صفر تا ۱۰۰ پوست های گوناگون و اصول مراقبت از آن ها

زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه
پوست های گوناگون

زیبایی و ظاهر برای بیش‌تر مردم معیار بسیار مهمی است و ارتباط مستقیمی با اعتمادبه‌نفس آنان دارد. ازاین‌رو بسیاری از ما دربرابر با مشکل‌های پوستی به‌دنبال رفع هرچه زودتر اما غیراصولی این عیب‌ها هستیم! برای مثال؛ دختران نوجوانی که از جوش ایجادشده روی صورتشان احساس بدی دارند، سعی می‌کنند زیر فشار کرم‌پودرها و مواد آرایشی سنگین آن را خفه کنند! درحالی که بهتر است اقدام به‌درمان اصولی پوست خود کنند. همچنین بسیاری از ما دربرابر با بیماری‌های پوستی خود به تجربه‌ی نزدیکان از محصول‌هایی استفاده می‌کنیم که نتیجه مثبت از آن گرفته‌اند.

اما متاسفانه در بسیاری از زمان‌ها، نه‌ تنها هیچ تغییری در پوست خود نمی بینیم؛ بلکه، ممکن است آن محصول برای ما گران تمام شود و باعث آسیب به پوست ما شود. حال آن‌که برای دیگران به اندازه‌ی کافی اثربخش بوده‌است! در این هنگام، بسیاری از ما از کوره در‌می‌رویم و بر بخت‌واقبال خود لعنت می‌فرستیم! بد نیست بدانید با داشتن آگاهی درباره‌ی پوست خود متوجه می‌شوید این موضوع ربطی به شانس و اقبال ندارد و با داشتن کمی دانش ساده، شما می‌توانید به‌راحتی از ضرر مالی و جسمی جلوگیری کنید.در این مقاله از سایت نیتروطب اکنون می‌خواهیم ببینیم پوست شما از کدام نوع است.

روش تعیین نوع پوست:

قدم اول برای تعیین نوع پوست، پاکیزگی است. درابتدا باید صورت خود را با شوینده‌ای ملایم، از هرگونه مواد آرایشی، گردوغبار و آلودگی پاک کنید. سپس با حوله‌ای نرم یا دستمالی که پرز ندهد، صورت خود را آرام و به‌صورت ضربه‌ای خشک کنید. بدون اینکه هرگونه کرم یا سرم صورت بزنید، یک ساعت صبر کنید. در طی این یک ساعت به صورت خود دست نزنید؛ حتا اگر احساس خارش یا سوزش کردید. پس از یک ساعت:

  • اگر احساس خارش یا کشیدگی درپوست خود دارید، پوست شما از نوع خشک است. در این‌حالت اگر با ناخن روی صورت خود بکشید، ممکن است زیر ناخن شما به صورت پوسته‌پوسته‌های ریز جمع شود.
  • چنان‌چه احساس چربی و براق‌بودن پوست خود را دارید (به‌خصوص در قسمت T صورت) پوست شما از نوع چرب است. اگر در ناحیه T صورت خود درخشش را می‌بینید؛ اما روی گونه‌ها و فک خود احساس کشیدگی و خشکی می کنید، پوست شما از نوع مختلط یا ترکیبی است.
  • درصورتی که احساس سوزش و قرمزی پوست خود را دارید پوست شما از نوع حساس است.
  • اگر هیچ‌کدام از فاکتورهای نام‌برده شامل شما نبود، پوست شما از نوع نرمال است.

پوست های گوناگون

مراقبت از پوست

پوست خشک

کسانی‌که پوست خشک دارند در فصل‌های گرم مصرف آب‌رسان و تونر(Toner) را باید بسیار جدی بگیرند؛ همچنین رعایت این نکته برای کسانی‌که در اقلیم‌های گرم و خشک مانند منطقه‌های کویری سکونت دارند لازم است. دوش و حمام با آب داغ به‌کلی اشتباه است؛ چراکه باعث ازدست رفتن رطوبت طبیعی پوست می‌شود. برای شست‌وشوی صورت نیز استفاده از صابون – مگر صابون های ملایم (مثل صابون بچه)- مجاز نیست. اگر شما پوست خشکی دارید، توجه کنید که قبل از زدن کرم ضدآفتاب باید آب‌رسان استفاده کنید؛ درغیراین‌صورت ممکن است با گذر زمان پوست شما به‌صورت پوسته‌پوسته ریزش کند.

