سرطان رحم؛ فاکتورهای مؤثر در ابتلا و راهکارهای پیشگیری

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه
سرطان رحم

سرطان رحم یکی از انواع شایع سرطان در زنان است که بیشتر در دوران پس از یائسگی رخ می‌دهد. همان طور که می‌دانید رحم یک عضو حیاتی برای خانومها محسوب می‌شود. رحم همان عضوی است که نقش مهمی درخلقت و بقاء نسل انسان ها دارد. به کمک این عضو مهم انسان‌ها به دنیا می‌آیند. پس مراقبت از رحم و بررسی‌های مداوم آن مهم‍‌‌‌‌‌‌‌‌ترین وظیفه‌ی یک خانم به شمار می‌رود.

به این دلیل که رحم کارکرد بسیار مهمی دارد احتمال ابتلا به انواع مختلفی از بیماری ها از جمله سرطان وجود دارد. بعد از سرطان سینه، سرطان رحم و تخمدان از جمله شایع ‌ترین نوع سرطان بین خانم هاست. توصیه میشود تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا با علائم سرطان رحم، روش های تشیخص و درمان آن آشنا شوید.

سرطان رحم چیست؟

سرطان رحم زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های طبیعی رحم به سلول‌های غیرطبیعی تبدیل می‌شوند و خارج از کنترل رشد می‌کنند. رحم قسمتی از بدن بانوان است که در صورت بارداری میتواند جنین در آن رشد میکند. رحم یک لایه نازک داخلی و یک لایه ضخیم بیرونی دارد. سرطان رحم انواع مختلفی دارد. در بیشتر موارد، این بیماری از سلول‌های لایه نازک داخلی شروع میشود. ممکن است است سرطان رحم در هر سنی اتفاق بی افتد، اما این بیماری در خانم هایی که دچاره یائسگی شده‌اند بیشتر مشاهده شده است.

آیا آزمایشی برای تشخیص سرطان دهانه رحم وجود دارد؟

 برای تشخیص سرطان رحم آزمایش پاپ وجود دارد که به آن پاپ اسمیر هم میگویند. از این آزمایش برای غربالگری سرطان دهانه رحم هم استفاده میشود. در بعضی از مواقع پزشکان برای ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی(HPV) نیز این آزمایش را انجام می‌دهند. چون وجود این ویروس میتواند خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش بدهد.

 پزشک جهت انجام این آزمایش، از دستگاه اسپکولوم استفاده می‌کند تا درون واژن را بررسی کند. سپس از یک برس کوچک جهت جمع آوری سلول های دهانه رحم استفاده میکند. در ادامه آزمایش پاپ اسمیر، سلوله‌های نمونه گیری شده از دهانه رحم در آزمایشگاه با استفاده از میکروسکوپ بررسی می‌شوند تا طبیعی بودن یا غیر طبیعی بودن آنها مشخص شود .

ممکن است پزشک، ابتدا با توجه به سن شما و آزمایشاتی که در گذشته انجام داده اید، آزمایش HPV، آزمایش پاپ اسمیر یا هر دوی آنها را برای شما انجام دهد.

بیشتر بخوانید: انواع مختلف واکسن HPV را بهتر بشناسید

اگر نتیجه آزمایش غیرطبیعی باشد، پزشک آزمایشی به اسم بیوپسی را انجام میدهد. زمانی که پزشک میخواهد بیوپسی انجام بدهد، یک تکه کوچک از بافت غیر طبیعی دهانه رحم را بر می‌دارد. پزشک برای این که هنگام بیوپسی ضایعات دهانه رحم را بهتر بررسی کند، از عدسی بزرگ‌ به اسم کولپوسکوپ استفاده میکند.

 گاهی اوقات پزشکان سلول‌هایی را از دهانه رحم پیدا میکنند که سرطانی نیستند اما غیرطبیعی هستند و شانس زیادی دارند تا تبدیل به سرطان بشوند. اگر شما هم ضایعاتی با سلول‌های پیش‌سرطانی داشتید ممکن است پزشک این ضایعات را بردارد تا از تبدیل آن به سرطان جلوگیری کند؛ یا این که ممکن است سلول های این ضایعات را در فاصله‌های زمانی نزدیک به هم بررسی و پیگیری کند تا متوجه بشود که آیا سلول ها تغییر می کنند یا خیر؟

بیشتر بخوانید: سرطان در زنان؛ ۹ سرطان شایع و علائم آنها که باید بدانید

تناسب اندام

چگونه از به وجود آمدن سرطان رحم پیشگیری کنیم؟

برای پیشگیری از ابتلا به سرطان رحم راه‌های زیادی وجود دارد،اما باید دقت کنید که هیچ‌ کدام از این راه‌ها نمی‌توانند به طور قطعی این بیماری را از بین ببرند. بعضی از روش‌ها برای جلوگیری از سرطان رحم شامل موارد زیر است:

