماری قلبی

قلب از اعضای مهم و حیاتی بدن است و بیماری قلبی از مهم‌ترین بیماری‌ها به حساب می‌آید، درصورتی که قلب تنها برای چند ثانیه وظیفه خود را به درستی انجام ندهد ممکن است به کما یا حتی مرگ فرد منجر شود. به همین دلیل حفظ سلامت قلب از اهمیت بالایی برخوردار است.

به طور معمول، بیشترین موارد حمله‌ی قلبی در بالای ۴۵ سال مشاهده می‌شود اما پیش زمینه‌ی آن پس از ۳۰ سالگی بروز می‌کند. در چنین شرایطی نباید این نشانه‌های خفیف در بدن را نادیده گرفت چرا که توجه به آنها می‌تواند از بروز بیماری‌های جدی هم‌چون سکته‌ی قلبی جلوگیری کند. به گزارش نیتروطب از سایت pledgetimes به برخی از این نشانه‌ها اشاره کرده که وجود آن‌ها می‌تواند زنگ خطری برای ابتلا به بیماری قلبی باشد:

  • درد قفسه سینه: نشانه اصلی بیماری قلبی احساس درد در قفسه سینه است اما این علامت اغلب در مراحل پیشرفته‌تر بیماری مشاهده می‌شود. هرچند، امروزه جوانان در سنین ۲۵ – ۳۰ سالگی هم قربانی حمله‌ی قلبی می‌شوند. هر ساله هزاران نفر از افراد زیر ۳۰ سال در دنیا به دلیل ابتلا به بیماری‌های قلبی _عروقی جان خود را از دست می‌دهند. بنابراین نباید درد قفسه سینه را نادیده گرفت. در صورتی که فرد در کنار درد قفسه سینه، تعریق نیز داشته باشد لازم است سریع به پزشک مراجعه کند.
  • نفس نفس زدن هنگام بالا رفتن از پله ها: در دوران جوانی سطح انرژی و قدرت بدنی به‌طور طبیعی بسیار زیاد است اما اگر پس از انجام کارهای سبک یا سنگین احساس خستگی و مشکل تنفسی داشته باشید، این موضوع می‌تواند نشانه‌ی خطر باشد. به‌طور معمول، بالا رفتن از ۲۰ تا ۲۵ پله برای جوان ۳۰ تا ۴۰ ساله کار سختی نیست. هرچند کسانی که هنگام بالا رفتن از پله دچار احساس خستگی و تنگی نفس می‌شوند، باید نسبت به سلامت قلب خود هوشیار باشند.
  • خر و پف کردن: خروپف کردن در خواب می تواند علت‌های زیادی داشته باشد اما این مشکل به‌طور معمول از سنین پایین شروع نمی شود. اگر فردی در ۳۰ – ۳۵ سالگی دچار این عارضه شود می‌تواند حاکی از وجود مشکل تنفسی باشد. ه‌مچنین ممکن است خر و پف کردن به مفهوم این باشد که قلب عملکرد مطلوب خود را ندارد و بیماری قلبی وجود دارد.
  • احساس درد در فک: این علامت را به‌طور معمول نادیده گرفته‌می‌شود؛ زیرا اغلب درد فک را ناشی از دندان درد می‌دانند و سپس اقدام به مصرف داروی مِسکنی برای رفع آن می‌کنند. ممکن است وجود مشکل دندانی علت درد فک باشد اما اگر فرد به طور مکرر با این عارضه مواجه می‌شود لازم است به پزشک مراجعه کند زیرا احساس درد در دندان یا فک می‌تواند نشانه وجود بیماری قلبی باشد.
  • احساس سوزن سوزن شدن در بخشی از بدن: کلسترول عامل اصلی بیماری قلبی است. افزایش سطح کلسترول، جریان خون در بدن را مختل کرده و احتمال حمله‌ی قلبی را بیشتر می‌کند. درصورتیکه سطح کلسترول بیش از حد افزایش پیدا کند احساس سوزن سوزن شدن در بدن نشانه‌ای از بالا رفتن کلسترول است. درصورتیکه چند روز به طور مداوم احساس سوزن سوزن شدن در بعضی قسمت‌های بدن داشته باشید این وضعیت می‌تواند نشانه‌ای از مشکل قلبی باشد.