لیفت پلک| ۶ روش درمان افتادگی پلک بدون جراحی

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه
لیفت پلک

چشم‌ها یکی از قشنگ‌ترین و حساس‌ترین اعضای صورت می‌باشند. اثرات نور خورشید و آلودگی‌ها و نیز بالا رفتن سن بر زیبایی پلک‌ها و چشم‌ها تاثیر می‌گذارد و افتادگی پلک ظاهر می‌گردد. به این ترتیب افراد ترمیم و اصلاح پلک را در برنامه خود قرار می‌دهند. شل شدن تاندون‌ها و عضلاتی که به طور طبیعی پلک چشم را در وضعیت مطلوب نگه می‌دارند، موجب افتادگی پلک چشم می‌گردند. این عامل بر دید افراد تاثیر بیشتری می‌گذارد. چشم‌ها قشنگی و جذابیت خود را به علت پف پلک‌ها از دست داده و افتادگی پلک بر روی زیبایی چشم‌ها تاثیر بیشتری دارد.

شیوه‌های مدرن لیفت پلک به صورت جراحی و غیر جراحی در حال حاضر در کلینیک‌های زیبایی صورت می‌گیرد. شما می‌توانید از انواع شیوه‌های لیفت پلک در کلینیک‌ها استفاده کنید. جهت آشنایی بیشتر با این شیوه تا پایان مقاله با ما همراه شوید.

افتادگی پلک

افتادگی پلک یا پتوز به علت صدمه دیدن، افزایش سن یا مبتلا شدن به اختلالات گوناگون به وجود می‌آید. اگر تنها پلک یک چشم افتاده باشد، پتوز یک طرفه و اگر پلک هر دو چشم افتاده باشد، پتوز دو طرفه شکل می‌گیرد.

افتادگی پلک معمولاً حالت رفت و برگشتی داشته و اغلب دائمی می‌باشد. خوب است بدانید این مشکل در بعضی از بیماران مادرزادی می‌باشد و به آن پتوز مادرزادی گفته می‌شود. بعضی از افرادی که در طول عمر افتادگی پلک را تجربه می‌نمایند، به آن پتوز اکتسابی می‌گویند.

بیشتر بخوانید: آزمایش‌ها و غربالگری بارداری، ۱۰ نکته که نمی‌دانید

لیفت پلک

در حالت کلی هدف است بلفاروپلاستی یا لیفت پلک، حذف نمودن پوست اضافی می‌باشد که در اثر بالا رفتن سن، گرانش و از دست دادن خاصیت ارتجاعی، روی چشم جمع گردیده است.

دو نوع بلفاروپلاستی عادی وجود دارد، یکی برای پلک بالا و سایری برای پلک پایین.

این دو نوع اهداف و بهبودی مشابهی داشته و آن‌ها دو عمل جراحی کاملاً مجزا از نظر تکنیکی می‌باشند. هرچند که اکثر بیماران ترجیح می‌دهند یک جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین را همزمان انجام دهند تا نتایج بهتری دریافت نمایند. در این حالت، جراحان اغلب پیش از اصلاح پلک‌های بالا یا انجام هر دو در یک عمل جراحی، نخست پلک بالایی را انجام می‌دهند. جراحی پلک بالایی اغلب شیوه راحت تری می‌باشد و معمولاً بی حسی موضعی در آن به کار برده می‌شود، برای این که بهبود آن را اندکی آسان‌تر می‌سازد.

هرچند که گزینه‌های جراحی برای هر دو پلک چشم وجود دارد، هدف و مشکلات اصلاح گردیده در این عمل‌ها فرق می‌کند. در هر دو شیوه، تعادل نقش اصلی در نتایج عمل پلک دارد، به همین خاطر در انجام آن‌ها نباید زیاد روی نمود.

لیفت پلک

شیوه‌های لیفت پلک بدون جراحی

  • لیفت پلک با نخ

همانند سایر روش‌های لیفت با نخ در این شیوه نیز از نخ PDO که نخ‌هایی قابل جذب می‌باشند، استفاده می‌گردد، بنابراین به دلیل حساس بودن چشم‌ها، اغلب نخ‌های به کار برده شده در لیفت چشم، اندکی ظریف‌تر می‌باشند. عمل لیفت چشم با نخ به بیهوشی نیاز ندارد و پزشک برای به صفر رساندن احتمال به وجود آمدن درد، بی‌حسی موضعی را به کار می‌برد. در این عمل که اغلب کمتر از یک ساعت زمان می‌برد، جراح نخ‌های ویژه را با استفاده از سوزن ریزی، از زیر پوست شما رد کرده و آن‌ها را می‌کشد.

