دستگاه فتوتراپی نوزاد چیست و چه کاربرد‌های دارد؟

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه
دستگاه فتوتراپی نوزاد

دستگاه فتوتراپی نوزاد (Phototherapy) یک روش درمانی است که برای کاهش سطح بیش از حد بیلی‌روبین در خون نوزادان استفاده می‌شود. یکی از شایع‌ترین و جدی ترین بیماری در بین نوزادان تازه متولد شده بیماری زردی می‌باشد از این رو روش‌های مختلفی برای درمان بیماری زردی نوزادان وجود دارد یکی از بهترین روش‌های درمان برای بیماری زردی استفاده از دستگاه فتوتراپی است، البته باید بگویم فتوتراپی در حقیقت درمان زردی توسط فوتون‌ها و نور‌ها اتفاق می‌افتد.

در نظر داشته باشید همان‌طور که اشاره داشتیم برای درمان زردی نوزادان روش‌های مختلفی وجود دارد اما استفاده از دستگاه فتوتراپی یکی از کم عوارض‌ترین روز‌ها برای درمان بیماری زردی در دنیا شناخته شده به گونه‌ای میتوان گفت این روش اصلا عوارضی را برای نوازادان دلبندتان نخواهد داشت. بیماری زردی پوست نوزادان در ابتدا در صورت نوزاد نمایان و شروع می‌شود و با گذشت زمان و به دلیل افزایش سطح بیلی‌روبین (Bilirubin) در خون، بیماری زردی پوست به شکم و پاهای نوزادان انتقال و گسترش پیدا می‌کند.

همان طور که در این مقاله از نیتروطب اشاره بر این موضوع که روش‌های درمان بیماری زردی پوست بسیار می‌باشد که می‌توانیم به برخی از آن اشاره کوتاهی برای شما عزعزان داشته باشیم:

 • شیردهی مکرر مادر به نوزاد
 • دستگاه فتوتراپی (Phototherapy or Light Therapy)

روش شیردهی مکرر

نوزادان بیش از هرچیزی در این دوره نیاز به تغذیه از شیر مادر دارند اگر به خوبی از شیر مادر تغذیه نکنند باعث می‌شود بیلی‌روبین (Bilirubin) یا همان رنگدانه‌‌های زرد به درستی و خوبی از بدن نوزاد دفع نشود و به مرور بر روی پوست جمع می‌شود این عمل تب را در نوزاد ایجاد می‌کنید در نظر داشته باشید با شیردهی درست مکرر می‌توانید از پیشرفت بیماری زردی پوست جلوگیری کنید.

روش استفاده از دستگاه فتوتراپی (Phototherapy or Light Therapy)

در روش استفاده از دستگاه فتوتراپی که یکی از بهترین و شناخته‌ شده ترین روش‌ها برای درمان بیماری زردی پوست می‌باشد، در اصل فتوتراپی باعث کاهش سطح بیلی‌روبین (Bilirubin) در نوزادان می‌باشد این عمل توسط نور اتفاق می‌افتاد در اصل نور شکل و ساختمان مولکول‌های بیلی‌روبین (Bilirubin) را تغییر داده و در نتیجه این عمل نور باعث می‌شود بیلی‌روبین (Bilirubin) در زیر پوست از بین برود و از خون و پوست نوزادان جدا و در نهایت دفع بشود.

دستگاه فتوتراپی نوزاد

دستگاه فتوتراپی نوزاد (Phototherapy or Light Therapy) چیست؟

استفاده از روش نور درمانی برای از بین بردن بیماری زردی پوست اولین بار توسط یک پرستار انگلیسی در سال ۱۹۵۶ اتفاق افتاده و آن با مشاهدات خود متوجه شده نور رابطه مستقیمی با کاهش و از بین بردن بیلی‌روبین (Bilirubin) دارد. در اصل نور باعث شده تا ساختار مولکول‌های بیلی‌روبین (Bilirubin) پس از جذب نور تبدیل به ایزومر نوری و ایزومر به راحتی توسط کبد و طریق ادرار نوزاد دفع و درمان بشود.

فتوتراپی در واقع قرار دادن نوزاد در معرض نور فلورسنت می‌باشد همان طور که توضیح دادیم نور باعث کاهش سطح بیلی‌روبین (Bilirubin) و در نتیجه دفع آن می‌شود، بدن نوزاد درون دستگاه فتوتراپی قرار می‌گیرد و به بدن آن نور‌های مختلف آبی و سبز تابیده می‌شود معمولا برای نوزادان زودرس از چشم بند مخصوص استفاده می‌شود تا از آسیب چشم آنها در برابر نور دستگاه فتوتراپی جلوگیری بشود در زمان استفاده از دستگاه فتوتراپی از نوزادان آزمایش خون نیز گرفته می‌شود، آزمایش خون گرفته شده برای اطمینان خاطر از کاهش سطح بیلی‌روبین (Bilirubin) بوده و جای نگرانی ندارد.

