التهاب دهانه رحم یا سرویسیت چیست و چه خطراتی دارد؟!

زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه
التهاب دهانه رحم یا سرویسیت

التهاب دهانه رحم یا سرویسیت چیست؟ این التهاب به چه علت ایجاد می‌شود؟ آیا درمانی برای رفع این عارضه وجود دارد؟ این‌ها سوالات تمام افرادی هستند که اسم این بیماری به گوششان خورده است یا به این بیماری مبتلا هستند.

اگر شما نیز ازجمله این افراد هستید و می‌خواهید با این بیماری بیشتر آشنا شوید توصیه می‌کنیم تا آخر این مقاله ما را همراهی کنید چراکه ما در این مقاله قصد داریم شما را به صورت کامل با التهاب دهانه رحم یا سرویسیت آشنا کنیم.

سرویسیت یا التهاب دهانه رحم چیست؟

نام دیگر سرویسیت، عفونت دهانه رحم است. این عفونت در درجه اول، سلول‌های ناحیه داخلی دهانه رحم را تحت تاثیر قرار می‌دهد و بر سلول‌های ناحیه خارجی دهانه رحم نیز می‌تواند تاثیر بگذارد. این التهاب دارای دو نوع حاد و مزمن است.

معمولا دلیل التهاب دهانه رحم، ابتلا به انواع عفونت همچون سوزاک و کلامیدیا می‌باشد.

سرویسیت عارضه‌ای رایج بوده و احتمال دارد در اثر فاکتورهای گوناگونی همچون تحریکات شیمیایی یا جسمی، حساسیت و عفونت به وجود آید.

شناسایی دلیل این التهاب، از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر التهاب دهانه رحم در اثر عفونت رخ داده باشد، می‌تواند از ناحیه خارجی دهانه رحم تا لوله‌های فالوپ و داخل لگن و حفره شکمی گسترش یابد و موجب عفونت خطرناک گردد. این مسئله موجب می‌شود قدرت باروری فرد دچار مشکل شده یا در صورت بارداری، ممکن است برای جنین مشکل به وجود آورد.

چرا سرویسیت از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد؟

جدا از نشانه‌هایی همچون خون ریزی واژن یا ترشحات واژن، التهاب دهانه رحم ناشی از عفونت دهانه رحم از لحاظ بالینی اهمیت بیشتری دارد، چون عفونت می‌تواند گسترش پیدا کند و موجب آندومتریت یا بیماری التهابی لگن گردد. نشانه‌های آندومتریت شامل بیشتر شدن خطر بارداری خارج رحمی، ناباروری و درد مزمن لگن می‌باشند.

 افزون بر این، به نظر می‌رسد این التهاب با افزایش قابل توجهی از خطر ابتلا به ایدز همراه باشد، چرا که در صورت وجود این عارضه به دلیل ریزش سلول‌های دهانه رحم، احتمال انتقال این ویروس به شخص نیز بیشتر می‌شود.

 اگر تست HIV مثبت بود، اهمیت درمان آن نقشش پر رنگ تر می‌شود.

بیشتر بخوانید: بیماری ایدز AIDS پاسخ به ۱۹ سوال متداول در مورد آن

التهاب رحم

انواع سرویسیت 

همانطور که ذکر شد التهاب دهانه رحم دو نوع است که هر دو نوع ممکن است سرایتی و قابل انتقال باشند. در قسمت پایین در مورد هر کدام توضیح مختصری داده‌ایم:

 • سرویسیت مزمن

سروسیت مزمن، یک عفونت طولانی مدت می‌باشد که ممکن است نشانه‌ای از خود بروز ندهد.

 • سرویسیت حاد

این نوع عارضه اغلب در اثر ابتلا به یک عفونت ویروسی یا باکتریایی به وجود می‌آید و هر کدام دارای نشانه‌های منحصر به فردی می‌باشند.

