دارچین موثر در پیشگیری از سرطان پروستات

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
دارچین

یک مطالعه‌ی تازه نشان داد که وقتی اجزای فعال دارچین به موش‌ها داده شد، رشد سلول‌های سرطان پروستات در مراحل اولیه در آن‌ها کاهش یافت.

به گزارش نیتروطب به‌نقل از Only my health دارچین یکی از اصلی‌ترین و محبوب‌ترین ادویه‌های هر خانواده‌ایست. حتا در بسیاری از غذاهای غربی به عنوان بخشی ضروری از بسیاری از دسرها مانند رول دارچین یا کلوچه دارچینی استفاده می‌شود.

خاصیت دارچین برای سلامتی شناخته شده است؛ با این حال، آیا می‌دانستید که اضافه کردن این ماده‌ی محبوب به رژیم غذایی، حتا می‌تواند از شما در برابر سرطان محافظت کند؟

بیشتر بخوانید: بیماری سرطان؛ صفر تا ۱۰۰ نشانه ها، پیشگیری و درمان

مطالعه‌ای که به‌تازگی توسط موسسه ملی تغذیه ICMR انجام شد، نشان داد که وقتی اجزای فعال دارچین به موش‌ها داده می‌شود، رشد سلول‌های سرطان پروستات در مراحل اولیه را در آنها کاهش می‌دهد.

یافته های این مطالعه در رابطه با دارچین چه بود؟

سرطان پروستات یکی از شایع‌ترین سرطان‌هایی است که در بین مردان یافت می شود. ICMR-NIN در طول پژوهش خود دریافت که برخی از اجزای دارچین ممکن است از رشد سلول‌های سرطانی جلوگیری کرده و حتا باعث مرگ آن‌ها از طریق آپوپتوز شود.

مطالعه‌ی منتشر شده در مجله بین المللی «Cancer Prevention Research» اثر ضد سرطانی دارچین را در موش‌های صحرایی نر ارزیابی کرد. سرطان به طور مصنوعی در موش‌ها ایجاد شد؛ سپس برای چهار ماه آینده، بخشی از این موش‌های سرطانی با این ادویه یا ترکیب زیست فعال آن تغذیه شدند. پس از چهار ماه، موش ‌هایی که با دارچین تغذیه شده‌بودند، فعالیت سرطانی در آنها کاهش یافته بود. این موش‌ها هم‌چنین فعالیت کمتر گیرنده آندروژن را نشان دادند که رشد پروستات را تنظیم می‌کند.

این مطالعه به این نتیجه رسید که تغذیه موش‌های سرطانی با دارچین باعث شد ۶۰ تا ۷۰ درصد موش‌ها فعالیت طبیعی پروستات را نشان دهند.

محقق ارشد این مطالعه گفت که محققان در حین تلاش برای درک مکانیسمی هستند که از طریق آن دارچین از رشد سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند؛ آن‌ها دریافتند که شاید با توانایی این ماده در کاهش استرس اکسیداتیو، کاهش استرس و آسیب سلولی مرتبط است؛ که این موارد همگی عوامل مهمی هستند که بر رشد سرطان تاثیر می گذارند.

این مطالعه هم‌چنین رشد مثبت محتوای مواد معدنی استخوان و کاهش تحلیل استخوان را در موش‌هایی که با این ادویه تغذیه کردند، نشان داد.

سرطان پروستات

آشنایی با سرطان پروستات

ممکن است نتایج ICMR در مورد این ادویه‌ی معروف امیدوارکننده به نظر برسد، اما محققان نیاز به انجام پژوهش‌هایی بیشتر برای درک کامل بهترین راه استفاده از دارچین برای مقابله با سرطان دارند. کارشناسان هم‌چنین هشدار دادند که این نتیجه ممکن است به طور کلی برای همه یکسان نباشد، زیرا عواملی مانند دوز، ژن‌های منحصربه‌فرد، سبک زندگی و بسیاری از عوامل دیگر نیز بر سرطان تاثیر می‌گذارند.

بیشتر بخوانید: سرطان پروستات؛ ۶ راه درمان و هر آنچه باید بدانیم

سرطان پروستات یک بیماری پیچیده است و هیچ ماده‌ی غذایی یا ادویه ای را به طور خاص نمی‌توان برای پیشگیری از آن تضمین و توصیه کرد. از این رو برای همه‌ی مردان مهم است که از نشانه‌های سرطان پروستات آگاه باشند تا قبل از اینکه خیلی دیر شود، بتوانند درمان لازم را دریافت کنند. این نشانه‌ها پروستات عبارتند از:

  • مشکل در ادرار کردن
  • کاهش فشار ادرار
  • وجود خون در ادرار
  • وجود خون در منی
  • درد استخوان
  • کاهش وزن بدون دلیل
  • اختلال در نعوظ