بیشتر بخوانید: زردی نوزادی یا یرقان؛ علت‌ها، علائم، تشخیص و درمان

دستگاه فتوتراپی (Phototherapy or Light Therapy) چه مکانسیم عملی را دارد

باید در نظر داشته باشید که مکانیم اثر بخشی در دستگاه فتوترابی به ۲ صورت بوده، درمان بیماری زردی نوزادان با کاهش سطح بیلی‌روبین (Bilirubin) موجود در خون بوده که توسط فرایند اکسیداسیون تغییر شکل می‌دهد به شکلی که اکسیداسیون نوری به بیلی‌روبین (Bilirubin) اکسیژن اضافه می‌کند و با توجه به این فرایند بیلی‌روبین (Bilirubin) به آسانی در آب حل شده و شکل آن به ترکیبات دیگری تغییر پیدا می‌کند و با این روش به آسانی از طریق مدفوع و ادرار دفع می‌شود.

با وجود طول لامپ‌های موجود در دستگاه فتوتراپی همانند: هالوژن، انواع LED، یا لامپ‌های فلورسنت بیلی‌روبین (Bilirubin) موجود در خون نوزاد به دو ترکیب مختلف به نام‌های فوتوبیلیروبین و لومی‌روبین تبدیل می‌شود با وجود تبدیل شذن به این ۲ ماده شیمیایی باید بدانید آن‌ها ایزومر‌های موجود در بیلی‌روبین (Bilirubin) هستند و به این مفهوم می‌باشد که اتم‌های ساخته شده‌ آن‌ها مشابه بود ولی از یک شکل جداگانه از آن بهر می‌برند با وجوداین شرایط نوزاد به راحتی با کبد خود آن‌ها را تجزیه و جذب کرده و به واحتی از بدن خود دفع می‌کند.

دستگاه فتوتراپی نوزاد

دستگاه فتوتراپی (Phototherapy or Light Therapy) در کدام نوع وجود دارند؟

دستگاه فتوتراپی در ۲ نوع وجود دارد که هر کدام از آن‌ها به شکل متفاوتی می‌باشند البته نتیجه کار هر دو نوع یکی بوده. در نظر داشته باشید در هر دو مدل هدف از بین بردن بیماری زردی و بیلی‌روبین (Bilirubin) می‌باشد، دستگاه فتوتراپی عادی در بین ۱ تا ۲ ساعت معمولا زمانی برای توفق دارد و خاموش می‌شود این موضوع به دلیل شیر‌دهی و تعویض پوشک نوزاد می‌باشد.

 • فتوتراپی‌های عادی
 • فوتوتراپی‌های فیبروپتیک

دستگاه فتوتراپی‌ عادی

در این نوع از دستگاه فتوتراپی نوزاد درون یه محفظه‌ای قرار گرفته و بدن نوزاد کاملا زیر نورهای LED، هالوژن و یا که فلورسنت قرار می‌گیرد، معمولا برای نوزادن در این نوع دستگاه از چشم بند و شورت ضد نور یا پوشک استفاده می‌شود اما دیگر اعضای بدن زیر تابش مستقیم نور برای درمان باید قرار بگیرد.

فوتوتراپی‌های فیبروپتیک

در نوع دستگاه فیبروپتیک که یک نوع پتو می‌باشد نوزاد درون آن قرار می‌گیرد پتو فیبروپتیک دارای کابل‌های فیبروپتیک بوده و نور لازم برای درمان بیماری زردی توسط این کابل به پشت نوزاد می‌تابد.

نکته: نور لامپ‌های منزل همانند مهتابی و دیگر لامپ‌ها زردی کودک را درمان نمی‌کنند.

درمان نشدن زردی پوست آسیب‌های جدی را می‌تواند به نوزاد وارد کند و اگر این موضوع را جدی نگیرید زردی نوزاد شدت یافته و باعث افزایش بیلی‌روبین (Bilirubin) در خون می‌شود در نتیجه افزایش این حجم از بیلی‌روبین (Bilirubin) در خون امکان آسیب شنوایی و آسیب مغزی در نوزاد بسیار بیشتر می‌شود.