علل التهاب دهانه رحم

برای بروز سرویسیت یک سری دلایل احتمالی وجود دارند که در قسمت زیر به آن اشاره کرده‌ایم:

 • عفونت‌های آمیزشی

معمولاً عفونت‌های ویروسی و باکتری‌هایی که سرویسیت را به وجود می‌آورند، از راه تماس جنسی انتقال می‌یابند. این التهاب می‌تواند ناشی از عفونت‌های مقاربتی رایج همچون تریکومونیازیس، تبخال تناسلی، کلامیدیا و سوزاک باشد.

بیشتر بخوانید: تریکومونیازیس: بررسی عوامل عفونت، علائم و روش‌های درمان

 • رشد بیش از اندازه باکتری

رشد بیش از اندازه باکتری‌هایی که معمولاً در واژن قرار دارند. واژینوز باکتریایی، می‌تواند موجب سرویسیت گردد.

بیشتر بخوانید: واژینوز باکتریایی یا BV؛ صفر تا ۱۰۰عفونت واژن

 • واکنش‌های آلرژیک

این امکان وجود دارد که حساسیت به اسپرم کش‌های ضد بارداری یا به لاتکس موجود در کاندوم، سبب ابتلا به سرویسیت گردد.

شریک جنسی

چه عواملی خطر ابتلا به التهاب دهانه رحم را بیشتر می‌کنند؟

در افرادی که شرایط زیر را دارند، احتمال بیشتری وجود دارد که به این التهاب مبتلا شوند:

 • افرادی که اخیراً چند شریک جنسی داشته‌اند.
 • کسانی که اخیراً بدون داشتن کاندوم رابطه جنسی داشته‌اند.
 • کسانی که از قبل، التهاب دهانه رحم داشته‌اند.
 • بررسی‌ها نشان دهنده می‌دهند که این التهاب ، در ۸ الی ۲۵ درصد از خانم‌هایی که قبلاً به آن مبتلا شده‌اند، به طور مجدد عود می‌کند.

علائم سرویسیت 

اکثر خانم‌هایی که به این عارضه مبتلا شده‌اند، اغلب هیچ نشانه‌ای ندارند. افزون بر این، خانم‌ها در زمان یائسگی می‌توانند نشانه‌هایی مشابه  التهاب دهانه رحم داشته باشند.

 این عارضه ممکن است فقط بعد از یک معاینه معمولی یا انجام یک آزمایش پاپ اسمیر شناسایی گردد. بنابراین برای شناسایی سایر نشانه‌ها نیز معاینه جسمی صورت می‌گیرد. نشانه‌های التهاب دهانه رحم اغلب غیر اختصاصی بوده و شامل موارد زیر هستند:

 • ترشحات غیر عادی واژینال

 ترشحات واژینال عادی اغلب به رنگ سفید می‌باشد ولی همه خانم‌های مبتلا به التهاب دهانه رحم، ترشحات واژن مخاطی یا چرکی که به رنگ خاکستری یا زرد کمرنگ است، دارند.

بیشتر بخوانید: ترشحات واژن؛ هر آنچه باید بدانیم و ۸ علت ترشح واژن

 • خون ریزی واژن غیر عادی همچون خون ریزی بعد از رابطه جنسی یا بعد از زایمان یا بین قاعدگی
 • درد موقع رابطه جنسی
 • ادرار دردناک، مکرر یا دشوار

نشانه‌های ادراری ناشی از عفونت مجرایی معمولا به صورت هم زمان رخ می‌دهند.

 • سوزش و تحریک واژینال
 • خارش واژن
 • درد در قسمت لگن یا شکم و تب، که در صورت وجود عفونت دستگاه فوقانی یا عفونت با ویروس تبخال تناسلی ایجاد می‌شود.
 • وجود زخم در دهانه رحم

عوارض التهاب دهانه رحم

عوارض التهاب دهانه رحم

دهانه رحم از ورود ویروس‌ها و باکتری‌ها به درون رحم پیشگیری می‌کند. موقعی که این دهانه عفونی می‌شود، خطر انتقال یافتن عفونت به درون رحم بیشتر می‌گردد.

