۵ روش‌ افزایش میزان قد + امکان رشد قد در بزرگسالی اری یا خیر؟

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه
افزایش میزان قد

یکی از پر بحث‌ترین موضوعات در چندین سال اخیر مسئله میزان قد در افراد می‌باشد به طوری که هر فرد علاقمند به افزایش میزان قد خود می‌باشد، ولی آیا راه حلی برای این موضوع وجود دارد، نظریه دانشمندان در رابطه با آن چیست؟ در خصوص این موضوع سوالات پر بحثی وجود دارد به همین منظور ما قصد داریم در این مقاله از وب سایت نیتروطب در رابطه با آن‌ها با شما گپ بزنیم.

ناگفته نماند در صورتی که پاسخ سوال خود را دریافت نکردید می‌توانید از طریق بخش کامنت با ما در تماس باشید همچنین نیتروطب یک وب سایت در حال فعالیت در زمینه‌ مجله سلامت بوده، با نیتروطب یک قدم نزدیک‌تر از همیشه به سلامتی.

مهم‌ترین عامل اصلی که بر قد هر فرد موثر می‌باشد، عامل DNA یا ژنتیک است به طوری که بیشتر دانشمندان حوزه پزشکی بر این معتقد هستند که ۸۰ درصد میزان قد هر فرد به عامل DNA یا ژنتیک وابسته بوده است، شاید شما هم با شنیدن این موضوع مقداری دلخور و ناراحت بشوید ولی باید بگویم که عوامل دیگر نیز بر این موضوع موثر واقع می‌شوند.

به طور مثال: نوع تغذیه و رژیم غذایی مصرفی روزانه، میزان خواب، ورزش، فعالیت‌های روزانه و.. در ادامه نیز باید به موضوع دیگری اشاره داشته باشیم که در صورت وجود مشکل در هورمون‌ها و یا وجود برخی از بیماری‌ها ما شاهد تاثیرات بسزایی بر روی قد در دختران و پسران می‌باشیم که می‌توانید برای حل این مشکل به پزشک متخصص غدد مراجعه کنید.

نکته: غالبا بیشتر افراد تا سن ۱۸ سالگی رشد می‌کنند و تا پایان این زمان بسیاری از موارد بر روی میزان قد افراد تاثیر گذار واقع می‌شوند.

صفحات رشد چیست و چه عملی را در بدن انجام می‌دهند؟

به لایه‌های غضروفی که نزدیک به انتهایی استخوان‌ها قرار دارند صفحات رشد گفته می‌شود و این لایه‌ها در عمل رشد طولی استخون‌ها نقش بسزایی را دارند، رشد استخوان‌ها در بدن افراد مختلف وابسته به صفحات رشد در آن‌ها می‌باشد و به طور کلی استخون‌های بلند دارای دو صفحه رشد درون خود می‌باشند و باعث افزایش میزان طول و عرض اسخوان می‌شوند، در زمان رشد صفحات در آینده تبدیل به یک استخوان سخت شده و به معنی بسته شدن صفحه رشد می‌باشد و در این مرحله دیگر عمل افزایش قد یا رشد دیگر صورت نمی‌گیرد.

این صفحات در انتهایی دوران بلوغ بسته می‌شوند و در برخی از موراد این صفخات تا دوران نوجوانی نیز در حال رشد و باز بودن می‌باشند، معمولا جهش رشدی (افزایش شدید و ناگهانی در فرد) در پسران در دوره سنی ۱۵ تا ۱۷ سالگی و در دختران در دوره سنی ۱۳ تا ۱۵ سال اتفاق می‌افتد.

نکته: در صورت بسته شدن صفحات رشد امکان باز شدن آن‌ها تحدد هیچ عنوان وجود ندارد و در صورت دیدن مطلبی با این عنوان سراغ آن نروید چرا که این موضوع یک دروغ تبلیغاتی بوده.

