رژیم لاغری OMAD (یک وعده غذایی در روز)؛ مزایا و محدودیت‌ها

زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه
رژیم لاغری OMAD

اگر به دنبال رژیمی هستید که بتواند در رسیدن به وزن مناسب و حفظ سلامتی به شما کمک کند، قطعا رژیم لاغری OMAD بهترین گزینه می‌باشد. چون این رژیم لاغری می‌تواند با وادار کردن بدن به سوزاندن چربی به پایین آوردن وزن شما کمک کند. ممکن است این سوالات برای شما پیش بیاید که رژیم لاغری OMAD چیست و چطور می‌توانم از این رژیم پیروی کنم؟ برای یافتن پاسخ این سؤالات تا آخر این مقاله با ما همراه شوید چراکه ما در این مقاله قصد داریم شما را به صورت کامل با رژیم لاغری OMAD آشنا کنیم.

رژیم لاغری OMAD چیست؟

رژیم لاغری OMAD رژیمی است که طبق آن در طول روز، تنها باید یک وعده غذایی را میل کنید. انجام این نوع رژیم لاغری در عین حال بسیار ساده و راحت است. همانطور که گفته شد در این رژیم لاغری تنها باید در طول روز و در ساعت مشخص یک بار غذا بخورید و محدودیت خاصی ندارد. رژیم لاغری OMAD طولانی ترین نوع رژیم لاغری می‌باشد که با در نظر گرفتن محدودیت زمانی انجام شده و چیزی شبیه به روزه گرفتن است.

نحوه انجام رژیم لاغری OMAD

در رژیم لاغری OMAD باید در طول روز، فقط یک وعده غذایی مصرف شود. روش انجام آن هم بسیار آسان است. تنها کافی است در طول یک روز فقط یک بار و در یک ساعت مشخص غذا میل کنید. این روش طولانی‌ترین نوع رژیم لاغری با در نظر گرفتن محدودیت زمانی می‌باشد که در واقع شبیه به روزه گرفتن است. یعنی ۲۳ ساعت در شبانه روز را روزه گرفته و فقط در یک بازه ۱ ساعته مجاز به مصرف غذا بدون محدودیت کالری هستید.

بیشتر بخوانید: کالری؛ صفر تا۱۰۰ هرآنچه باید بدانیم + نحوه محاسبه آن

ولی اگر بخواهید حداکثر نتیجه را از این رژیم بگیرید و وزن بیشتری را کاهش دهید، در همان یک وعده غذایی مصرف کربوهیدرات را محدود کنید. و در آن وعده از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید.

رژیم لاغری OMAD

قوانین رژیم لاغری OMAD

رژیم لاغری OMAD قوانین جالبی دارد که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • شما باید در این رژیم لاغری بیست و سه ساعت روزه داری کرده و یک ساعت آن را برای خوردن غذا صرف کنید.
 • سعی کنید یک برنامه غذایی ثابت داشته باشید.
 • بهتر است در طول ۲۴ ساعت از مایعات استفاده کنید. شما می‌توانید در هر زمان و به میزان نا محدود آب و سایر مایعاتی که بدون کالری باشند را مصرف کنید. به عنوان مثال می‌توانید در طول ۲۳ ساعت از قهوه سیاه، آب، سایر نوشیدنی‌های بدون کالری و چای شیرین نشده استفاده کنید.
 • شما می‌توانید برای یک وعده غذایی آزاد خودتان هر چه را که می‌خواهید میل کنید. چون برای یک وعده غذایی هیچ محدودیت کالری یا دستورالعمل تغذیه ای وجود ندارد. اگرچه بیشتر افرادی که از رژیم لاغری OMAD پیروی می‌کنند یک رژیم غذایی پر پروتئین، پرچرب یا کتو را انتخاب می‌کنند.

بیشتر بخوانید: رژیم کتوژنیک؛ صفر تا ۱۰۰ باید و نبایدهای خوراکی

فواید رژیم لاغری OMAD

 کاهش دفعات غذا خوردن در طی روز امکان دارد میزان قند خون را بهبود و التهاب را کاهش دهد و بدن را برای به سوزاندن چربی‌ها به منظور تأمین انرژی تحریک نماید.

برخی از محققان اعتقاد دارند که رژیم فستینگ قادر است با پایین آوردن فشار خون و کلسترول و بهبود دادن قند خون از ایجاد بیماری قلبی پیشگیری کند. ولی، هشدارهای مهمی در رابطه با این نتیجه‌گیری وجود دارد. چراکه در هیچ مطالعه‌ی بزرگی تأثیر رژیم غذایی فستینگ بر بیماری‌های قلبی و عروقی بررسی نشده و در این زمینه به مطالعات بیشتری نیاز می‌باشد.

عده ای از افراد به خاطر گنجایش غذاهای نامناسب قادر به بهره‌مندی از فواید رژیم OMAD نیستند. در صورتی که در حین پیروی از این رژیم، مقدار زیادی غذاهای ناسالم ازجمله غذاهای فرآوری‌شده و فست‌فود استفاده کنید، قند خون و کلسترول شما افزایش می‌یابد. در صورتی که می‌خواهید از این رژیم غذایی پیروی کنید توصیه می‌کنیم، قبل از شروع رژیم آزمایش خون داده و سپس بعد از سه ماه‌ آزمایش را تکرار کرده و واکنش بدن خود را بسنجید.