همزمان که کشش نخ‌ها صورت می‌گیرد، پوست شما نیز کشیده می‌شود و لیفت انجام می‌گیرد. در این شیوه روی صورت زخمی ایجاد نمی‌شود و به چشم شما صدمه‌ای وارد نمی‌شود، به دلیل این که محل‌های ورود و خروج سوزن کاملاً دقیق مشخص گردیده و رد شدن سوزن صدمه ای به بافت چشم شما وارد نمی‌کند. طول عمر این شیوه ۱۲ الی ۱۸ ماه می‌باشد. این مدت به نوع نخ و مدت زمان جذب آن بستگی دارد. بنابراین لیفت نخ با چشم شیوه‌ای دائمی نمی‌باشد و بعد از جذب شدن نخ‌ها چشم‌ها به حالت نرمال خود باز می‌گردند. به همین خاطر بعد از مدتی به ترمیم نیاز خواهید داشت.

  • لیفت پلک با لیزر

یکی از گزینه‌ها به منظور لیفت پلک، لیزر است که بر روی سفت کردن پوست شل گردیده تمرکز می‌نماید. به کار بردن لیزر در قسمت پیشانی و پیرامون چشم به بالا آوردن یا لیفت ابرو و پلک فوقانی کمک می‌نماید. لیزر به جهت بازسازی کلاژن، سبب تحریک بافت می‌گردد. لایه‌های عمیق بافت را بدون صدمه رساندن به لایه‌های سطحی پوست گرم می‌نماید. بازسازی دوباره کلاژن، به مرور زمان این افتادگی را برطرف می‌نماید و اغلب بین ۳ الی ۶ ماه طول خواهد کشید. نتایج این شیوه در هر فردی فرق می‌کند. مدت زمان این شیوه به طور تقریبی ۱۵ دقیقه می‌باشد و داروهای ضد درد و بی‌حسی موضعی پیش از انجام آن تجویز می‌گردد.

  • لیفت پلک با پلاسماجت

پلاسما تراپی یا پلاسما جت از مدرن‌ترین شیوه‌های برطرف نمودن افتادگی پلک چشم می‌باشد. این شیوه در چند جلسه صورت می‌گیرد و تعداد جلسه‌های آن در هر فردی بر اساس شدت افتادگی فرق می‌کند. در این شیوه لیزرهای پلاسما با استفاده از تصعید سلول‌های سطحی پوست، در پلک سوختگی اندکی را به وجود می‌آورد که بعد از التیام زخم، اغلب به مدت یک هفته پوست آن قسمت سفت‌تر و براق می‌گردد.

این شیوه فاقد برش، از بین بردن پوست اضافی یا چربی و اصلاح عضله پلک‌ها می‌باشد. اثرگذاری بیشتر در مقایسه با روش لیزر دارد. ولی همچنان نتایج آن در هر فردی فرق می‌کند. به علت اینکه این شیوه مدرن می‌باشد، عوارض بلند مدت مشخصی نداشته و عوارض موقت آن شامل باقی ماندن جای سوختگی و قرمزی پوست در صورت استفاده نکردن از دستگاه‌های معتبر می‌باشد.

لیفت پلک

  • لیفت پلک با تزریق بوتاکس

از درمان‌های پرطرفدار برطرف کردن افتادگی پلک بدون جراحی، تزریق بوتاکس می‌باشد. چرا که تنها چند دقیقه زمان می‌برد و کاملاً بدون خطر می‌باشد. سم بوتولینوم ماده‌ای می‌باشد که از طرف سازمان غذا و دارو تایید گردیده و ده‌ها سال از آن در موارد گوناگون استفاده می‌کنند. این شیوه مناسب مواردی می‌باشد که به خاطر مشکل جزئی در عضلات پلک، به افتادگی پلک دچار گردیده اند. درمان به گونه‌ی سرپایی و سریع صورت می‌گیرد و به بیهوشی و بی‌حسی نیاز ندارد. طول عمر لیفت پلک با بوتاکس اغلب بین ۳ الی ۴ ماه بوده و در بعضی افراد تا ۶ ماه متغیر می‌باشد.

بیشتر بخوانید: بوتاکس چیست؟ چه فواید و عوارضی دارد؟

  • لیفت پلک با تزریق ژل

اکثر افرادی که پلک‌های ضعیف و افتاده دارند و نیز ‌پلک‌های آنها چروکیده می‌باشند، می‌توانند با تزریق ژل از طریق پزشک موجب برطرف نمودن افتادگی و چروکیدگی پلک شده و فرم و شکل زیبایی به پلک‌های خود بدهند.