 • داشتن وزن مناسب و تناسب‌اندام
 • استفاده کردن از قرص‌های جلوگیری از بارداری
 • استفاده کردن از تمرینات ورزشی مداوم
 • مشورت با پزشک متخصص و چکاپ مداوم
 • مراجعه سریع به پزشک متخصص هنگام بروز علائم
 • آشنا شدن با هورمون ‌درمانی و عوارض آن

بیشتر بخوانید: ورزش در خانه؛ ۱۹ وسیله قابل استفاده در منزل

علائم سرطان رحم

علائم سرطان رحم بیشتر در خانم های میانسال و در دوران یائسگی به وجود می آید. ممکن است در سنین جوانی هم ،فرد مبتلا به این بیماری بشود. به‌ طورکلی اصلی‌ترین علائم سرطان رحم به شرح زیر است:

 • خونریزی بین دو پریود
 • خون‌ریزی‌های واژینال در دوران یائسگی
 • پریودهایی که سنگین‌تر از حالت عادی هستن
 • ترشحات آبکی همراه با خون و ترشحات غیرطبیعی
 • رابطه جنسی خیلی دردناک
 • درد پشت سر هم زیر شکم
 • درد قسمت هایی از لگن، پشت یا پا
 • خستگی مداوم
 • حالت تهوع
 • اختلالات مثانه و روده
 • بی‌میلی
 • پایین آمدن وزن به طور ناخواسته

بیشتر بخوانید: ترشحات واژن؛ هر آنچه باید بدانیم و ۸ علت ترشح واژن

اگه این بیماری به روده و مثانه گسترش پیدا کند نشانه‌های این سرطان را به مواردی مانند خون در ادرار یا مدفوع، ادرار کم و یا زیاد، درد رکتوم، یبوست، درد مثانه و اسهال افزایش می‌دهد.

نکته قابل‌توجه اینکه عموماً، اکثرخون‌ریزی‌های واژینال به این معنی نیست که شما به سرطان رحم مبتلا شده‌اید. دربعضی از مواقع میتواند نشانه رشد غیر سرطانی بافت داخل رحم، نشانه پولیپ پوشش رحم، نابجایی آندومتر و یا اختلال‌های غیرخطرناک دیگر باشد. به همین دلیل وقتی این نشانه‌ها را مشاهده کردید بهتراست بدون نگرانی با پزشک متخصص مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: سرطان تخمدان؛ علائم، تشخیص و روش‌های درمان

مراحل سرطان رحم

سرطان رحم چند مرحله دارد؟

مرحله سرطان به شما در مورد گسترش و اندازه آن اطلاعات کافی را می‌دهد. منظور از نوع به معنای نوع سلولی است  که سرطان از آن شروع شده است. درجه به این معنی است که سلول‌ها زیر میکروسکوپ چقدر غیر‌طبیعی به نظر می‌رسند. پزشک از این همه اطلاعات استفاده میکند تا درمان مورد نظر برای این کار را انتخاب کند.

 • مرحله ی اول

در مرحله اول، سلول های سرطانی فقط در دهانه‌ی رحم وجود دارند و درمان اصلی آن جراحی است و ممکن است بعضی افراد هم به شیمی درمانی نیاز داشته باشند.

 • مرحله دوم

درمرحله دوم سرطان خارج از دهانه رحم است که به بافت‌های اطراف آن گسترش پیدا کرده. درمان‌های اصلی آن پرتودرمانی، شیمی درمانی و گاهی جراحی است.

 • مرحله سوم

در مرحله سوم هم سرطان به غدد لنفاوی در لگن یا شکم و ساختارهای اطراف آن گسترش پیدا کرده است. درمان آن ترکیبی از رادیوتراپی و شیمی درمانی است.

 • مرحله چهارم

مرحله چهارم به این معنی آن است که سرطان به مجرای پشتی یا دورتر یا مثانه گسترش پیدا کرده است. درمان‌های اصلی جراحی، شیمی درمانی با داروی هدفمند سرطان، رادیوتراپی و کنترل علائم است.

بیشتر بخوانید: واژینوز باکتریایی یا BV؛ صفر تا ۱۰۰عفونت واژن

عوامل مخاطره‌آمیزی که به سرطان دهانه رحم منتهی میشوند

هر چیزی که خطر ابتلا به بیماری سرطان رحم را افزایش بدهد، عامل خطر نامیده میشود. البته باید توجه داشته باشید که اگه شما یک یا چند عامل داشته باشید به این معنی نیست که شما مبتلا به سرطان دهانه رحم هستید. از جمله این عوامل به شرح زیراست:‌

ویروس پاپیلومای انسانی

یکی از عوامل اصلی سرطان دهانه رحم ویروس پاپیلومای انسانیه. لازم است بگیم که برای جلوگیری از HPV واکسن‌هایی در دسترس هستن.