رژیم لاغری OMAD

معایب رژیم لاغری OMAD

 بعضی از افراد با پیروی از رژیم لاغری OMAD متوجه می‌شوند که عملکرد گوارشی بهتری دارند، اما بعضی دیگر هم دقیقا برعکس آن را مشاهده می‌کنند. زمانی که شما مجبور هستید تا در یک وعده مقدار زیادی از حجم غذا را بخورید، ممکن است همه‌ی این غذا‌ها نتوانند به‌درستی در معده هضم یا تجزیه شوند، در نتیجه ممکن است پس از خوردن غذا احساس خوبی نداشته باشید.

همچنین امکان دارد بعضی اوقات نیز میزان گرسنگی شما از کنترل خارج شود. چون برای غذا خوردن باید مدت زمان بسیار زیادی را منتظر بمانید. این موضوع می‌تواند خود به خود باعث پرخوری شده و تمایل به مصرف غذاهای ناسالم را در افراد افزایش دهد.

کاندیدای نامناسب رژیم لاغری OMAD

ممکن است برای گروه‌های خاصی از مردم رژیم غذایی تک وعده‌ای خطرناک باشد. از جمله این افراد می‌توان به افراد مبتلا به اختلال خوردن، زنان باردار یا شیرده و افراد زیر ۱۸ سال اشاره کرد. اگر پزشک متخصص برای شما داروی خاصی را تجویز کرده است که باید به همراه غذا آن را مصرف کنید، بهتر است از رژیم لاغری OMAD تجدید نظر کنید. اگر طبق دستور پزشک دارو‌ها را مصرف نکنید قطعا این مسئله می‌تواند بر قابلیت جذب دارو تأثیر منفی گذاشته و خطر عوارض جانبی آن را افزایش دهد.

معمولا توصیه می‌‌گردد که به همراه غذا داروهایی همچون آسپرین، بعضی استروئیدها، برخی داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی و آلوپورینول را مصرف نکنید. بیمارانی که به دیابت مبتلا هستند و انسولین تزریقی مصرف می‌کنند، نباید از رژیم لاغری OMAD پیروی کنند. چرا که این نوع رژیم می‌تواند بر روی سطح قند خون تأثیر بسیار زیادی بگذارد. به طور کلی، افرادی که به دیابت مبتلا هستند در طول روز به خوردن وعده‌های غذایی متعدد نیاز دارند.

بیشتر بخوانید: نشانه های دیابت؛ ۹ نشانه و خطراتی از آن که باید بدانیم

همچنین در این بیماران وجود فاصله‌ی زیاد بین وعده‌های غذایی سبب افت شدید قند خون شده و ثابت نگه داشتن قند خون را سخت تر می‌کند. به طور کلی اگر اکثر اوقات با مشکلات گوارشی همچون ناراحتی معده و نفخ روبرو هستید، ممکن است رژیم لاغری OMAD برای شما گزینه مناسبی نباشد. چون اگر در یک وعده‌ غذای زیادی مصرف کنید این مسئله می‌تواند باعث شدید تر شدن بیماری‌های گوارشی شود.

نمونه‌هایی از وعده‌های غذایی رژیم لاغری OMAD

زمانی که در طول روز تنها یک وعده غذایی را مصرف کنید، سخت است که بتوانید جهت رشد و پیشرفت برای بدن مواد مغذی کافی‌ را مهیا نمایید مگر اینکه از قبل برای همه چیز برنامه ریزی کرده باشید. به همین دلیل قبل از انتخاب چنین رژیمی‌ طراحی یک وعده غذایی مسئله بسیار مهمی می‌باشد. بعضی از افرادی که طرفداران متعصب رژیم لاغری OMAD هستند می‌گویند که باید تمام وعده غذایی شما در یک بشقاب جا شود، اما برخی از افراد چنین چیزی را قبول ندارند.

بیشتر بخوانید: دارو‌های دیابت؛ آشنایی با ۷ نوع آن

 

رژیم لاغری OMAD

وعده‌های غذایی شما باید شامل ویژگی‌های زیر باشد:

 • تا جای ممکن مغذی باشد.
 • حاوی حداقل ۱۲۰۰ کالری.
 • شامل دسر و مخلفات باشد.
 • حاوی پروتئین بالا باشد.

در بخش زیر ۲ نمونه از این وعده‌ها را برایتان ذکر کرده ایم:

 1. وعده رژیم غذایی OMAD
 • غذای اصلی‌ : لوبیا، بوریتو گوشت گاو و پنیر
 • مخلفات : سیب زمینی‌ پنیری و بروکلی
 • دسر : شکلات پروتئینی کرم دار و بیسکویت
 1. وعده رژیم غذایی OMAD
 • غذای اصلی‌: پاستا خامه ای با مرغ
 • مخلفات: سوسیس و لوبیا سبز طعم دار شده
 • دسر: کیک شکلاتی خامه ای

جمع بندی

ما در این مقاله، به بررسی کلی رژیم لاغری OMAD، مزایا و معایب آن پرداختیم. این رژیم به رژیم غذایی تک وعده‌ای یا روزه متناوب نیز معروف است. شما با پیروی از این رژیم، تنها مجاز به مصرف یک وعده غذایی هستید! این رژیم، به بهبود بیماری‌های دیابت، آلزایمر و سندروم متابولیک کمک خواهد نمود. توصیه ما به شما این می‌باشد که در صورت پیروی از رژیم لاغری OMAD، حتما در کنار برنامه غذایی خود از مکمل‌های ویتامین، آهن و کلسیم استفاده نمایید.