ژل‌های دارای اسید هیالورونیک در عمل زیبایی تزریق ژل، این عمل را به یک شیوه درمانی غیر تهاجمی و قابل اعتماد و بدون نیاز به عمل جراحی تبدیل نموده است که طول عمر این شیوه به طور تقریبی یک سال بوده و افراد بیشتری برای انجام این شیوه تمایل دارند. تاثیرات تزریق ژل برای افتادگی پلک را می‌توان بلافاصله پس از تزریق مشاهده نمود. خطر کم واکنش‌های آلرژیک را می‌توان به عنوان یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های ژل دارای اسید هیالورونیک در مقایسه با دیگر ژل‌ها دانست.

  • لیفت پلک با هایفوتراپی

هایفوتراپی پلک یکی از شیوه‌های کاربردی برای موقعی می‌باشد که فرد دچار افتادگی پوست در قسمت پلک شده است. شیوه هایفو پلک به گونه‌ای می‌باشد که از راه نیروی امواج پلک‌ها لیفت گردیده و حالت کشیده پیدا می‌کنند و باعث زیبایی و جوانی خواهد گردید.

عملکرد هایفوتراپی به گونه‌ای می‌باشد که نخست باید امواج دستگاه هایفوتراپی گرمای موضعی را در زیر پوست پلک ایجاد نمود و از این راه کلاژن سازی در پوست پلک صورت می‌گیرد. بنابراین پوست پلک، سفت و منقبض خواهد گردید و در نهایت افتادگی پلک درمان می‌گردد. این شیوه موجب کشیده شدن صورت گردیده و چون به جراحی نیاز ندارد، اثری از لیفت در صورت باقی نمی‌ماند. نتایج هایفوتراپی برای مدت دو سال ماندگاری دارد.

بیشتر بخوانید: مزوتراپی چیست؟ ۱۰ کاربرد آن که نمی‌دانستید

 لیفت پلک با جراحی

با این که انواع گوناگونی از جراحی پلک وجود دارند و هر نوع مراحل منحصر به فرد خود را دارد ولی در حالت کلی مراحل این عمل در شیوه‌های گوناگون، یکسان می‌باشد. این مراحل استاندارد عمل لیفت پلک چشم را در ادامه خواهیم خواند:

طی جراحی بلفاروپلاستی، پزشک یک برش در امتداد چین پرک انجام می‌دهد. مکان دقیق برای به حداکثر رساندن نتایج شما و به حداقل رساندن جای زخم، برگزیده می‌شود. در ادامه پوست اضافه، چربی و گاها مقدار اندکی از عضله اضافی برداشته می‌شود.

بعد از برداشت پوست اضافی توسط پزشک، برش به دقت بسته می‌شود و در نهایت پوست پلک صاف و لیفت می‌گردد. دقت کنید که بلفاروپلاستی را می‌توان با بی‌حسی موضعی با آرامبخشی سبک یا با بیهوشی عمومی انجام داد. بهترین شیوه برای شما به عنوان قسمتی از مشاوره شخصی بلفاروپلاستی از طریق پزشک صورت می‌گیرد.

افزون بر این، بلفاروپلاستی را می‌توان با دیگر شیوه‌های جراحی پلاستیک صورت ترکیب نمود، تا به جوان سازی متعادل صورت برسید. این درمان معمولاً با لیفت ابرو، بزرگ نمودن گونه، لیفت صورت و دیگر روش‌های جراحی پلاستیک زیبایی ترکیب می‌گردد.

افتادگی پلک

درمان افتادگی پلک با طب سنتی

در طب سنتی شیوه‌های گوناگونی برای لیفت پلک وجود دارد. خوب است بدانید این شیوه به افرادی پیشنهاد می‌گردد که هنوز در سن جوانی می‌باشد و قصد دارند از افتادگی پلک خودداری کنند. ماسک تخم مرغ و به کار بردن یخ از راه‌هایی می‌باشند که به لیفت شدن پوست کمک می‌نمایند.

بیشتر بخوانید: علت خارش چشم و تاری دید | ۵ روش پیشگیری و درمان آن

مزیت‌های لیفت پلک

  • درمان افتادگی پوست

لیفت پلک اصلی‌ترین علت می‌باشد که موجب می‌گردد، بیمار کاندید عمل لیفت پلک گردد. افتادگی پلک موجب آسیب ساختار پلک شده و این عامل بر زیبایی بیمار تاثیر می‌گذارد.