سرویسیت، در صورتی که ناشی از کلامیدیا یا سوزاک باشد، می‌تواند به لوله‌های فالوپ و بافت پوششی رحم گسترش یابد و باعث به وجود آمدن بیماری التهابی لگن گردد. این بیماری عفونتی در اندام‌های تناسلی زنانه می‌باشد که اگر درمان نشود، می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکلات باروری شود.

بیشتر بخوانید: اختلال التهابی لگن یا PID | علائم خطری که باید بدانید!

پیشگیری از التهاب دهانه رحم

جهت کمتر کردن خطر ابتلا به بیماری التهاب دهانه رحم ناشی از عفونت‌های آمیزشی، هر بار که رابطه جنسی دارید به طور مداوم و صحیح از کاندوم استفاده نمایید. کاندوم در مقابل شیوع بیماری‌های آمیزشی همچون کلامیدیا و سوزاک که می‌توانند باعث به وجود آمدن این التهاب گردند، بسیار موثر می‌باشد. قرار داشتن در یک رابطه طولانی مدت که در آن شما و شریک غیر آلوده شما متعهد به داشتن رابطه جنسی انحصاری با یکدیگر هستید، می‌تواند احتمال ابتلا به عفونت‌های آمیزشی را کم تر کند.

تشخیص سرویسیت 

به منظور شناسایی این عارضه، پزشک احتمالا یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد که شامل موارد زیر می‌باشند:

 • معاینه لگن

 در این معاینه پزشک اندام‌های لگن را از نظر حساسیت و تورم به لمس بررسی می‌نماید. همچنین پزشک ممکن است یک اسپکولوم درون واژن قرار دهد تا دیواره‌های جانبی، فوقانی و تحتانی واژن و دهانه رحم را مشاهده نماید.

 • جمع آوری نمونه آزمایش

در فرایندی مشابه آزمایش پاپ اسمیر، پزشک از یک برس یا گوش پاک کن کوچک به منظور برداشتن نمونه‌ای از مایع واژن و دهانه رحم به کار می‌برد. او نمونه برداشته شده را برای آزمایش عفونت به آزمایشگاه می‌فرستد. آزمایش‌های آزمایشگاهی روی نمونه ادرار نیز صورت می‌گیرد.

التهاب رحم در کدام افراد بیشتر دیده می‌شود؟

هر کسی ممکن است به این بیماری مبتلا شود ولی بعضی موارد، خطر به وجود آمدن این مشکل را بیشتر می‌کنند:

 • شروع رابطه جنسی در سنین پایین
 • استفاده نکردن از کاندوم حین رابطه جنسی
 • پیشینه ابتلا به عفونت‌های التهاب رحم و مقاربتی
 • داشتن شرکای جنسی گوناگون یا ارتباط جنسی با فردی که شرکای گوناگونی دارد

درمان التهاب رحم

درمان التهاب رحم

درمان سرویسیت، به دلیل به وجود آمدن این مشکل بستگی دارد. در صورتی که التهاب منشا عفونی نداشته باشد، این امکان وجود دارد که به مصرف دارو احتیاج نداشته باشید و با رعایت یک سری نکات پیشگیرانه درمان گردید.

و برعکس در صورتی که یک عامل عفونی موجب بروز این التهاب گردد، پزشک سعی می‌کند با رفع عفونت، بیماری را درمان نموده و از پخش شدن بیش تر آن در رحم پیشگیری کند.

بسته به نوع عفونت داروهای گوناگونی تجویز می‌گردند:

 • داروهای ضد قارچ
 • داروهای ضد ویروس
 • آنتی بیوتیک

جمع بندی

التهاب دهانه رحم عارضه‌ای است که در بین بانوان رایج بوده و ناشی از باکتری­ و عفونت­‌های منتقله جنسی است. دلیل ابتلا به این عارضه می‌تواند عوامل مختلفی باشد که در این مقاله به صورت کامل ذکر کردیم. در صورت عدم درمان این بیماری ممکن است مشکلاتی برای باروری و در صورت بارداری برای جنین ایجاد گردد.

توصیه ما بر این است که در صورت مشاهده هر یک از علائم این بیماری به پزشک مراجعه کرده و به درمان این عارضه اقدام نمایید.