گرما باز هم کشور را به تعطیلی می کشاند؟

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
گرما

گرما مجدد دردسرساز می‌شود؛ سخن‌گوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در ۲ تا ۳ هفته گذشته افزایش ۱۰ درصدی مراجعه بیماران قلبی و  فشار خون را شاهد بودیم که بی‌ارتباط با افزایش دمای هوا  نبود؛ وزارت بهداشت پیشنهاد تعطیلی را به دولت داد و دولت هم این تعطیلی را تصویب کرد.

به گزارش نیتروطب به نقل ازایرنا پدرام پاک آیین در این‌باره گفت: این تعطیلی اقدامی پیشگیرانه است؛ زیرا تاثیر افزایش دما بر سلامت مردم به‌خصوص سالمندان، کودکان، افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و مادران باردار می‌تواند مخاطره‌آمیز باشد.

وی اطهار داشت: پیش‌بینی هواشناسی این بود که افزایش دما خواهیم‌داشت و جمع‌بندی ما در وزارت بهداشت این بود که با تعطیلی می توان از افزایش گرمازدگی و آسیب به سلامت مردم جلوگیری کرد. بدیهی است اگر دمای هوا از حد مشخصی بالاتر رود، اصلی‌ترین راهکار حفظ سلامت مردم این است که تعطیلی داشته باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان تعطیلی مجدد ادار‌ه‌ها به دلیل گرما وجود دارد؟ گفت: بله اگر دمای هوا از دامنه‌ی مشخصی بالاتر رود؛ به‌طوری که برای سلامت مردم مخاطره‌آمیز باشد، باز هم پیشنهاد تعطیلی مطرح خواهدبود. به همه مرکزهای درمانی به‌رغم تعطیلی این سه روز برای پذیرش بیماران به ویژه بیماران گرمازده آماده باش دادیم.

 همه‌ی مردم در خطر ورود موج گرما به کشور هستند

معاون آموزش همگانی سازمان اورژانس کشور نیز در سخنانی از در خطربودن تمام مردم در برابر موج گرمایی که به کشور وارد شده ،خبر داد.
حسن نوری روز چهارشنبه در گفت‌وگویی درباره گرمازدگی، گفت: بدن انسان بر اساس فیزیولوژی، خودش را تطبیق می‌دهد. زمانی که از محیط سرد به گرم و برعکس برویم مدت زمانی طول می‌کشد که بدن خودش را تطبیق دهد.

وی ادامه داد: وقتی به صورت ناگهانی دما بالا رود ممکن است برخی از مردم دچار گرمازدگی شوند که برخی گروه‌ها مثل مادران باردار، نوزادان و شیرخواران به این دلیل که آب بدنشان بالاست و سالمندان به دلیل اینکه بیماری دارند در برابر گرما حساس‌ترند.

نوری افزود: همه‌ی مردم در برابر موج گرمایی که وارد کشور شده در خطر هستند. نشانه‌های پوستی مرحله‌ی اول و گرفتگی عضلات مرحله‌ی دوم نشانه‌های گرمازدگی، تهوع، استفراغ، گیجی و تهوع مراحل نهایی و حاد ابتلا به گرمازدگی است.

معاون آموزش همگانی سازمان اورژانس کشور به مردم توصیه کرد که در این شرایط گرم، کودک را در ماشین و پدر و مادر مسن را در خانه تنها نگذارند و اگر وضعیت بیماران شدید بود شربت ORS داده شود.