  • بهبود بینایی

افرادی که قصد دارند عمل لیفت پلک انجام دهند این سوال را بیشتر می‌پرسند که آیا لیفت پلک در بینایی تاثیرگذار می‌باشد؟ باید بگوییم پاسخ این سوال بدون شک مثبت می‌باشد. موقعی که افتادگی پلک ایجاد می‌گردد، یک لایه بر روی چشم را پوشش می‌دهد، این لایه موجب می‌گردد تا قسمت بیشتری از بینایی پوشش داده شود و فرد نتواند به خوبی ببیند. اگر این افتادگی پلک درمان نگردد، بیماری فرد تحلیل می‌رود و این عامل مشکلات بیشتری را به وجود می‌آورد. به همین خاطر پیشنهاد می‌گردد، همه افرادی که افتادگی پلک دارند، عمل لیفت پلک را انجام دهند.

  • رفع چین و چروک

یکی دیگر است علت‌هایی که موجب می‌گردد عمل جراحی لیفت پلک پیشنهاد گردد، چین و چروک پیرامون چشم می‌باشد. خطوط پنجه کلاغی بر روی زیبایی چشم تاثیر بیشتری دارد و موجب می‌گردند، سن افراد بیشتر دیده شود. این عمل به آسانی چین و چروک چشم را برطرف نموده و به زیبایی آن‌ها کمک می‌نماید.

  • رفع تورم پلک‌ها و زیر چشم

از عمل لیفت پلک می‌توان به منظور برطرف نمودن تورم پلک‌ها و زیر چشم استفاده نمود. خوب است به این موضوع دقت نمایید که پیش از این که عمل لیفت پلک را انجام بدهید، علت اصلی پف زیر چشم‌ها مشخص گردد. مشکلات تیروئید از مواردی می‌باشند که موجب می‌گردند، چشمان متورم گردند. اگر این مشکل برطرف نشود، این عمل یک روش موقت می‌باشد و دوباره چشم‌ها به حالت اول خود برمی‌گردند، این عامل موجب می‌گردد تا افراد بتوانند به طور مجدد به چهره زیبا دست یابند.

لیفت پلک

مراقبت‌های بعد از لیفت پلک

خوب است بدانید بعد از عمل بلفاروپلاستی چشم متورم می‌گردد و این اتفاق کاملاً نرمال می‌باشد در اکثر افراد این حالت تورم تا یک ماه بعد از عمل باقی می‌ماند. برای این که بتوانید تورم چشم بعد از این عمل را کنترل نمایید، پیشنهاد می‌گردد کمپرس یخ را به کار ببرید. استفاده از کمپرس یخ حداقل به مدت یک هفته، التهابات پوستی را می‌کاهد و تورم پوست را از بین می‌برد. همینطور خوب است در طول یک ماه از مواد غذایی که موجب التهاب در بدن می‌گردند، استفاده ننمایید.

بیشتر بخوانید: ۱۸ راهکار اساسی خانگی رفع تیرگی زیر چشم

لیفت پلک برای چه کسانی مناسب می‌باشد؟

برای کسانی که در دهه ۴۰ و ۵۰ می‌باشند و افتادگی‌های شدید در پلک خود دارند، لیفت پلک مناسب می‌باشد. چرا که در این دوران کلاژن کمتر شده و این عامل موجب به وجود آمدن چین و چروک بر روی پوست می‌گردد.

ماندگاری نتایج لیفت پلک

ماندگاری لیفت پلک به شیوه‌ای که برای برطرف نمودن آن صورت می‌گیرد، بستگی دارد. بنابراین پیشنهاد می‌شود پیش از برگزیدن هر روش، این سوالات را از پزشک بپرسید و اطلاعات کامل در این باره دریافت نمایید.

بیشتر بخوانید: سندروم بینایی کامپیوتر (CVS) چیست؟ ۶ نشانه آن

جمع‌بندی

لیفت پلک یکی از شیوه‌های مدرن برای برطرف نمودن افتادگی پلک و شل شدگی پوست آن می‌باشد. همینطور برای برطرف نمودن چین و چروک‌های پیرامون چشم و نیز تورم پلک‌ها و زیر چشم نیز از این شیوه استفاده می‌گردد.

بنابراین می‌توان گفت هدف از لیفت پلک، حذف نمودن پوست اضافی می‌باشد که بر اثر بالا رفتن سن، گرانش و از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست، به وجود می‌آیند. لیفت پلک هم به صورت جراحی و هم غیر جراحی در کلینیک‌های معتبر انجام می‌گیرد. افتادگی پوست بر روی زیبایی و نیز بینایی فرد تاثیر می‌گذارد، بنابراین توصیه می‌گردد، عمل لیفت پلک را انجام دهید، با انجام این روش درمانی می‌توانید از مزایای بی‌شمار آن بهره‌مند شوید.