اثر رسانه اجتماعی در تصویر بدنی ما و ۳ راه رهایی از استرس

زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
رسانه اجتماعی

استفاده بیش از حد از فیلترها در رسانه اجتماعی ممکن است بر نحوه نگاه شما به خودتان تاثیر بگذارد. یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد که ۴۱ درصد از کاربرانی که از فیلترهای زیبایی استفاده می کنند، آرزو می‌کنند که در زندگی واقعی شبیه گوشی‌هایشان به نظر می‌رسیدند.

به گزارش نیتروطب به نقل از هلث نیوز، در نظرسنجی از بیش از ۱۰۰۰ آمریکایی پرسیده شد که وقتی در آینه نگاه می‌کنند چه احساسی نسبت به بازتابشان دارند. هدف این پروژه این بود که مشخص شود مردم به چه ویژگی هایی بیشتر اهمیت می دهند و آیا رسانه های اجتماعی تاثیری دارند یا خیر. ۱۲ درصد از کسانی که نگاه کردن به خود در آینه را کنار گذاشتند، بیش از سه ساعت در روز در رسانه‌های اجتماعی وقت می‌گذراندند. راشل کرش، روزنامه نگار In Health Data، خاطرنشان می‌کند که رسانه‌های اجتماعی ممکن است در بدشکلی بدن (تصویر ذهنی منفی نسبت به خود) نقش داشته‌باشند.

کرش گفت: «بله، افزایش زمان روزانه در رسانه‌های اجتماعی با افزایش زمان صرف‌شده روی احساس ناامنی‌ها در آینه و تعداد اصطلاحات منفی که برای توصیف خود استفاده می‌کردند مرتبط بوده است.» کسانی که بیش از سه ساعت در روز در شبکه‌های اجتماعی سپری می‌کنند، ۱۱ دقیقه در روز را نیز به بررسی ناامنی‌های خود در آینه، می‌گذرانند؛ این پنج دقیقه بیشتر از افرادی است که کمتر از یک ساعت در رسانه‌های اجتماعی می‌گذرانند.

در نظرسنجی Health نشان داده شده‌است که مردم به طور متوسط، هر روز هشت دقیقه به خود در آینه نگاه می‌کنند و پاسخ‌دهندگان مدل مو، چشم‌ها، دندان‌ها، وزن و بافت پوست را به عنوان برجسته‌ترین ویژگی بدن گزارش کردند. افراد در چشمان خود بیشترین اعتمادبه‌نفس را داشتند، اما در مورد وزن خود بسیار ناامن و نامطمین بودند.

 شبکه اجتماعی و سلامت روان

کرش و تیمش از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی خواستند که پس از ۳۰ ثانیه نگاه کردن به آینه، خود را با توضیح تک کلمه ای توصیف کنند. از میان کسانی که کمتر از یک ساعت از رسانه‌های اجتماعی استفاده کردند، پاسخ‌دهندگان خود را متفکر، صادق و منحصربه‌فرد توصیف کردند. کسانی که بیش از سه ساعت در شبکه‌های اجتماعی فعالیت داشتند، خود را ساده، چاق و بی‌دست و پا توصیف کردند. زمان چرخیدن روزانه در رسانه‌های اجتماعی نیز با افزایش احتمال انتخاب صفت‌های منفی برای توصیف خود مرتبط است؛ کسانی که کمتر از یک ساعت در روز از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند تنها دو اصطلاح منفی در بین ۱۰ صفت پرکاربرد خود داشتند.

 بیشتر بخوانید: چاقی و ۸ روش خداحافظی کوتاه مدت آن

در همین حال، کسانی که به مدت ۱ ساعت یا بیشتر از شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها استفاده می‌کردند، دارای چهار عبارت منفی در ۱۰ مورد صفت مربوط به خود بودند. علاوه بر این، تنها ۱۵ درصد از افرادی که از رسانه اجتماعی برای کمتر از یک ساعت استفاده می کنند، خود را غیرجذاب توصیف می‌کنند؛ در حالی که ۱ نفر از هر ۴ نفر از افرادی که از رسانه‌های اجتماعی به مدت یک ساعت یا بیشتر استفاده می کردند خود را غیر جذاب می دیدند.

از هر ۱۰ پاسخ‌دهنده‌ای که از فیلتر زیبایی TikTok استفاده کرده بودند، ۴۱٪ آرزو می‌کردند که در دنیای واقعی نیز شبیه این فیلتر نظر می‌رسیدند و ۱۳٪ احساس می‌کردند که استفاده از این فیلترها بر ارزش واقعیشان تأثیر گذاشته است. تحقیقات قبلی استفاده زیاد از رسانه های اجتماعی را با افسردگی مرتبط دانسته بود. شاید اگر نسل‌های جوان‌تر از سالمندان درس‌هایی می‌گرفتند، احساس بدنی مثبت‌تری نسبت به خود داشتند.

با توجه به رابطه ای که ما بین زمان صرف شده در رسانه های اجتماعی و ادراک منفی از خود یافتیم و اگر افراد کمتر از یک ساعت از رسانه های اجتماعی استفاده کنند، این احتمال وجود دارد که آنها مثبت تر باشند و خودشان را بیشتر دوست داشته باشند و تصویر بدنی منفی را رها کنند.

رسانه اجتماعی و سلامت روان

مطالعه ای از دانشگاه پنسیلوانیا نشان داد استفاده از رسانه های اجتماعی باید به ۳۰ دقیقه در روز محدود شود. چرا که صرف زمان کمتر در رسانه های اجتماعی با مزایایی برای تقویت سلامت روان مرتبط شده است. CDC می گوید سلامت روان شامل رفاه عاطفی، روانی و اجتماعی ما می شود. افراد مبتلا به افسردگی احتمال بیشتری برای ابتلا به بیماری های جدی مانند دیابت، بیماری قلبی و سکته دارند. اگر به دلیل ظاهر فیزیکی، کار یا معیشت روزانه خود با استرس دست و پنجه نرم می کنید، CDC نکاتی را برای مقابله ارائه می دهد:

سلامت روان

 

نکاتی برای رهایی از استرس:

  1. از دنیا فاصله بگیرید: بله، به‌روز ماندن در مورد رویدادهای جاری مهم است، اما عناوین منفی می‌توانند تاثیر خود را بگذارند. گاهی اوقات، یک دقیقه وقت بگذارید و از دنیای اطراف خود جدا شوید.
  2. با بدن خود به خوبی رفتار کنید: اینکه چقدر احساس خوبی دارید به آنچه که مصرف می کنید محدود می شود. سعی کنید انتخاب های غذایی سالم مانند میوه ها، سبزیجات، پروتئین بدون چربی، غلات کامل و گزینه های لبنی کم چرب یا بدون چربی داشته باشید. همچنین سعی کنید هفت ساعت خواب خوب و فعالیت بدنی داشته باشید.
  3. اجتناب از مواد مخدر: محدود کردن محصولات تنباکو و دخانیات کمک بزرگی به شما برای رهایی از استرس می کند.

بیشتر بخوانید: کدام یک از دخانیات سمی‌تر است؟ ۱۱ خطر در کمین آن!