همان طور که اشاره داشتیم استفاده از دستگاه فتوتراپی تقیربا عوارض جانبی جدی را ندارد و به گونه می‌باشد که این عوارض به ندرت پیش بیایند، در برخی موارد ممکن است بدن نوزاد بسیار سر و یا بسیار گرم باشد، احساس خستگی در نوزاد و کم آبی آن در این دستگاه یک عمر طبیعی است به همین دلیل نیاز است بین هر ۱ تا ۲ ساعت کودک را از دستگاه خارج کنید تا از وجود آمادن این مسائل جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید: رفلاکس در نوزادان؛ ۶ روش درمان قطعی رفلاکس نوزادان

دستگاه فتوتراپی نوزاد

استفاده از دستگاه فتوتراپی (Phototherapy or Light Therapy) چه مزایای دارد؟

 1. کاهش زمان درمان و بهبود سریع‌تر نوزاد
 2. عم تشدید افسردگی پس از زایمان در مادر
 3. کاهش هزینه‌های درمان
 4. کاهش رفت آمد به بیمارستان
 5. کاهش خطر ابتلا به عفونت‌های درون بیمارستان برای مادر و نوزاد
 6. ایمنی بالا و درمان مطمئن برای نوزاد
 7. عدم ایجاد در تغذیه نوزاد

در صورت نیازتان می‌توانید دستگاه فتوتراپی را برای درمان زردی نوزادتان از نیتروطب اجاره یا خرید کنید، تیم نیتروطب در زمینه‌های مختلف دیگری نیز همانند مشاوره پزشکی آنلاین، درخواست پزشک معالج یا پرستار برای مراقبت و درمان بیمار و.. فعالیت دارد.

بیشتر بخوانید: آبریزش دهان نوزاد و کودک| انواع، ۷علت و درمان های آن

نکات مهم در رابطه با استفاده از دستگاه فتوتراپی (Phototherapy or Light Therapy)

در رابطه با دستگاه فتوتراپی نیاز است از نکاتی نیز پیروی کنید، در اولین مرحله در نظر داشته باشید دمای نوزاد را در نظر بگیرید و آن را به خوبی کنترل کنید تا مشکلی برای نوزاد اتقال نیافتد و علائم کم آبی را نیز چک کنید در مرحله بعدی نیاز است شرایط ادرار نوزاد و نوع ادرار نیز چک بشود، باید نوزاد را مدادم در پوزیشن‌های مختلف (حالت‌ها) قرار بدهید تا تمام بدن نوزاد در مقابل تابش نور دستگاه فتوتراپی قرار بگیرد.

در طول زمان ۴۸ ساعت نهایت علائم زردی در پوست از بین می‌رود اگر همچنان علائم و زردی قابل مشاهده می‌باشد فرایند مراقب و درمان را متوفق نکنید در برخی از موارد بیلی‌روبین (Bilirubin) به زیر پوست جذب شده و نیاز به ادامه درمان باشد در این شرایط بهتر است از یک پزشک متخصص نوزادان مشورت‌های لازم گرفته بشود. فراموش نکنید در این مدت زمان بین هر ۱ تا ۲ ساعت معمولا باید کودک را از دستگاه خارج و به آن شیر بدهید چرا که تاثییر مثبت و روند درمان این‌گونه می‌باشد استفاده از محافظ چشم و ناحیه تناسی از نکات مهم درمان ‌می‌باشند و به دقت این نکات را انجام بدهید.

استفاده از دستگاه فتوتراپی در تمام جمع‌بندی‌های که انجام دادیم یکی از موثر‌ترین روش‌های درمانی برای شما عزیزان و نوزادان‌تان می‌باشد چرا که مزایای خاص خود را در کنار عوارض جانبی بسیار پایین‌تری به نسبت برای شما خواهد داشت و استفاده از این روش درمانی از قیمت کمتری نیز بهره می‌برد در صورت نیاز می‌توانید انواع تجهیزات پزشکی همانند دستگاه فتوتراپی و دیگر تجهیزات ضروروی برای مراقب از عزیزانتان را به آسانی از نیتروطب اجاره یا خرید کنید. ما مراقب سلامتی شما هستیم، نیتروطب.

بیشتر بخوانید: ماکروزومی نوزاد؛ ۵ عارضه اصلی آن بر مادر و جنین

اجاره تجهیزات پزشکی در قزوین

در صورت نیازتان می‌توانید دستگاه‌ها و تجهیزات مورد نیازتان را از نیتروطب اجاره یا خرید کنید، کارشناسان و همکاران ما آماده مشاوره و خدمت رسانی در خصوص اجاره تجهیزات پزشکی در قزوین به شما عزیزان در ۲۴ ساعت شبانه روز در تمام ایام هفته می‌باشند. با آرزوی سلامتی و تندرستی برای شما عزیزان، نیتروطب.

با آرزوی سلامتی برای شما عزیزان، نیتروطب همراه شما در هر قدم از سلامتی