افزایش قد

افزایش میزان قد در دسته بندی سنین مختلف

موضوع افزایش قد همان‌طور که اشاره داشتیم یک موضوع مهم و پر بحث در بین افراد بوده به طوری که بیشتر والدین نگران میزان قد فرزندان خود می‌باشند و برای آن حاضر به پرداخت هزینه‌هایی بالایی می‌باشند، با این حال ما به تک تک مباحث پیش‌رو اشاره مختصر و مفیدی خواهیم داشت تا بتوانیم سوال‌های شما را به خوبی پاسخ بدهیم، افزایش قد به طوری کلی در طی دوران رشد برای هر فرد بسته به شرایطی که تاکید کردیم در رابطه بوده، در این بین نیز برخی افراد بزرگسال به دنبال افزایش میزان قد خود می‌باشند آیا برای این موضوع راه حلی وجود دارد؟

پاسخی که مد نظر ما می‌باشد شاید زیاد برای این دسته از افراد خوش مزاج نباشد ولی تنها روش برای این دسته از افراد انجام عمل جراحی به منظور افزایش میزان قد می‌باشد، در دسته بندی کودکان یکی از موثرترین عوامل بر میزان رشد همان‌طور که اشاره داشتیم عامل DNA یا ژنتیک می‌باشد البته در نظر داشته باشید این عامل تنها مورد مواثر نبوده و عوامل دیگر نیز بر این موضوع تاثیر گذار می‌باشند، برخی از موارد مواثر بر رشد کودکان عبارتند از:

 • شرایط زندگی
 • تغذیه مناسب
 • دریافت ویتامین‌های مورد نیاز
 • مصرف مکمل‌های رشد
 • خواب کافی

بیشتر بخوانید: مکمل‌ های تقویتی بدن؛ ۱۳ گروه مختلف که باید بدانیم

همچنین برخی از نوجوانان در این دوره از سنی بیشتر از زمان کودکی خود در حال رشد و افزایش قد می‌باشند، اگر در دوران کودکی فرزندانتان با مشکل رشد روبه‌رو شدند می‌توانید با مراجعه به پزشک متخصص غدد در رابطه با آن مشاوره دریافت کنید، در صورتی که علاقمند به دریافت مشاوره پزشکی آنلاین می‌باشد می‌توانید با مراجعه به وب سایت نیتروطب به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان مشاوره پزشکی خود را دریافت کنید، این موضوع به دلیل آنلاین بودن نسبت به مشاوره حضوری برخی از مزایا را داشته، به عنوان مثال صرفه جویی در وقت و زمان، دسترسی راحت در طول روز و….

روش‌های افزایش قد در دوره نوجوانی بسیار متنوع بوده که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت، این روش‌ها عبارتند از:

 • استراحت و خواب کافی در طول روز
 • رعایت یک رژیم غذایی مناسب بخصوص وعده صبحانه
 • دوری از مواردی که به صفحه رشد آسیب وارد می‌کند
 • انجام ورزش‌های پیشنهادی نیتروطب
 • نوشیدن آب به میزان کافی

انجام ورزش‌های مختلف به خصوص حرکت‌هایی کششی، آویزان شدن از میله بارفیکس، دویدن و پریدن و.. می‌توانید به افزایش میزان قد در گروه‌های سنی مختلف به خصوص کودکان مواثر واقع بشود.

بیشتر بخوانید: ورزش در خانه؛ ۱۹ وسیله قابل استفاده در منزل

 خواب و استراحت کافی

استراحت و خواب کافی در طول روز

در رابطه با خواب که چندین مرتبه به آن اشاره داشتیم یکی از عوامل بسیار موثر در رشد افراد مختلف در تمام سنین می‌باشد، چرا که عمل رشد و ترمیم تنها در زمان خواب صورت می‌گیرد به همین منظور بهتر است از یک الگو خواب منظم برای خود و فرزندانتان استفاده کنید تا در کنار دیگر عوامل، رشد بهتری را داشته باشید ناگفته نماند خواب کم و نامنظم باعث جلوگیری از تولید هورمون رشد می‌شود و در صورتی که این هورمون به حد کافی تولید نشود عمل قد کشیدن متوقف شده و باید به دنبال راه درمانی باشید.

