پیرولا سویه جدید کرونا در سال ۲۰۲۳ در مقابل آن چه باید کرد

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
پیرولا

سویه‌ی جهش‌یافته جدید کرونا با نام علمی BA.2.86 که «پیرولا» هم نامیده می‌شود، نخستین بار ماه گذشته در دانمارک شناسایی شد.

این سویه حامل بیش از ۳۵ جهش در بخش‌های کلیدی این ویروس در مقایسه با سویه XBB سویه اومیکرون ویروس کرونا است. کارشناسان معتقدند پیرولا یا BA.2.86 از زیرمجموعه  BA.2اومیکرون گرفته شده‌است.

خطر جهش‌های ایجادشده در سویه جدید کرونا چیست؟

به گزارش نیتروطب سازمان جهانی بهداشت پیش‌تر پیرولا را به عنوان گونه‌ای «تحت نظارت» شناسایی کرده‌است. گونه‌های تحت نظارت از نظر این نهاد بین‌المللی به مواردی گفته می‌شود که یا باعث بیماری شدید‌تر می‌شوند یا در مقابل واکسن‌ها مقاومت بیشتری از خود نشان می‌‌دهند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده هم اعلام کرده که سویه پیرولای ویروس کرونا ممکن است در کسانی که به کووید-۱۹ مبتلا شدند یا واکسن‌ کرونا را دریافت کرده‌اند هم عفونت ایجاد کند.

آیا پیرولا سویه جدید کرونا نشانه خاصی دارد؟

ویروس‌شناسان می‌گویند که هنوز خیلی زود است که بتوان مشخص کرد که آیا BA.2.86 نشانه‌های خاص جدیدی دارد یا خیر، زیرا دانشمندان هنوز در حال تجزیه و تحلیل موارد کشف‌شده هستند. با این حال، اگر این سویه نیز مانند سایر گونه‌های اومیکرون رفتار کند، می‌تواند نشانه‌های مشخصی داشته باشد که باید مراقب آن‌ها بود.

سردرد، گلودرد، تب، سرفه‌ی خشک یا مداوم و عطسه می‌تواند از نشانه‌های این سویه ویروس کرونا باشد. خستگی یا نداشتن خواب کافی یکی دیگر از علامت‌های کلیدی است که اغلب با ابتلا به نوع BA.2 مرتبط است. در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که پیرولا باعث بروز بیماری شدیدتر شود.

پیشگیری و درمان سویه جدید ویروس کرونا

رعایت پروتکل‌های بهداشتی شامل استفاده از ماسک در افراد در تماس با بیماران یا سالمندان و دارای بیماری‌های زمینه‌ای و نقص ایمنی، شست‌وشوی مداوم دست‌ها با آب و صابون و رعایت فاصله‌ی اجتماعی همچنان از راه‌های پیشگیری از این سویه ویروس کرونا به شمار می‌رود.

به گفته‌ی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، آزمایش‌های تشخیصی و داروهای موجود برای درمان کرونا همچنان برای تشخیص و درمان BA.2.86 نیز مؤثر هستند.

آیا احتمال بازگشت موج‌های قبلی کرونا وجود دارد؟

دانشمندان گفته‌اند که اگرچه نظارت بر وضعیت گسترش پیرولا ضروری است اما با توجه به ایمنی جمعی ایجاد شده در سراسر جهان که پس از ابتلای دسته‌جمعی و واکسیناسیون سراسری حاصل شده، بعید است که این سویه بتواند موج تازه و مرگباری از کرونا را ایجاد کند.