بیشتر بخوانید: همه چیز درمورد انتخاب کرم ضدآفتاب

پوست چرب

پوست چرب نیاز به استفاده‌ی مداوم از کرم‌های مرطوب‌کننده ندارد؛ اما برای کنترل تعادل آب و چربی استفاده از آب‌رسان نباید فراموش شود. حفظ نکردن تعادل چربی پوست منجربه ایجاد جوش و آکنه‌های گوناگون می‌شود. هم‌چنین استفاده از شوینده‌ی مخصوص پوست چرب و فیس‌براش(Face brush) به‌راحتی می‌تواند چربی‌های اضافه را کامل پاک کند و منفذهای پوست را کامل تمیز کند. فیس‌براش دستگاه کوچکی است که برای شست‌وشو و ماساژ پوست صورت کاربرد دارد. این محصول برس‌های زیادی دارد که ماهیچه‌های زیر پوست را ریلکس می‌کند؛ هم‌چنین باعث جوانی و شادابی پوست می‌شود. شست‌وشو با فیس‌براش ۶ برابر بهتر از حالت معمولی است.

پوست مختلط

به دلیل چرب بودن و حساسیت بیش‌تر در برابر آسیب، مراقبت از  نوع مختلط و چرب دربرابر اشعه‌ی آفتاب بسیار مهم‌تر است. کسانی‌که پوست مختلط دارند باید توجه داشته باشند از محصول‌های مناسب بر ای آن یا T Zone استفاده کنند. البته گاهی می‌توانند از دو نوع روتین  تشکیل شده ازچرب و خشک استفاده کنند. این‌کار بستگی به تجربه‌ی آن‌ها در استفاده از مواد آرایشی–بهداشتی دارد؛ به این معنا که برای ناحیه‌ی T صورت خود از محصول‌های مناسب پوست چرب، و برای گونه‌ها و فک خود از مواد مناسب پوست خشک استفاده کنند.

بسیاری از ماسک‌های ضدجوش و لایه‌بردارها برای پوست‌های چرب و جوش‌دار ساخته شده‌است. دربین این‌ها، ماسک خاک رس همواره با استقبال زیادی روبه‌رو است؛ چراکه بیش‌ترین و قوی‌ترین اثر را دارد.

پوست های گوناگون

پوست حساس

کسانی که پوست حساس دارند باید به‌طور مداوم از کرم‌های مرطوب‌کننده استفاده کنند و ضدآفتاب خود را به سرعت تمدید کنند. هم‌چنین از محصول الکل‌دار و اسانس‌دار باید دوری کنند. برای لایه‌‍برداری و استفاده از ماسک‌های گوناگون صورت نیز باید دقت لازم را به‌عمل آورند؛ برای مثال به‌جای لیف‌زدن یا کیسه‌کشیدن باید از اسکراب‌های ملایم استفاده شود. خانم‌هایی که پوست حساس دارند، در اصلاح خود باید بسیار دقت کنند. درصورتی‌که بعد از اصلاح صورت، بندانداختن یا وکس، پوستشان دچار التهاب شود می توانند از کرم زینک‌اکساید یا بتامتازون استفاده کنند.

پوست نرمال

درصد کمی از مردم هستند که پوستشان از نوع نرمال است. پوست نرمال دردسر چندانی ندارد و بسیاری از مردم فکر می‌کنند  نرمال  بودن یعنی خوش‌بختی محض! شاید این تصور خیلی هم دور از ذهن نباشد؛ اما نکته‌ی مهم در مراقبت از پوست نرمال توجه به انتخاب شوینده‌ی مناسب است؛ چراکه درصورت استفاده از شوینده‌ی خیلی قوی یا نامناسب باعث آسیب به بافت پوست و ازبین بردن تعادل آب و چربی در پوست خود خواهیدشد. هم‌چنین استفاده از کرم ضدآفتاب بسیار مهم و اثرگذار است؛ چراکه پرتوی خورشید آسیب‌های زیان باری به آن می‌زند.

کلام آخر

شناخت نوع پوست نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت و زیبایی ما دارد؛ اما مهم‌تر از آن، شناخت تغییر آن است. باید توجه داشته باشید که شما در هرکدام از دسته‌های پوست معمولی، چرب، نرمال، حساس یا مختلط باشید، باید بدانید وضع پوست شما با گذر زمان، افزایش سن و تغییر محل زندگی می‌تواند دست‌خوش تغییر شود. دربرابر تغییر آن خود با تندخویی برخورد نکنید و با صبر و حوصله اجازه دهید زمان مناسب آن طی شود و همواره تلاش کنید خود را به روز نگه‌دارید.