بیشتر بخوانید: H.P.V یا ویروس پاپیلومای انسانی چیست؟

سیگار

کشیدن سیگار میتواند خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را تا حد زیادی افزایش بدهد. همچنین می‌تواند درمان سلول‌های غیرطبیعی دهانه رحم را سخت تر بکند.

سن

سرطان دهانه رحم بیشتر در خانم های جوان تر دیده میشود. هر سال در بریتانیا در خانم های زیر ۴۵ سال سرطان رحم تشخیص داده می‌شود.

سایر عفونت‌های مقاربتی

سایر عفونت‌های مقاربتی

 در زنانی که به همراه HPV به عفونت‌های مقاربتی (STI) مبتلا هستن، خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم بیشتر میشود. خانم هایی که به HPV و کلامیدیا مبتلا هستن ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به سرطان دهانه رحم باشند.

قرص‌های ضد بارداری

لازمه بدانید که از هر ۱۰ مورد سرطان دهانه رحم، ۱ مورد آن با مصرف قرص‌های ضد بارداری مرتبط است. اگه این قرص را بیشتر از ۵ ماه مصرف کنید مطمئن باشید که خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد. به محض اینکه مصرف این دارو را متوقف کنید، خطر مبتلا شدن به این بیماری کاهش پیدا میکند. این قرص میتواند خطر ابتلا به سرطان سینه را نیز بالا ببرد. اما لازم  است بدانید که مصرف قرص ضد بارداری می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان تخمدان و رحم کمک کند.

عوارض سرطان دهانه رحم چیست؟

ملنند بقیه سرطان‌ها، سرطان دهانه رحم هم میتواند به قسمت‌های دیگه بدن منتقل بشود و عوارض زیادی به وجود بیاورد. با این حال، وقتی که سرطان دهانه رحم تشخیص داده میشود و به موقع درمان میشود معمولا نتیجه مورد انتظار بسیار خوب است. درمان‌های سرطان دهانه رحم میتوانند تاثیرمنفی زیادی بر توانایی شما برای باردار شدن یا به پایان رساندن موفق بارداری بگذارد.

همچنین ممکن است جراحی کوچک بر دهانه رحم احتمال سقط جنین را در بارداری‌های بعدی بالا ببرد. در جراحی‌های بزرگ ‌تر که رحم، لوله‌های فالوپ یا تخمدان‌ها را از بدن خارج میکنند ممکن است به این معنی باشد که دیگه فرد نمی‌تواند بچه دار بشود. درمان‌های سرطان، شامل شیمی‌درمانی و رادیوتراپی است که ممکن است همگی باعث به وجود آمدن عوارض زیادی بشوند.

درمان سرطان رحم

برای درمان سرطان رحم راه‌های زیادی وجود دارد که از جمله آنها میشود به شیمی درمانی، رادیوتراپی، داروهای هدفمند و جراحی اشاره کرد. اگه سرطان دهانه رحم پیشرفته دارید، برای این که با مسائل عاطفی، عملی و فیزیکی مقابله کنید سعی کنید تحت نظر مشاوره و متخصصان دراین زمینه قرار بگیرید. شما می‌توانید از مشاوره روان و تیم پزشکی نیتروطب در این زمینه استفاده کنید.

 همانطور که میزان جدی بودن سرطان رحم به میزان پیشرفت آن و سلامت عمومی فرد بستگی دارد، در روش‌های درمان این سرطان هم نوع و میزان گسترش سرطان رحم، موارد بسیار مهمی تلقی می‌شوند. سرطان رحم اغلب در مراحل اولیه تشخیص داده میشود، چون اکثرا باعث خونریزی غیرطبیعی واژن می‌شود. خبر خوب اینکه اگه این سرطان به موقع شناسایی بشود، روش‌هایی مثل برداشتن رحم با جراحی اغلب آن را درمان می‌کند.

 با دنبال کردن ما در فضای مجازی ( کانال تلگرام،کانال ایتا) می توانید از آخرین تخفیف‌ها و رویداد های مهم باخبر باشید.

معاینه

جمع بندی

 سرطان رحم با توجه به میزان پیشرفت، دارای نحوه درمان متفاوتی است. در این مطلب سعی کردیم شما را با اینکه سرطان رحم چیست، چگونه میتوان از به وجود آمدن آن پیشگیری کرد ،علائم  و… آشنا کنیم. امید داریم که با شناخت و آگاهی بیشتر در این رابطه، در راستای درمان هر چه سریع‌تر اقدام کنین.

درصورت بروز هرگونه علائم یا به وجود آمدن هرگونه سوالی میتوانید به صورت محرمانه با ارتباط بگیرید و از مشاوره متخصصان ما بهره مند بشوید