رعایت یک رژیم غذایی مناسب بخصوص وعده صبحانه

همان‌طور که اشاره داشتیم رعایت رژیم غذایی مناسب در طول وعده‌های مختلف غذایی از مهم‌ترین عوامل موثر در رشد کودکان می‌باشد و این موضوع نیز در رده سنی نوجوانان هم از اهمیت بالایی برخوردار بوده پس به همین سبب باید از یک رژیم غذایی که حاوی مواد مغذی و ویتامین‌های مختلف می‌باشند استفاده کنید، وعده صبحانه که از کودکی به ما آموزش می‌دهند از مهم‌ترین وعده‌هایی مورد مصرفی ما می‌باشد چرا که مصرف یک صبحانه سالم به فعالیت سیستم متابولیسم کمک می‌‌کند و میزان جذب مواد مغذی را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: صبحانه کامل؛ معرفی ۱۸ نوع صبحانه سالم و مقوی

دوری از مواردی که به صفحه رشد آسیب وارد می‌کند

در نظر داشته باشید در دوران بلوغ و رشد نهایی مراقب فرزندانتان باشید تا دچار اعتیاد به مواد مخدری نشوند چرا که این نوع مواد در کنار آسیب کلی که به سلامت جسم و روان باعث آسیب زدن به صفحه رشد نیز می‌شوند پس بهتر از در این دوران و تمام زندگی خود از مصرف سیگار و دیگر مخدر‌ها در کنار الکل دوری کنید تا آسیب جدی به سلامت خود و میزان رشد خود وارد نکنید، در تحقیقاتی که صورت گرفته ثابت شده از مواردی که امکان آسیب رساندن به صفحه رشد وجود دارد و به شدت قادر به مهار کردن آن می‌باشند استعمال سیگار و مصرف الکل است.

افزایش میزان قد ورزش کششی

انجام ورزش‌های پیشنهادی نیتروطب

انجام برخی از ورزش‌ها از دوران کودکی در افزایش میزان قد تاثیرات زیادی را داشته، نوجوانان نیز باید در نظر بگیرند که این موضوع در دوران بلوغ نیز موثر واقع می‌شود، به سراغ ورزش‌ها مختلف همانند والیبال، شنا کردن، بسکتبال، تکواندو و.. بروید یا که حرکات‌های مختلف کششی انجام بدهید، طناب بزنید، به شدت جنب و جوش داشته باشید و در دورانی کودکی خود شیطنت کنید چرا که از عوامل موثر بر رشد انجام ورزش و حرکات مختلف می‌باشد.

نوشیدن آب به میزان کافی

آب از مهم‌ترین مایه‌ها برای زندگی می‌باشد و از اهمیت بالایی برای ما برخودار می‌باشد، مصرف به میزان آب در طول روز باعث ایجاد احساس بهتر نیز می‌باشد و حضور آن در بدن عمل سم‌زدایی را انجام می‌دهد و کمبود آن در بدن باعث ایجاد مشکلات و بیماری‌ها مختلف می‌باشد در خصوص افزایش قد و رشد باید بگویم که آب به جذب مواد مغذی و ویتامین‌ها در بدن کمک کرده و با انجام این عمل باعث افزایش میزان هورمون رشد در بدن می‌باشد.

در صورتی که با مشکل رشد روبه‌رو هستید می‌توانید از طریق وب سایت نیتروطب به بخش مشاوه پزشکی آنلاین دسترسی داشته باشد و با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا در صورت نیاز مشکل شما را برطرف کنند.

غذا‌های مناسب برای افزایش میزان قد

مصرف غذا در طول شبانه روز باعث دریافت بسیاری از موارد مورد نیاز بدن در طول روز می‌باشد پس بهتر است یک رژیم متناسب با شرایط بدن خود را دریافت و طبق آن پیش بروید تا موارد مورد نیاز بدنتان را تامین کنید، بسیاری از دانشمندان بر این باور هستند که یک رژیم غذایی مناسب از مهم‌ترین عوامل محیطی بر روی افزایش میزان قد هر فرد می‌باشد. به همین سبب قصد داریم تا برخی از مواد خوراکی که بر روی رشد تاثیر مثبتی دارند را معرفی کنیم که عبارتند از:

 • مصرف لبنیات به دلیل وجود کلسیم
 • استفاده از مواد خوراکی حاوی آهن
 • مصرف موارد مختلف که حاوی پروتئین می‌باشند
 • استفاده از چربی‌های سالم

اگر به دنیال دریافت یک رژیم مصرفی روزانه برای خود و سایر افراد خانواده خود هستید می‌توانید با مراجعه کردن به وب سایت نیتروطب به راحتی رژیم مناسب خود را دریافت کنید.

لبنیات

مصرف لبنیات به دلیل وجود کلسیم

مصرف مواد غذایی که حاوی مقدار زیادی کلسیم می‌باشند می‌تواند به رشد استخون‌ها کمک کند و برای رشد استخون بدن شما نیازمند دریافت ویتامین D و کلسیم می‌باشد به همین منظور می‌توانید از مواد غذایی که معرفی می‌کنیم در طول روز استفاده کنید:

 1. ماهی
 2. قارچ
 3. سبزیجات
 4. شیر
 5. ماست
 6. پنیر

استفاده از مواد خوراکی حاوی آهن

آهن نیز در زمان رشد بسیار نقش مهمی را داشته چرا که در زمان خون سازی به کمک سلول‌ها بدن می‌رود، مصرف آهن و مواد خوراکی حاوی آهن نیز به شما توسیه می‌شود این موضوع بیشتر در دختران مورد نیاز بوده چرا که در دوران قاعدگی آهن و خون بیشتری را از دست می‌دهند پس ما قصد داریم تا چندتا از مواردی که سرشار از آهن می‌باشند را به شما معرفی کنیم تا این موضوع را به سادگی حل کنید، این موارد عبارتند از:

 1. گوشت قرمز
 2. عدس
 3. لوبیا
 4. جگر
 5. سویا
 6. کشمش
 7. اسنفناج و دیگر سبزیجات

بیشتر بخوانید: ۷ مورد از بهترین قرص های آهن برای درمان کم‌ خونی

مصرف موارد مختلف که حاوی پروتئین می‌باشند

پروتئین که در ساختار بیشتر بافت‌های بدن همانند: اندام‌ها، استخون، عضلات و.. وجود دارد یکی از موارد مورد نیاز بدن در زمان رشد می‌باشد پس چه بهتر است که از مواد غذایی حاوی پروتئین در دروان رشد استفاده کنید، این موارد حاوی:

 1. آجیل
 2. تخم مرغ
 3. محصولات لبنی مختلف (شیر، پنیر، ماست و..)
 4. گوشت گاو
 5. گوشت مرغ
 6. غلات غنی شده

 منابع پروتئین

استفاده از چربی‌های سالم

برخی از چربی‌ها مورد نیاز مصرفی بدن می‌باشند و از آن‌ها به عنوان چربی سالم یاد می‌شود، چربی‌های سالم به رشد بهتر مغز کمک می‌کنند، در ادامه برخی از آن‌ها را بریتان معرفی می‌کنیم که عبارتند از:

 • انواع دانه‌ها
 • آجیل
 • زیتون و روغن آن
 • آووکادو
 • ماهی

بیشتر بخوانید: چه کسانی باید قرص امگا ۳ بخورند؟

نکته: در نظر داشته باشید در صورتی که نیازمند مصرف مکمل‌های ویتامین می‌باشد با یک پزشک در خصوص آن حتما صحبت کنید تا در آینده به مشکل برنخورید.

بیشتر بخوانید: دندان درآوردن نوزاد؛ ۵ راهکار برای تسکین درد آن

با اشاره که داشتیم متوجه شدیم مهم‌ترین عامل در موضوع قد و میزان افزایش آن وابسته به ژنتیک هر فرد داشته ولی به طوری نمی‌باشد که تنها عامل موثر بر روی آن بوده و امکان بهبود میزان قد با انجام برخی از مورادی که بر روی آن‌ها تاکید داشتیم  امکان پذیر است پس به سلامت بدن خود اهمیت بدهید تا در آینده با مشکلات جدی روبه‌رو نشود، امیدواریم بعد از مطالعه این مطلب اطلاعات مفیدی را در اختیارتان گذاشته باشیم، نیروطب یک قدم نزدیک‌تر از همیشه به سلامتی.